Назначение и т.8 Основание на договора в уведомлението по чл.62, ал.5

09.07.2021, 07:25 732 14
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

09.07.2021, 07:25
Публикации: 79 / 2
Здравейте, назначавам служител като трудовият договор е сключен на основание чл.67, ал.1 от КТ, във връзка с чл.70, ал.1 от КТ. В уведомлението по чл.62, ал.5 от КТ в т.8 Основание на договора кой код трябва да посоча код 01 за договор по чл61, ал.,т.1 или код 07 ТД със срок на изпитване по чл.70, от КТ?
#1 | 09.07.2021, 07:30
Публикации: 10207 / 1764
01
#2 | 09.07.2021, 08:02
Публикации: 79 / 2
А при прекратяване на ТД в т.17 записвам код 01, чл.1, ал.1 от КТ?
#3 | 09.07.2021, 08:19
Публикации: 10207 / 1764
Здравейте,
т.17 е за прекратяване на договора и там основанията са различни. Те обхващат различните членове от КТ , свързани с основанието за прекратяване.
#4 | 09.07.2021, 08:36
Публикации: 79 / 2
Благодаря Ви от сърце за помощта!
Но  може да бъде прекратен по чл71, ал.1, сред като е сключен по чл.79, ал.1 от КТ?
Целта е да бъде освободен заради несправяне с проф.задължения и да е в рамките на срока за изпитване.
#5 | 09.07.2021, 08:41
Публикации: 10207 / 1764
Но  може да бъде прекратен по чл71, ал.1, сред като е сключен по чл.79, ал.1 от КТ?
Сигурно имате предвид чл.67 вместо 79 ?
Разбира се, че може - след като има изпитателен срок може да бъде прекратен в рамките на този срок поради несправяне с работата.
#6 | 09.07.2021, 09:55
Публикации: 79 / 2
Да, съжалявам в бързината :blink:
Договорът е сключен по чл.67, ал1, т.1 от КТ, но във връзка с чл70, ал.1 , а освобождаването може да стане по чл.71, ал.1?
#7 | 09.07.2021, 10:02
Публикации: 10207 / 1764
освобождаването може да стане по чл.71, ал.1
:good:
#8 | 09.07.2021, 10:25
Публикации: 79 / 2
Благодаря много :smile1:
#9 | 09.07.2021, 19:33
Публикации: 79 / 2
Може ли да попитам още нещо, съжалявам, че при приключила тема пак с въпрос:
трябва  ли при договор, сключен по чл.67, ал.1,т.1 от КТ, във връзка с чл.70, ал.1 от КТ с 6-месечен срок на изпитване в полза на работодателя да се записва и срок за предизвестие? Оставила съм го без.
#10 | 09.07.2021, 20:33
Публикации: 7600 / 1145
Трябва. Срокът на предизвестието е задължителен елемент.
В края на краищата този срок на предизвестие си е приложим независимо от срока на изпитването.
#11 | 09.07.2021, 21:05
Публикации: 79 / 2
Но, когато имаме със срок на изпитване, можем да го освободим без предизвестие?
#12 | 09.07.2021, 22:01
Публикации: 3504 / 501
Но, когато имаме със срок на изпитване, можем да го освободим без предизвестие?
Да, ако срокът на изпитване не е изтекъл.
#13 | 09.07.2021, 22:16
Публикации: 79 / 2
 :good:
#14 | 12.07.2021, 13:19
Публикации: 106 / 11
Може ли да попитам още нещо, съжалявам, че при приключила тема пак с въпрос:
трябва  ли при договор, сключен по чл.67, ал.1,т.1 от КТ, във връзка с чл.70, ал.1 от КТ с 6-месечен срок на изпитване в полза на работодателя да се записва и срок за предизвестие? Оставила съм го без.

Да, трябва, но и да не го запишете, то той е законовият - 30дни.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група