Лица на граждански договори

21.07.2021, 13:28 897 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

21.07.2021, 13:28
Публикации: 18 / 0
Здравейте,

Имаме назначени учители на граждански договори с период 1 месец за екскурзии.
Някои учители обаче , не могат да си дадат точното брутно възнаграждение по основни ТД и ми дават ориентировъчни , с които виждам, че са доста под  3000 лв. Дали ще е проблем да ги подам така ГД без да вписвам сумата от ТД.

#1 | 21.07.2021, 14:17
Публикации: 6333 / 582
Къде ще ги подавате тези ГД?
#2 | 21.07.2021, 14:45
Публикации: 18 / 0
Като подавам заплатите и лицата, които са с хонорар над МРЗ - представителните разходи , влизат в Д1
#3 | 21.07.2021, 14:53
Публикации: 3504 / 501
Ако питате за попълването на СИС и ако БРЗ на учителите са доста под 3000 и с хонорара няма да доближат 3000 - няма за какво да се притеснявате, няма нужда да вписвате суми от ТД.

За представителни разходи - не разбрах какво питате.
#4 | 22.07.2021, 13:56
Публикации: 18 / 0
А имам и лице, което от 1 Граждански договори за юни е получило 1100 лв, 2ри 300 лв, а при нас 720 лв.

Въпроса ми е поставям ли отметка, че се осигурява на друго основание или не ?
#5 | 22.07.2021, 14:33
Публикации: 7602 / 1145
Е, нали още по първия ГД има осигуровки. Значи 'е' осигурен на друго основание.
Пък и сулмарно не минават 3000... (освен, ако няма и друг доход за месеца)
По-голям проблем щеше да е, ако не е осигурен на друго основание и в началото на месеца е ГД за 300 лв, после по-големите.
#6 | 22.07.2021, 16:40
Публикации: 18 / 0
Е, нали още по първия ГД има осигуровки. Значи 'е' осигурен на друго основание.
Пък и сулмарно не минават 3000... (освен, ако няма и друг доход за месеца)
По-голям проблем щеше да е, ако не е осигурен на друго основание и в началото на месеца е ГД за 300 лв, после по-големите.

Ами договора при нас е сключен за период 25.05 - 31.08 , докато при другите работодатели са сключени от Юни. Аз за месец 05 съм го подала , че не е осигурен на друго основание. И това се чудех дали за този месец в променливи данни на програмата да добавя, че е осигурен на друго основание.
#7 | 22.07.2021, 17:08
Публикации: 7602 / 1145
След като този ГД е за период 25.05 - 31.08 , то ще се наложи да разпределите възнаграждението за 4 месеца и за всеки месец да прецените дали да внасяте осигуровки или не, като се съобразите с конкретните условия. При попълването на СИС е добре да декларира нужните обстоятелства за всеки месец от периода поотделнно.
#8 | 23.07.2021, 01:38
Публикации: 175 / 6
Добре де - каквито и да са доходите през годината, съответно и осигуровки/ДОД - нали накрая ще се подаде ГДД по чл. 50?
Суми от „Граждански договор“ - в Приложение 3.
Накрая се „тегли чертата“ и се довнася, каквото се налага!
#9 | 23.07.2021, 06:08
Публикации: 134 / 24
Добре де - каквито и да са доходите през годината, съответно и осигуровки/ДОД - нали накрая ще се подаде ГДД по чл. 50?
Суми от „Граждански договор“ - в Приложение 3.
Накрая се „тегли чертата“ и се довнася, каквото се налага!

И какво ще довнася? Данък- възможно. Но въпросът е за осигуровките. Ако лицето не е СОЛ, не прави изравняване на осигуровките на годишна база и нищо не довнася. В случая на m.inkv изпълнителят очевидно не е СОЛ .
#10 | 23.07.2021, 13:13
Публикации: 175 / 6
И какво ще довнася? Данък- възможно. Но въпросът е за осигуровките. Ако лицето не е СОЛ, не прави изравняване на осигуровките на годишна база и нищо не довнася. В случая на m.inkv изпълнителят очевидно не е СОЛ .
Има си КТ, КСО, Наредба за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски ...
Ако трябва да нищим всички варианти - кой довнася, какво довнася, защо ... - ще задръстим форума. Има си изрично разписано, в кои случаи „Не се изчисляват и внасят осигурителни вноски“.

А към автора
Имаме назначени учители на граждански договори с период 1 месец за екскурзии.
Някои учители обаче , не могат да си дадат точното брутно възнаграждение по основни ТД и ми дават ориентировъчни , с които виждам, че са доста под  3000 лв. Дали ще е проблем да ги подам така ГД без да вписвам сумата от ТД.
С тези „граждански договори“ сте само за ИТ - за прикрити трудови договори. Помните ли принципа:
„При ГД се търси резултат, а при ТД - предоставяне на работна сила. При ГД няма работно време и работно място.“

И как „не могат да си дадат точното брутно възнаграждение по основни ТД“? Нали основният им работодател, им дава „фишове“ и подава Декларация образец № 1? Ако самото лице не помни (амнезия) - в НАП знаят!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група