Плащане на такса за рег.на марка в Америка

23.05.2012, 16:15 6648 4

23.05.2012, 16:15
Публикации: 42 / 3
Здравейте,
Платили сме 265 щ долара на Патентно ведомство в Америка за държавна такса за регистрация на марка.
Фактура няма да имаме. След шестмесечно проучване евентулано ще получим марка или няма да получим- както и да е, има си процедура.
Въпроса ми е- смятате ли, че трябва си самоначисля 20% ДДС с протокол съгл. чл. 82(2), във връзка с чл. 21(2). Еднократен данък при източника също дължа ли според вас.
Аз имам мнение, но искам да проверя дали разсъждавам правилно.
#1 | 23.05.2012, 17:24
Публикации: 42 / 3
никой ли няма мнение, или просто е време за почивка  :help:
#2 | 23.05.2012, 18:44
Публикации: 13 / 0
за еднократния данък - ясно, че се дължи

и за ддс-то по цитирания член - също

Все пак имате някаква документация по сделката (заявление, банков превод), независимо че не са ви издали инвойс, който да ви послужи за първичен документ

#3 | 23.05.2012, 22:55
Публикации: 4367 / 719
Имам подобен въпрос, дано авторката на темата не ми се сърди, че се вмъквам  :smile1:

Ще трябва от тук, от банковата ни сметка, да платим нощувка в хотел в Швейцария. Ще има фактура. Не сме регистрирани по ДДС (бюджет), и признавам си, ДДС-то ми е гъста мъгла. Четох и препрочитах, ама като я няма практиката... Та питането ми е трябва ли да предприемаме нещо по отношение на ДДС-то?
#4 | 24.05.2012, 09:54
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Roza_, интересно ще е да прочета твоето мнение. Ето какво аз открих на първо четене:

Относно ЗДДС: Чл.82 (2) Когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при:
3. доставка на услуги - когато получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6.

Тоест ако Патентно ведомство в Америка е данъчно задължено лице по смисъла на ЗДДС, то се прилага чл. 82 (2), т. 3 и се издава протокол по чл. 117.

Относно еднократния данък: Може да се освободи без да се подава искане до НАП съгласно чл. 142 (1) ДОПК + СИДДО със САЩ, като тъй като основата е под 500 хил. лв., но е въпрос на набавяне на  документи, което понякога не е толкова лесно.

Ти какво откри?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група