СЧЕТОВОДСТВО ПРОИЗВОДСТВО НА ДЕКОРАТИВНИ РАСТЕНИЯ

17.05.2012, 12:23 10871 2

17.05.2012, 12:23
Публикации: 1 / 0
Колеги имаме градински център, където сами произвеждаме декоративните растения като не закупуваме нито семе нито разсад. Въпросът ми е как първоначално да заприходя малките растиения които слагаме в земя.Тях съпругът ми ги чупи от други по-големи растения вкоренява си ги и ги засаждаме. Ако някой има такъв случай може да ми каже по принцип как е цялата организация на счетоводното отчитане в този случай.Благодаря предварително!
#1 | 18.05.2012, 23:59
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Например:

1. Операции по извършване на разходи във връзка с получаване на реколтата:

Дебит с/ка 601 Разходи за материали - 10 лв.
Дебит с/ка 602 Разходи за външни услуги - 20 лв.
Дебит с/ка 603 Разходи за амортизация - 30 лв.
Дебит с/ка 604 Разходи за заплати - 40 лв.
Дебит с/ка 605 Разходи за осигуряване - 50 лв.
Дебит с/ка 609 Други разходи - 50 лв.
   Кредит с/ка  401 Доставчици  - 200 лв.
 
2. Операции за отразяване на разходите по предназначение:

Дебит с/ки 611 Разходи за производство на Декоративно растение  А - 200 лв.
   Кредит с/ки група 60 - 200 лв.

3. Операции за отразяване на добитото Декоративно растение А

В момента на добиване на продукцията се оценява по справедлива стойност, намалена с разходите по продажбата. Същото изискване важи и за наличните запаси от нереализирана продукция към 31 декември (датата на изготвяне на финансовия отчет).

Разходите по продажбите включват брокерските комисиони и други подобни, но не и транспортни разходи след прибирането на продукцията в склада.

Оценката по справедлива стойност се извършва на базата на действащи, развити пазари за съответния вид продукция. При наличието на развити пазари и пазарни цени операция 3 ще изглежда по следния начин:

а) В случай, че справедливата (пазарната) цена е 300 лв. - тоест по-висока от себестойността на придобитата продукция (200 лв. от нашия пример)

Дебит с/ка 303 Декоративно растение А - 300 лв.
   Кредит с/ка 611 Разходи за производство на Декоративно растение А - 200 лв.
   Кредит с/ка 709 Други приходи - 100 лв.

б) В случай, че справедливата цена е 100 лв. - тоест по-ниска от себестойността на получената продукция (200 лв. в нашия пример)

Дебит с/ка 303 Декоративно растение А - 100 лв.
Дебит с/ка 609 Други разходи - 100 лв.
   Кредит с/ка 611 Разходи за производство на Декоративно растение А - 200 лв.
#2 | 19.05.2012, 12:39
Публикации: 296 / 52
тук
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,2926.0.html
съм качила таблички, с чиято помощ аз изчислявам себестойността на пшеницата и сламата -там случаят е идентичен с описания от Вас.
Според мен имате два варианта:
1. Ако имате някакви разходи по добиването на тези нови семена и разсади-ток,осигуровки, заплати и т.н., си ги начислявате и ги отнасяте после към Разходи за отглеждане на лалета например - ако говорим за луковици от лалета.
2. Ако нямате никакви разходи по добиването на новите луковици,  то тогава заприходете новите луковици с дт 303 Нови луковици / кт 709 - Други приходи от дейността
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група