Осигуровки по време на продължителен болничен

29.05.2021, 13:49 9679 10

29.05.2021, 13:49
Публикации: 7 / 0
Здравейте,
Моля ви за разяснения относно следното обстоятелството, поради високо рискова бременност жената е в продължителен болничен чрез ТЕЛК комисия от АГ, след което преминава в 45-дневният болничен за бременност и раждане. Въпросът ми е през времето на продължителният болничен от ТЕЛК и ако НОИ внася осигуровките то те на каква стойнос са? Равни на вноските които са били внасяни по време на активният трудов стаж на лицето преди да излезе в продължителен болничен или НОИ ще ги внася равни на минималните? И след като настъпи раждането през първата године кои осигуровки се взимат предвид, когато е имало продължителен болничен преди това? Благодаря ви!
#1 | 29.05.2021, 14:34
Публикации: 9297 / 1557
Ако сте пенсионер с ТЕЛК, от държавния бюджет Ви се внасят само здравни осигуровки върху размера на пенсията
Ако ТЕЛКа не е свързан с пенсиониране, то по време на болничния работодателят внася  здравни осигуровки 4,8% върху минималния осиг.доход за самоосигуряващи се лица /за 2021 г. - 650 лв/.
По време на продължителния болничен с ТЕЛК или без ТЕЛК не се внасят никакви други осигуровки.
Особеност: Времето, прекарано в болничен, се зачита за трудов и осигурителен стаж без да са внасяни осигуровки. За този период за осигурителен доход при определяне на бъдещата пенсия, болничен, майчинство и обезщетение за безработица се взема дохода, от който е изчислен болничния.
#2 | 29.05.2021, 14:40
Публикации: 7 / 0
Благодаря ви! Аз исках да напиша вместо ТЕЛК - ЛКК, но не можах да редактирам написаното вече от мен.
Означава ли, че през тези 9 месеца на продължителен болничен осигуровките за общо заболяване и майчинство са по 650 лв. или въобще никой не плаща осигуровки?
#3 | 29.05.2021, 14:51
Публикации: 9297 / 1557
Означава ли, че през тези 9 месеца на продължителен болничен осигуровките за общо заболяване и майчинство са по 650 лв. - не означава. През този този 9 месечен болничен не се внасят осигуровки за общо заболяване и майчинство. Такива има само за първите три работни дни от първия болничен в серията. За  45-дневния болничен преди раждане няма такива три дни.

или въобще никой не плаща осигуровки? - написах по-горе, че се внасят здравни осигуровки в размер на 4,8% върху 650 лв /независимо какъв е бил дохода Ви преди болничния/. Тези осигуровки се внасят от работодателя при трудов договор или от самоосигуряващото се лице.
#4 | 29.05.2021, 15:05
Публикации: 7 / 0
Мисля, че намерих отговора:

На последно място следва да се подчертае, че когато бременната работничка или служителка има нужда по медицински причини да излезе в отпуск по-рано от законово предвидените 45 дни преди термина, то е препоръчително периодите на отпуск поради временна неработоспособност заради общо заболяване и отпуск поради бременност и раждане да няма прекъсване, с оглед на това тя да получи след това възможно най- високото обезщетение. В този случай обезщетението, което се изплаща след раждането, ще се изчислява на база дневното възнаграждение, което работничката/служителката е получавала през последни 24 месеца, считано преди отпуска поради временна неработоспособност.
#5 | 29.05.2021, 15:17
Публикации: 9297 / 1557
За определяне размера на майчинството и аз съм Ви написала същото, но с правилната формулировка:

За този период за осигурителен доход при определяне на ... болничен, майчинство и обезщетение за безработица се взема дохода, от който е изчислен болничния.

Ще запазя правото си да не се съглася на 100% с това: е препоръчително периодите на отпуск поради временна неработоспособност заради общо заболяване и отпуск поради бременност и раждане да няма прекъсване, с оглед на това тя да получи след това възможно най- високото обезщетение
В цитирания от Вас текст е коректно числото да не е 24, а 18, тъй като при определяне размера на болничния за общо заболяване се взема осигурителния доход 18 месеца назад.
Когато се определя 45-дневния болничен и майчинството, се гледат последните 24 месеца: когато  е работено, се взема осиг.доход, когато е имало болничен - дохода от който е изчислен болничния, когато е имало неплатен отпуск, незачетен за стаж - МРЗ, ако има отглеждане на дете до 2 години - МРЗ, ако има периоди без работа - МРЗ и т.н. Ден по ден, месец по месец.
#6 | 29.05.2021, 15:27
Публикации: 7 / 0
Много Ви благодаря за разясненията! Мисля, че вече сглобих картината. Извинявам се ако неправилно съм задала въпроса си първоначално.
#7 | 29.05.2021, 15:29
Публикации: 9297 / 1557
А какво стана с ЕООДто? Регистрирахте ли го?
#8 | 28.09.2022, 12:28
Публикации: 1 / 0

Здравейте, в момента съм бременна в 2ри месец и ми предстои да кажа на работодателя си, че след месец ще излизам в болничен, въпроса ми е как да постъпя , за да бъда сигурна, че няма да ме уволни и какви осигуровки и длъжен да плаща той по време на болничен за бременност и майчинство, понеже намирам различни отговори в интернет, дали само здравни се плащат по това време или всички видове осигуровки. Ще съм много благодарна ако получа отговор!
#9 | 28.09.2022, 12:33
Публикации: 6668 / 658
А как сте назначена - по кой член от кодекса на труда?
#10 | 28.09.2022, 12:57
Публикации: 2116 / 147
Здравейте, в момента съм бременна в 2ри месец и ми предстои да кажа на работодателя си, че след месец ще излизам в болничен, въпроса ми е как да постъпя , за да бъда сигурна, че няма да ме уволни и какви осигуровки и длъжен да плаща той по време на болничен за бременност и майчинство, понеже намирам различни отговори в интернет, дали само здравни се плащат по това време или всички видове осигуровки. Ще съм много благодарна ако получа отговор!

Само здравни внася и сте осигурена за всички осигурени рискове.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група