Болничен след изтичане на майчинство

06.07.2021, 12:03 543 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

06.07.2021, 12:03
Публикации: 10 / 0
Здравейте!
На служителка й изтича на 20-ти юни втората година от майчинството и получавам болничен с причина общо заболяване с дата 21-ви юни за 20 дни. Оказва се, че е бременна отново и терминът й е септември месец. На каква база би следвало да изчисля болничния? Благодаря!
#1 | 06.07.2021, 12:47
Публикации: 10226 / 1766
Защо трябва да го изчислявате ?

Вижте т.5 :
https://www.noi.bg/en/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1861-povn13
#2 | 06.07.2021, 13:06
Публикации: 6336 / 582
Защо трябва да го изчислявате ?

Вижте т.5 :
https://www.noi.bg/en/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1861-povn13

Поне първите 3 работни дни трябва да се сметнат.
#3 | 06.07.2021, 13:08
Публикации: 10226 / 1766
Поне първите 3 работни дни трябва да се сметнат.

Да, така си е. :smile1:
Заблудих се - то било след майчинство втората година, а аз първосигнално го приех непрекъснат болничен.
#4 | 06.07.2021, 14:39
Публикации: 10 / 0
Благодаря! И аз се заблудих, че ще трябва да изчисля 3-те дни от работодателя.
#5 | 06.07.2021, 14:44
Публикации: 10226 / 1766
Благодаря! И аз се заблудих, че ще трябва да изчисля 3-те дни от работодателя.

Не сте се заблудили.  :smile1:
Както казва Марпан поне първите 3 дни ще трябва да се изчислят.

КСО
чл.40
(5) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Осигурителят изплаща на осигуреното лице за първите три работни дни от временната неработоспособност 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение.
#6 | 06.07.2021, 15:20
Публикации: 6336 / 582
... да допълня - за тези 3 работни дни се дължат осигуровки (няма данък), които трябва да бъдат изчислени от БТВ, но не по-малко от минималния праг за длъжността.
#7 | 06.07.2021, 16:15
Публикации: 10 / 0
Да, благодаря. За останалите 17 дни пресмятам минималната заплата 650*4,8%. Просто се обърках дали не пропускам нещо покрай майчинството.
#8 | 07.07.2021, 10:42
Публикации: 175 / 6
Виждам,че на основния въпрос беше отговорено, но по принцип …
Чета и се чудя - защо в професионалните среди продължава да битува термина „майчинство”?
В КТ и КСО си е написано точно, кое е:
- първи болничен/отпуск/обезщетение - 410 дни за бременност и раждане;
- втори болничен/отпуск/обезщетение - за отглеждане до 2-годишна възраст;
- трети болничен (ако се наложи).
#9 | 07.07.2021, 11:16
Публикации: 175 / 6
Другото, за което се сещам ...
- до 20.06 майката е в „Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст“;
- от 21.06 до 10.07 - в „болничен - общо заболяване“;
- „терминът ѝ е септември“ - даже да е на 01.09 - болничния ще е от 18.07 (най-рано).

Получава се една „дупка“ - седмицата от 12.07 (понеделник) до 18.07 (неделя).

И накрая - понеже се събират над 4 години (първото и второто дете) - какво става с платения годишен отпуск за първите две години?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група