Продажба на стоки на фирма от ЕС

15.07.2021, 10:27 716 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

15.07.2021, 10:27
Публикации: 1073 / 58
Днес ми се обадиха от една фирма как да оформят фактура при продажба на стока на Фирма с ДДС номер от Словения. Представителят на словенската фирма е обяснил,че стоката ще си я изнасят те и изобщо няма да занимават с това нашата фирма. Много отдавна не съм имала подобен случай, но ги посъветвах да си напишат нормална фактура с 20% ДДС .После , ако словенската фирма докажат ,че стоката наистина е получена в Словения ,тогава ще се направи кредитно известие. Правилно ли е така? Мисля ,че в случая не би трябвало да се подава Виес декларация. Надявам се да изкажете мнението си.
#1 | 15.07.2021, 10:36
Публикации: 10210 / 1765
Вижте чл.46 ППЗДДС - там е описана процедурата при липса на документи за доказване на ВОД. Това с КИ не е правилен подход.


Чл. 46.
Скрит текст :
#2 | 15.07.2021, 11:35
Публикации: 1073 / 58
Много благодаря. А ,кога се подава ВИЕС декларацията -в месеца на продажбата на стоката или когато се докаже изнасянето  й за съответната държава от ЕС?
#3 | 15.07.2021, 11:51
Публикации: 10210 / 1765
ВИЕС има при ВОД. Ако нямате доказателство за ВОД си начислявате 20 % и няма ВИЕС . Ако имате доказателство за ВОД - няма Протокол и има ВИЕС.
#4 | 15.07.2021, 16:14
Публикации: 1073 / 58
Ако правилно съм разбрала-сега издаваме фактура с ДДС-0 с дата 15.07.2021. и обявяваме фактурата в дн.Продажби за м.07-т.е до 14.08.2021г. без да пускаме ВИЕС. Ако до края на м.08 все още нямаме необходимите документи-ЧМР, правим протокол с дата 31.08.2021 и включваме протокола в дн.Продажби за м.08.2021. Ако примерно през м.09 или следващ месец имаме вече документите ,анулираме протокола и издаваме ВИЕС, която включваме в месеца, в който имаме необходимите документи. Това ли са стъпките?
#5 | 15.07.2021, 16:27
Публикации: 6365 / 1054
Ако правилно съм разбрала-сега издаваме фактура с ДДС-0 с дата 15.07.2021. и обявяваме фактурата в дн.Продажби за м.07-т.е до 14.08.2021г. без да пускаме ВИЕС. Ако до края на м.08 все още нямаме необходимите документи-ЧМР, правим протокол с дата 31.08.2021 и включваме протокола в дн.Продажби за м.08.2021. Ако примерно през м.09 или следващ месец имаме вече документите ,анулираме протокола и издаваме ВИЕС, която включваме в месеца, в който имаме необходимите документи. Това ли са стъпките?
Щом издавате фактура с обратно начисляване сега, трябва да я включите във ВИЕС.
#6 | 15.07.2021, 16:32
Публикации: 1073 / 58
Т.е ,въпреки ,че през м.07 нямам документи от получателя,че е получил стоката, подавайки СД по ЗДДС за м.07 ,трябва да подам и ВИЕС?
#7 | 15.07.2021, 17:26
Публикации: 10210 / 1765
Т.е ,въпреки ,че през м.07 нямам документи от получателя,че е получил стоката, подавайки СД по ЗДДС за м.07 ,трябва да подам и ВИЕС?

А защо въпреки, че нямате документи не начислявате ДДС ?
#8 | 15.07.2021, 17:43
Публикации: 1073 / 58
Нали ,съгласно чл.46 от ППЗДДС 
1) В случай, че доставчикът не се снабди с документите по чл. 45 до изтичането на календарния месец, следващ календарния месец, през който данъкът за доставката е станал изискуем, се счита, че доставката е облагаема със ставка 20 на сто.
(2) В случаите по ал. 1 данъкът се начислява от доставчика чрез издаване на протокол по чл. 117, ал. 2 от закона.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2008 г., в сила от 15.04.2008 г.) Протоколът по ал. 2 се издава в 15-дневен срок, считано от последния ден на календарния месец, следващ календарния месец, през който данъкът за доставката е станал изискуем.
(4) Когато впоследствие доставчикът се снабди с необходимите документи, той коригира резултата от прилагането на ал. 1 и 2 чрез анулиране на протокола по ал. 2. За анулирането не се издава нов протокол.
(5) Анулирането по ал. 4 се извършва в 5-дневен срок, считано от датата, на която лицето се е снабдило с необходимите документи.

т.е през м.07 все още нямам доказателства и ако до края на м.08 не ги получа правя Протокол за ДДС-то.
#9 | 18.08.2021, 20:46
Публикации: 2 / 0
Здравейте, ще се радвам да ми помогнете! Имам фирма, която е свързана с внос на електроуреди и всичко незабранено от закона, с код на дейността 47.54. Искам да си закупя автомобил втора употреба от Адеса еу/няма да има ДДС/, само че не мога да разбера как трябва да се осчетоводи автомобила, когато пристигне в България. Като след година мога да реша да го продам. В този случай, когато го продавам трябва ли да начисля ДДС-то на покупната цена или мога да се уповавам на чл.143 и да го продам без ДДС. И ако е така и го продам с надценка, ДДС се плаща само на надценката/маржа/ ли, както и данък печалбата.  Благодаря предварително!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група