Да бъде или да не бъде ГДД? Това е въпросът.

28.05.2012, 13:38 15578 17

28.05.2012, 13:38
Публикации: 28 / 0
Значи представете си фирма ЕООД без дейност, но през годината има малко банкови такси, малко разходи по регистрация, печат и тн... и така с точност до стотинката събират се 352.82 лева разходи за година. Аз пуснах декларация за фирми без дейност и съответно уведомление до НСИ, че фирмата няма дейност с чиста съвест.

Разбирам, че по този начин няма да дам възможност на клиента си да приспадне тази загуба от евентуални бъдещи печалби, но като съпоставя с таксата която бих му взела за изготвяне на ГДД за фирми с дейност и статистическия формуляр, то смятам че не съм го ощетила с тези 35.28 лева евентуално спестен данък.

Интересно ми е вие как постъпвате в тези случаи?
#1 | 28.05.2012, 13:46
МамаБожка
искате да кажете 352.82 лв....аз ще се въздържа от коментар, защото темата, която сте пуснали ще предизвика горещ спор и ще отидем на вариант: що е дейност на една фирма и има ли тя почва в българското законодателство
#2 | 28.05.2012, 14:01
Публикации: 28 / 0
искате да кажете 352.82 лв....аз ще се въздържа от коментар, защото темата, която сте пуснали ще предизвика горещ спор и ще отидем на вариант: що е дейност на една фирма и има ли тя почва в българското законодателство

Искам да кажа точно колкото съм и написала, а именно 35.28 лева. Това е 10% умножено по 352.82 или сумата на спестения данък е 35.28 лева. :) Да разбирам, че Вашето мнение е обратното? А ако сумата примерно беше 10 лева банкови разходи за година, и съответно 1 лев спестен корпоративен данък, то бихте ли правили пълна ГДД и цялата гимнастика със статистическия ГОД, като за работеща фирма?
#3 | 28.05.2012, 14:26
Публикации: 6403 / 1130
Имаше разгорщени дискусии по поставената от вас тема преди да се присъедините към този форум. За да не ги търсите из множеството теми, ето линковете:
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,2332.0.html
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,2260.0.html
Вижте, дали ще намерите нещо по интересуващия ви проблем. :smile1:
#4 | 28.05.2012, 14:34
Публикации: 530 / 19
Искам да кажа точно колкото съм и написала, а именно 35.28 лева. Това е 10% умножено по 352.82 или сумата на спестения данък е 35.28 лева. :) Да разбирам, че Вашето мнение е обратното? А ако сумата примерно беше 10 лева банкови разходи за година, и съответно 1 лев спестен корпоративен данък, то бихте ли правили пълна ГДД и цялата гимнастика със статистическия ГОД, като за работеща фирма?

До колкото знам отчетите са в хил. лева и дори да сте имали разходи от порядъка на 352.82 лв то те биха били под 1-ца и в статистическите отчети нямаше да има разлика дали ще е работеща фирма.
Отделно за едно такова предприятие задължителните са: Баланс /не знам дори и с колко лева капитал е регната фирмата и дали прехвърляте бариерата от 1000 лв., за да запишете поне една единица някъде/, ОПР /тук ще е съвсем празно/, ОПП /и тук ще е празно/, Отчет за собствения капитал /дал пак сте прехвърлили бариерата от 1000 лв./, приложение.
/ЗСч
Чл. 26. (1) Съставните части на годишния финансов отчет са: счетоводен баланс, отчет за приходите и разходите, отчет за паричните потоци, отчет за собствения капитал и приложение.
(5)  Предприятията, прилагащи облекчена форма на финансова отчетност, които изготвят и представят годишния си финансов отчет на базата на Националните стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия, могат да не изготвят отчет за паричните потоци и отчет за собствения капитал
/

Така че и да му подадете декларация за работеща фирма, и да му подадете за неработещата, статистическия ви отчет ще изглежда по абсолютно един и същи начин.
#5 | 28.05.2012, 14:58
Публикации: 28 / 0
Годишният финансов отчет е отделен въпрос и там нямам Хамлетови разсъждения.  :thumbup:

обаче:
Така че и да му подадете декларация за работеща фирма, и да му подадете за неработещата, статистическия ви отчет ще изглежда по абсолютно един и същи начин.


Има разлика за работеща и не работеща фирма за НСИ и нейните отчети. Ето я декларацията за неактивност: http://www.nsi.bg/files/GOD2011/P12/Prilojenie%2012_2011.pdf

Това го копирам от сайта на НСИ: Ако Вие сте били икономически неактивно лице през отчетната 2011 г., не се изисква да представите празен Годишен отчет за дейността. http://www.nsi.bg/pagebg.php?P=68&SP=580&SSPP=592

#6 | 28.05.2012, 15:05
Публикации: 530 / 19
Годишният финансов отчет е отделен въпрос и там нямам Хамлетови разсъждения.  :thumbup:

обаче:

Има разлика за работеща и не работеща фирма за НСИ и нейните отчети. Ето я декларацията за неактивност: http://www.nsi.bg/files/GOD2011/P12/Prilojenie%2012_2011.pdf

Това го копирам от сайта на НСИ: Ако Вие сте били икономически неактивно лице през отчетната 2011 г., не се изисква да представите празен Годишен отчет за дейността. http://www.nsi.bg/pagebg.php?P=68&SP=580&SSPP=592


Радвам се за литературните ви познания, но в в ТР на АВ няма да се наложи да подадете точно тази декларация  :wink1: А срока ви е 30.06.2012 г.
#7 | 28.05.2012, 15:27
Публикации: 28 / 0
Радвам се за литературните ви познания, но в в ТР на АВ няма да се наложи да подадете точно тази декларация  :wink1: А срока ви е 30.06.2012 г.

