За купуване на осигурителен стаж за периода на висше образование

19.08.2021, 12:15 8771 23

19.08.2021, 12:15
Публикации: 34 / 4
Здравейте,
бих искал някой да допълни или коригира моите мисли по темата.
Искам периодично да си купувам по 3 месеца стаж за периода на висшето образование.
1. Подавам декл.8 в НАП, като пиша сумата 3.0,198.650 = 386,10лв
2. Плащам сумата онлайн.
3. Подавам искане до НОИ, за издаване на удостоверение за осигурителен стаж от осигурителния архив на НОИ. (за да видя дали към осигурителния ми стаж са добавени 3месеца)
Ако някой знае друг начин да разбера дали са добавени 3-те месеца, ще се радвам да го науча.
#1 | 19.08.2021, 13:56
Публикации: 829 / 69
Осигурителният стаж се закупува наведнъж, а не на части.
#2 | 19.08.2021, 14:03
Публикации: 175 / 7
Здравейте.
Няма как да стане това "периодично купуване по 3 месеца стаж". Тоест - сега решавате, плащате и получавате.
Когато навършите необходимата възраст за пенсиониране - според годината на раждане - ще получите от НОИ уведомление, колко стаж не ви достига (ако е такова положението).
Чак тогава и САМО тогава може да "закупите” осигурителен стаж:
  • за времето на обучение за завършено висше или полувисше образование;
  • за времето на докторантурата, определено в нормативен акт за лицата, придобили образователна и научна степен "доктор";
  • до 5 години, недостигащ стаж за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по общия ред.
Стаж в тези случаи може да се закупи, само при условие че дължимите осигуровки се внесат накуп по банков път.

Има и друго
В случаите когато са внесени осигурителни вноски за завършено висше или полувисше образование за периоди на обучение, по-малки от 5 години, лицето има право да внесе осигурителни вноски за “недостигащ стаж” за разликата до 5 години.
#3 | 19.08.2021, 14:53
Публикации: 34 / 4
"Няма как да стане това "периодично купуване по 3 месеца стаж". Тоест - сега решавате, плащате и получавате.
Когато навършите необходимата възраст за пенсиониране - според годината на раждане - ще получите от НОИ уведомление, колко стаж не ви достига (ако е такова положението).
Чак тогава и САМО тогава може да "закупите” осигурителен стаж:"

Ако това е вярно, тогава какъв смисъл има чл.45  ал.1 и ал.2 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж.
Както и чл.9а, ал.4 от КСО - която казва точно това, но ако купувате стаж по ал.2, а не по ал.1 (която е купуване на период на образование).
#4 | 19.08.2021, 15:54
Публикации: 11932 / 2174
от сайта на НОИ

от линка :
Скрит текст :
#5 | 19.08.2021, 16:26
Публикации: 34 / 4
С цялото ми уважение към хората които отговарят тук, преписването на КСО и други наредби , както и препращането към указания, които са едно и също с КСО като само са изтрити членовете и алинеите - не е отговор на конкретен въпрос.
Това само показва че и вие знаете точно колкото мен. Аз също съм прочел  КСО и наредбите и питам за това което не е уредено в тях.  И дали сте се сблъсквали с точно този проблем и как евентуално сте го решили.

Иначе вече съм пуснал запитване и към НАП и към НОИ, след като и вие не знаете.

Иначе, коментара на Nikolay ме насочи да питам дали може да се плащат на части, тъй като това не е ясно разписано в КСО и наредбите.

Благодаря все пак

#6 | 19.08.2021, 16:32
Публикации: 11932 / 2174
С цялото ми уважение към хората които отговарят тук, преписването на КСО и други наредби , както и препращането към указания, които са едно и също с КСО като само са изтрити членовете и алинеите - не е отговор на конкретен въпрос.

Цитираните разпоредби и информацията от сайта на НОИ са само в подкрепа на писалите вече колеги и за Ваша аргументация евентуално. А те достатъчно конкретно Ви отговориха, че купуване на стаж на части и когато Вие решите не става. Изглежда очаквате от НОИ отговор, който да Ви устройва, защото явно този не е такъв.

Поздрави !
#7 | 19.08.2021, 16:47
Публикации: 34 / 4
След като продължавате да твърдите, неща които не са ясни, да ви попитам нещо.
Правите ли разлика между чл.9а ал.1 и ал.2.
И защо в ал.4 е конкретизирано, че Само за случаите по ал.2 недостигащия стаж се преценява към датата на заявлението за пенсиониране, т.е. за случаите по ал.1 това не трябва да важи.

#8 | 19.08.2021, 16:58
Публикации: 34 / 4
Може да ми отговорите и на другия въпрос:

"Когато навършите необходимата възраст за пенсиониране - според годината на раждане - ще получите от НОИ уведомление, колко стаж не ви достига (ако е такова положението).
Чак тогава и САМО тогава може да "закупите” осигурителен стаж:"

Ако това написано по-горе е вярно :

Защо в чл.45 ал.2 на Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж допуска че по чл.9а,  са платени осигуровки за месеци в които има осигуряване на друго основание и че платеца може да си върне надплатените осигуровки.
Нали от НОИ има уведомление точно колко стаж да платите - какъв е смисъла на този член.

