Договор за наем

09.07.2021, 22:10 3085 14

09.07.2021, 22:10
Публикации: 48 / 0
Здравейте
Имам договор за наем, който не искам да прекратявам.
Обаче ми се налага да напускам имота през някои от месеците.
Възможно ли е да се договоря така с наемодателя ми?
Сключвам договор на 01,01,2021 считано от 01,01,2021, като не определям крайна дата
Договорен наем - 300лв. месечно
на 01,01,2021 съставяме приемо-предавателен протокол за влизане под наем и плащам 300лв. наем
през м.2 същото
на 01,03,2021 напускам имота с приемо-предавателен протокол и не плащам наем за м.3,5 и 6, но договора не се прекратява а не се изпълнява
На 01,07,2021 влизам във владение в имота с  приемо -предавателен протокол. Започвам пак да плащам наем до 12.2021.
Наемодателя ми е съгласен

#1 | 09.07.2021, 23:55
Публикации: 4367 / 719
Щом наемодателят е съгласен - никакъв проблем.
Ако пък наемодателят е частно лице и "се имате" и разчитате на дадената дума, такива протоколи даже не са нужни.
Ако съставяте протоколи трябва добре да обмислите какво действие протоколирате - "напускане" може се приеме и за прекратяване. Най-малкото споменете, че договорът не се прекратява, а неползването на имота е временно.
#2 | 10.07.2021, 01:11
Публикации: 48 / 0
Проблемът е че са две фирми и двете рег. по ЗДДС. Та за месеците за които не съм в имота и няма фактура,  НАП може някой ден да пита защо наемодателя е спрял да начислява/ плаща  ДДС. Тогава отговорът ми е бъде : предметът  на облагане на ЗДДС е сделката - или размяната на стоки/услуги срещу пари. При условие че за даден месец няма размяна, то няма сделка и няма облагане с ДДС. Ето затова силно ми е необходим протокола. В образецът на портокол който имам  не се говори за "влизане, излизане напускане" а за " приемане , предаване " на наемания имот във "държане". Затова смятам че този протокол няма да се намери че е прекартяване на договора за наем. В договора за наем има раздел "прекратяване" и там се казва че договора се прекратява с " с изтичане на срока" или с "предизвестие". Нищо такова не се случва при месеците в които не съм в имота. Затова смятам че не се прекартява договора с предаването на имота обратно на наемодателя от фирмата наемател.
#3 | 10.07.2021, 14:39
Публикации: 4367 / 719
И да се прекратява договорът с временното "напускане" това няма отношение към ЗДДС. Фирмите са свободни да договарят помежду си всичко, което им е върши работа, стига да не нарушава закона. Неплащането на наем за времето на неползване на имота не нарушава закона, а щом ще имате протоколи - чудесно.

ПП Договорът за наем юридически задължително ли е да е писмен? В смисъл - не е ли теоретично възможно фирмата наемодател да отдава под наем без договор, а само с издаване на фактура. Този месец се явява наемател - има фактура. Другия месец няманаемател - няма фактура.
#4 | 12.07.2021, 02:20
Публикации: 48 / 0
1. да искам да е писмен
2. неплащането не е в ущърб на НАП, ама неиздаваето на фактура с начислен ДДС е
3 . ако се споразумеем да не ползаваме имота за определени месеци, трябва да е сигурно че ще означава и неначисляване на ДДС за НАП. Т.е. неползването на имота трябва да се обвърже и с липсата на основание за начисляване на данък. И то много сигурно и обосновано.
#5 | 12.07.2021, 13:05
Публикации: 2116 / 147
Фактура се издава, когато има основание.
Направете си анекс, че няма ползване на наетата вещ и съответно задължение за плащане на наемна цена за определените месеци и толкова. Като се страхувате от проблеми, нотариално го заверявате и НАП съвсем нищо не могат да възразят.
#6 | 12.07.2021, 20:58
Публикации: 48 / 0
благодаря на всички за мненията
#7 | 13.07.2021, 09:22
Публикации: 721 / 96
Дали може да ми обясни някой каква е разликата между липса на договор и неползване по смисъла на тази дискусия ? Малко ми изглежда като отклоняване от данъчното облагане. И въпросът си е за юрист.
#8 | 13.07.2021, 09:41
Публикации: 48 / 0
Да отклонение е.
Юристите обясниха: наемаш имот под наем за 12 месеца, то значи фактурира са 12 месеца, плащаш 12 месеца. Дали ползваш си е твоя работа. Ако искаш да спре фактурирането - напускаш имота което означава и прекратяване на догоовра за наем. Ако пак имота трябва - то се сключва нов договор. Така НАП никога и няма да има съмнение за дан. отклонение, за месеците в които няма фактура.
#9 | 13.07.2021, 09:50
Публикации: 11934 / 2174
Юристите обясниха: наемаш имот под наем за 12 месеца, то значи фактурира са 12 месеца, плащаш 12 месеца. Дали ползваш си е твоя работа. Ако искаш да спре фактурирането - напускаш имота което означава и прекратяване на догоовра за наем. Ако пак имота трябва - то се сключва нов договор. Така НАП никога и няма да има съмнение за дан. отклонение, за месеците в които няма фактура.

Това е верния отговор . :smile1:
#10 | 13.07.2021, 10:23
Публикации: 48 / 0
Без рисков е и договора за наем си имал бил особеност :)
тъй рекоха юристите
остава сега да го  ( ДОГ. ЗА НАЕМ) спретна по такъв начин че да не формирам пасив баланса си че съм по МСС
#11 | 13.07.2021, 16:35
Публикации: 2116 / 147
Без рисков е и договора за наем си имал бил особеност :)
тъй рекоха юристите
остава сега да го  ( ДОГ. ЗА НАЕМ) спретна по такъв начин че да не формирам пасив баланса си че съм по МСС

Явно юристите Ви толкова си могат, щом не могат да направят договор за наем, който НЕ Е ЗА 12 М. и щом не могат да направят едни обикновени протоколи за временно връщане на владение.  Това - не може и особени, да го разправят на някой друг.  Те и НАП всеки път, когато имат осигурителен доход от минали години обясняват как това е ОСОБЕН СЛУЧАЙ.
#12 | 13.07.2021, 16:47
Публикации: 721 / 96
едни обикновени протоколи за временно връщане на владение

Потърсих значението на този израз, но така и Гугъл не го открива.
#13 | 14.07.2021, 12:44
Публикации: 2116 / 147
Интересно- не можете да съставите един обикновен протокол, удостоверяващ даден факт.

Това, че Гъгул не откривал нещо, абсолютно нищо не означава.  Това в крайна сметка не е работа на счетоводителката.
#14 | 14.07.2021, 13:15
Публикации: 721 / 96
Интересно- не можете да съставите един обикновен протокол, удостоверяващ даден факт.

Вие да ни го обясните вместо Гугъл ?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група