Разсъжденията ми бяха за ГДД и НСИ, а не за ТР на АВ, но благодаря.
#8 | 28.05.2012, 15:36
Публикации: 645 / 23
Бях на едно обучение към НАП  и там бяхя категорични.Подава се ГДД макар и само едни банкови такси да  има.
#9 | 28.05.2012, 15:38
Публикации: 530 / 19
Здравейте, отново!
Колежката irenabrili ви даде материал още  Днес в 14:26 . Освен това нещата за 2011 година са минали и заминали. За 2012 г. дано дружеството започне дейност и да не се терзаете от тези въпроси, а повярвайте не сте единствената, нито първата, нито последната. Обаждах се лично и на нац. телефон на НАП и там бяха безмълвни по този въпрос, кое е дейност на фирмата, и кое не е. Така че има "за" и "против" и от двете страни на оградата.
Успешен ден! :thumbup:
#10 | 28.05.2012, 15:39
Публикации: 530 / 19
свои, фирмата е задължена, дори и да няма дейност да подаде едни отчети в ТР и да заплати за това задължение едни 50 лв или 25 лв в зависимост от начина на подаване на информацията. Така че по тази логика /на някого от НАП/ би трябвало всички дружества да са икономически активни, а дефакто не са.
#11 | 28.05.2012, 16:37
МамаБожка
helenST
Права сте, че въпроса е Хамлетовски.. въпреки, че е дискутиран и единодушно мнение по въпроса няма. От една страна имаме такси банкови и разходи по регистрация, от друга страна дружеството няма дейност. Или с други думи казано, ние в НСИ подаваме декл. че дружеството няма дейност, но в НАП си подаваме редовна ГДД, защото имаме суми някакви. Ако приемем, че банковите такси и тези по регистрацията на фирмата са дейност, то трябва да приемем, че управителя е трябвало да подаде и декл. ОКД5. Тази декл. къде се вмества в цялата картинка?
#12 | 28.05.2012, 16:55
Публикации: 28 / 0
Няма ОКД-5 в моя пример, защото имаме само регистрация на фирмата и нищо друго през годината. Това не значи, че СОЛ е започнал дейност, за да следва да се подава ОКД-5.
#13 | 28.05.2012, 17:17
МамаБожка
Когато говорим за икономически неактивно предприятие, според ЗКПО това е предприятие, което не е извършвало дейност през годината, т.е. не е отчитало приходи или разходи, съгласно счетоводното законодателство
А тук имаме разходи банкови такси. В този случай предприятието активно ли е или не е активно? За това споменах в началото, че въпроса е много спорен.
#14 | 28.05.2012, 18:26
Публикации: 28 / 0
В този случай предприятието активно ли е или не е активно?

Ако въпросът Ви е свързан с ОКД-5, защото преди това навързахте нещата с тази декларация, то се гледа дали лицето е започнало да извършва трудова дейност, а не активност или неактивност на предприятие (такова определение там няма). За ОКД5 се гледа лицето, а не предприятието, защото ще осигуряваме лицето, а не предприятието. Има вариант например предприятието да е започнало дейност, но точно този конкретен СОЛ да не е започнал, а например друг СОЛ от предприятието да движи нещата. Тоест ОКД5 се подава за лице, а не за предприятие.

Ако въпросът Ви е свързан със ЗКПО, то в него няма такова определение за “икономически неактивно предприятие”, но в същия член за ГДД - чл. 92 в ал. 4 се говори за неизвършване на дейност и неотчитане на приходи или разходи. Там се казва, че само тези предприятия не подават ГОД.

Годишен отчет за дейността не подават данъчно задължените лица, които едновременно са изпълнили следните условия:
1. не са извършвали дейност през годината;
2. не са отчели приходи или разходи за годината съгласно счетоводното законодателство.


Тоест номерът със: 
Или с други думи казано, ние в НСИ подаваме декл. че дружеството няма дейност, но в НАП си подаваме редовна ГДД, защото имаме суми някакви.
не върви.
 
Защото, ако се подава редовна ГДД образец 1010, то значи дейност и подаване на пълен ГОД, а не декларацията за неактивност. Декларацията за неактивност върви с образец 1010а. Не може декларация за неактивност и редовна ГДД 1010.

Това което твърдите даже и реално в он-лайн системата на НАП няма как да Ви се случи, защото трябва да Ви дойде входящия номер от НСИ за подаден пълен ГОД, че да си подадете след това редовна ГДД образец 1010.
#15 | 28.05.2012, 18:55
МамаБожка
…..и така с точност до стотинката събират се 352.82 лева разходи за година…..

Тъй де, ама тези 352.82 лв, РАЗХОД на фирмата тях какво ги правим?
#16 | 28.05.2012, 19:00
Публикации: 28 / 0
Аз още в началото казах, че съм наясно, че ... и тн. тн. да не се копирам и повтарям. Просто питах как постъпвате в такива случаи, защото ми беше интересно.
#17 | 30.05.2012, 19:31
Публикации: 14 / 1
Всеизвестно е, че в българското законодателство определение за дейност на предприятие няма.
За отчетени приходи и разходи, обаче има.

Оттук всеки прави своя гимнастика - аз попълвам пълния комплект ГДД, статистика и т.н. с пренасяне на данъчната загуба.
Други попълват 1010а на късмет. И са прави - надали ще ги проверяват.
Трети просто не отчитат разходите. За приходите е малко по-сложно да не се отчитат.

А относно дали не могат да се комбинират ГДД 1010 и декларация за неактивност - парадоксално е че могат. В ГДД се вписва входящия номер на декларацията и НАП я приемат. Разбира се не съм го пробвал, но имаше мнения от приложили хватката
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група