И ако погледнете в ал.1 на чл.45 ще видите, че той се отнася за закупен стаж по чл.9а, ал.1 от КСО , а не по ал.2

#9 | 22.08.2021, 10:08
Публикации: 34 / 4
Здравейте,
защо така изведнъж ви секна сарказма (visotor , delphine), та не отговаряте на поставените въпроси.
Да не би да разбрахте, колко сте се объркали в надувките и назидателния тон.


 
#10 | 23.08.2021, 11:19
Публикации: 1703 / 207
Тази статия дава отговор и на двата Ви въпроса:
Стаж за пенсия на лизинг
 Закупуването може да стане по всяко време, но няма опция за разсрочено плащане - парите се дават наведнъж и веднага.
Предимството на висшистите и полувисшистите е, че като си „откупят“ стаж по-рано, могат да спечелят от последващо поскъпване на тази възможност.
#11 | 23.08.2021, 11:27
Публикации: 2116 / 147
Да, печелят от плащане на по-ниски суми, но ако не дай Бог нещо се случи с човека преди пенсиониране са си точно пари на вятъра, не са малко. За това винаги препоръчвам да си плащат, след като навършат възраст и видят дали се налага и колко месеца се налага да платят. Ако толкова имат излишни пари, има други начини да си подсигури човек старините и наливане във фондовете на НОИ е най-неудачния.
#12 | 23.08.2021, 11:50
Публикации: 721 / 96
Да, печелят от плащане на по-ниски суми, но ако не дай Бог нещо се случи с човека преди пенсиониране са си точно пари на вятъра, не са малко. За това винаги препоръчвам да си плащат, след като навършат възраст и видят дали се налага и колко месеца се налага да платят. Ако толкова имат излишни пари, има други начини да си подсигури човек старините и наливане във фондовете на НОИ е най-неудачния.

Абсолютно вярно ! Всеки може да купи само 5г - дали за годините на образование или не - толкова - 5. И тази "пестеливост" граничи почти с глупост.
#13 | 23.08.2021, 15:25
Публикации: 175 / 7
Здравейте,
защо така изведнъж ви секна сарказма (visotor , delphine), та не отговаряте на поставените въпроси.
Да не би да разбрахте, колко сте се объркали в надувките и назидателния тон.
Ти ненормален ли си, или просто нямаш живот извън форума?
Не ми отговаряй - замисли се! На мен изобщо не ми пука.
#14 | 23.08.2021, 15:28
Публикации: 175 / 7
И тази "пестеливост" граничи почти с глупост.[/quote
Не знам дали е глупост - при положение, че...
Сумата на осигурителните вноски за 1 месец “закупен” осигурителен стаж през 2021 г. е 128,70 лв. За 60 месеца се получава 7 722 лева. Накуп.
#15 | 23.08.2021, 15:51
Публикации: 721 / 96
И ако развитието на нещата покаже, че не му е нужен този закупен стаж - ще му ги върнат. Само дето дал...Ами имал - дал човека.  :smile1:
#16 | 23.08.2021, 21:55
Публикации: 175 / 7
И ако развитието на нещата покаже, че не му е нужен този закупен стаж - ще му ги върнат. Само дето дал...Ами имал - дал човека.  :smile1:
Ще ги върнат ... когато се върне дядо, от гробищата.

В момента имам под 20 години осиг. стаж (без 5-те години учене). Остават ми още 10 - до пенсионна възраст.
Даже да "закупя" - пак няма да станат 40!

Значи  - чакам си Социална пенсия за старост. 70 години възраст и 15 години стаж.
Пенсия за осигурителен стаж и възраст ще получа на 90 години!
#17 | 24.08.2021, 08:38
Публикации: 11932 / 2174
Ще ги върнат ... когато се върне дядо


Горе-долу си е така...


В какви случаи може да се поиска възстановяване на осигурителни вноски
24 Април 2019

Скрит текст :
#18 | 24.08.2021, 11:33
Публикации: 2116 / 147
Може да се поиска възстановяване на недължимо внесени, но си има срок и ако са внесени в повече, ще изгорят.
#19 | 24.08.2021, 15:09
Публикации: 34 / 4
Я, значи можело да се дават що годе конкретни отговори макар и неточни и подвеждащи.

Какво стана
Visitor и delphine вече не мислят, ще купуването на стажа по чл.9а, ал.1 става „ЧАК ТОГАВА И САМО ТОГАВА” когато се навърши пенсионна възраст – браво има напредък.  Поне може да се извините за тъпия, нагъл и грешен отговор на моя въпрос.

Смисъла на това упражнение явно не е за вашия акъл да го разберете. Но поне не подвеждайте вашите клиенти с разсъжденията на вашия ограничен капацитет. Просто ги информирайте за различните възможности.

Visitor, на теб може да не ти пука, че даваш грешни съвети в един форум който претендира да е най-голямата професионална счетоводна  общност, но за хората които искат да получат професионален съвет това не е  така. Вероятно и за създателите на форума не е все едно дали в техния форум се дават грешни съвети.

Относно отговора на експерта от НОИ, браво за това че сте го намерили и сте го предоставили на нас. Там стават ясни още важни неща, като например дали ако със  закупения стаж се надвишава минимално необходимия стаж по чл.68 от КСО, той се зачита или не. Това беше едно от важните неща които исках да знам. 
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група