Болничен от минала година

12.08.2021, 11:04 1582 6

12.08.2021, 11:04
Публикации: 20 / 0
Имам служител, които за месец 10.2020г. е входирал болничен в счетоводството /за 5 работни дни/, които е излъчен към НОИ и съответно е платен. Проблема е, че болничния не е отразен в счетоводната програма и съответно ние сме платили пълна заплата за месеца без болничен, т.е. служителят е получил от нои пари за болничен, а в същото време ние сме платили РЗ по време на болничния.
Сега с днешна дата да пусна коригираща дек 1 и 6 за м. 10.2020г. и да удържа от следващия месец надплатените суми на служителя съответно и осигуровки към НАП
  или
да мине проверка от НОИ и те да си изискат парите от служителя, които са му платили за болничния
#1 | 12.08.2021, 11:11
Публикации: 175 / 7
Това вЕрно ли???
Тук и аз казвам - "Няма такава държава"! Да не се намесва политика - няма нищо такова.

Значи - до 25.11 сте подали Д1 и Д6, с данни като за цял ОТработен месец - и НОИ не са забелязали, че нещо "куца"?

На тези - не само им е "изгоряла лампата"(дето трябва да светне) - цялата инсталация е за подмяна!
#2 | 12.08.2021, 11:16
Публикации: 5 / 1
За да направите корекция за минала година ще ви е нужно предписание. Аз бих подала след това коригираща Д1 за съответния служител, бих сложила премия на друг служител /а може и на същия/, за да може Д6 да ми е в увеличение. А относно надплатената сума - няма как да удържите сума на служителя, трябва доброволно да ви я даде и съответно да подпише документ /ордер/  за това. Грешката е на този, който не е отразил болничния в програмата. Зашо накрая служителят трябва да бъде засегнат от нечия несвършена работа?  :smile1:
#3 | 12.08.2021, 11:22
Публикации: 175 / 7
А относно надплатената сума - няма как да удържите сума на служителя, трябва доброволно да ви я даде и съответно да подпише документ /ордер/  за това. Грешката е на този, който не е отразил болничния в програмата. Защо накрая служителят трябва да бъде засегнат от нечия несвършена работа?  :smile1:
Това е ясно - чл. 271 от КТ!
#4 | 12.08.2021, 14:29
Публикации: 2116 / 147
Имам служител, които за месец 10.2020г. е входирал болничен в счетоводството /за 5 работни дни/, които е излъчен към НОИ и съответно е платен. Проблема е, че болничния не е отразен в счетоводната програма и съответно ние сме платили пълна заплата за месеца без болничен, т.е. служителят е получил от нои пари за болничен, а в същото време ние сме платили РЗ по време на болничния.
Сега с днешна дата да пусна коригираща дек 1 и 6 за м. 10.2020г. и да удържа от следващия месец надплатените суми на служителя съответно и осигуровки към НАП
  или
да мине проверка от НОИ и те да си изискат парите от служителя, които са му платили за болничния

Този човек работил ли е или не е работил. От къде на къде ще подавате невярно информация в НОИ в съотвествие с нечия грешка и ще връща пари на НОИ човека. Уточнете си какво е правил и си искайте първо доброволно да плати, а ако не доброволно, тогава отивате на съд.
#5 | 12.08.2021, 15:59
Публикации: 4401 / 737
Все пак има и чл. 272 (1) т. 2,... ако можем да изтълкуваме грешката във ведомостта като техническа грешка.
#6 | 18.08.2021, 17:21
Публикации: 3 / 0
Преписание за корекция иначе няма да стане
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група