Изплатен болничен липсваща Д1

28.05.2012, 19:14 17379 18

28.05.2012, 19:14
МамаБожка
Аз се чудя вече какво да направя.През 11 месец 2011 год. имам коректна и редовно подадена Д1 и изплатен болничен. Днес получавам писмо от НОИ със заглавие :Задължително предписание, в което ми предписват да подам Д1 за м 11-2011 год. като посоча дни… в т. 16.2 и т.н.

питането ми е следното:

1.Ако в НОИ липсва /както се установи, че липсват данни за коректно подадена Д1/ НОИ не би ли следвало да откажат изплащането на болничния в съответния срок?

2.В същото време при мен има протокол от НАП за коректно подадена Д1 за този период.

3. НАП и НОИ не си ли говорят?
#1 | 28.05.2012, 20:30
Публикации: 3145 / 253
Сигурна ли си, че е изплатен? Да не би да е обжалван този болничен от страна на НОИ и за това да искат корекция? Имах 3 подобни случая за ноември и октомври, където дните за болничните надвишаваха 40 дни еднолично издадени от лекарите. Разгледай болничните и преброй дните на лицето.
Но пък си мисля, че ако имаше такова обжалване, то те трябваше и на теб да пратят писмо, че го обжалват.
Подала ли си в Д1 дни в болнични?
#2 | 28.05.2012, 20:37
Публикации: 825 / 178
Само по интуиция ще ти отговоря, Мадам Божка, тъй като имах такъв случай с такова писмо.
Просто дните ми бяха в 16.3, а трябваше да са в 16.2.
Така беше ми ги прехвърлила програмата и аз не съм забелязал - все пак тази фирма имаше почти 50 човека...и не съм обърнал внимание.
Та, може и това да е - съвсем лесно..
Е, може и да не е - само споделям.
#3 | 28.05.2012, 20:45
Публикации: 825 / 178
....и втори случай в същата фирма - само че по-късно.
Липсва един запис от 47-те подадени с Д1!
Пак ме викат. Нося всичко необходимо в НОИ и те ми казват - добре, подали сте, но при нас няма записа на ЕГН... и трябва пак да го подадете..
е, подадох..
Добре, че цяло Д1 на фирма не ми се е губило :)
#4 | 28.05.2012, 20:53
Публикации: 3145 / 253
ЕЕЕ да кажа и аз, преди да ме забележат НОИ-то, аз сама си забелязах, че едно Д1 ми го няма на едно лице, отхвърлено :) Ама кой да погледне на след като дойде потвърждението от НАП за обработката, какво е станало. Та един прекрасен ден реших да проверя с ел. подписа в страницата и да видя какво става с приетите и да си разпечатам протоколите иииииииииииииии......... ..........хахахахах сега ми е смешно но тогава се ококорих.........даваше ми отхвърлен запис на едно Д1, на една новоприета......... Как ви Таня, когато е правила картона на това лице взела че го писала чужденеееееееец и ми пише в отхвърлянето че няма такова ЕГН. Ами сега ...........почнах аз да търся......извиках девойката да ми донесе личната си карта и си думам.........убаво де, ако беше грешно ЕГН-то нямаше да ми приеме уведомлението за назначаване...........хм х .......и в един прекрасен момент виждам, какво съм сторила :) махнах тази отметка и пратих Д1 само на нея и всичко ОК, ма като отворих и другите месеци........ужас .........всичките така.......ай прави на ново Д1 и подавай и се чудих дали ще ми ги приеме програмата на НАП, ама разгеле, прие всичките и получих потвърждения за обработени и приети.
Малко се отпуснах в писането, но това го направих  за да кажа, че човешко е да се греши и всичко е поправимо :)
#5 | 28.05.2012, 21:34
МамаБожка
Танче, болничния е изплатен, а жената отдавна роди и забрави... по интересното е, че даже НОИ да нямат данни за подадена Д1, както твърдят, във фирмата няма отказ от болничния в указания срок, нито обжалване ни нищо... даже сега се светнах, че те са го платили без да проконтролират има ли при тях наличие на Д1 и сега когато се оказва, че при тях няма, или не я виждат или не знам вече какво, търсят под вола теле... аз в случая как да подам отново тази Д1, като я имам подадена, че имам и протокол за нея редовен?
#6 | 28.05.2012, 21:51
Публикации: 825 / 178
Така де, аз как подадох на нова!  :smile1:
майтапа на страна, но все си мисля, че изчезват записи от архива на НОИ!
как - не знам... но вече почнах да се убеждавам  :swoon:
#7 | 28.05.2012, 22:02
Публикации: 3145 / 253
Когато болничния обхваща два месеца, частта от втория месец го изплащат след без да изчакат Д1. За това са го и изплатили. Обади им се по телефона и провери имат ли някаква Д1 при тях или липсва, за да знаеш какво да подадеш. Ако имат, подаваш Д1 с корекция, а ако нямат- тогава редовна.
#8 | 28.05.2012, 22:50
МамаБожка
Танче, драмата тук е в това, че има подадена редовна Д1, обаче НОИ не я виждат, поради каква причина нямам идея... в сряда имам среща с ноистите, да видим какво са забъркали
#9 | 29.05.2012, 00:27
Публикации: 260 / 61
Подай  д-1 с код корекиця. Преди време бяха изгебили болничен на една мама и след няколко дена ровене из разни прашни папки  на втория етаж се намериха документите и още същия ден на бързо го включиха във ведомостта за изплащане. Ама бая ядове брах, като калпутски мулета са тия в НОИ, ни приемат ни предавт че вината е при тях.
#10 | 29.05.2012, 08:55
Публикации: 825 / 178
Мам,
пак се връщам към въпроса ти ..."предписват да подам Д1 за м 11-2011 год. като посоча дни… в т. 16.2 и т.н." .....
Със сигурност имаш подадена Д1 в НАП, но те приканват да направиш корекция за дните на болнични. Според мен те не са в 16.2, а най-вероятно подадени в 16.3. Ей само това ще е  :)
За това е "минала" Д1 в НАП, но в НОИ искат корекция..

Хайде отивай и после пиши - че ми омръзна с техните измишльотини :(((

пп. Понякога си мисля, че по-лесно бихме се разбрали с Ной, отколкото с НОИ ! :)
#11 | 29.05.2012, 21:37
Публикации: 22 / 2
А как глобяват за неизпълнение на задължителни предписания..........!
#12 | 01.06.2012, 16:56
МамаБожка
Аз да докладвам.. масива на НАП нещо се бил омотал с въпросната Д1-хем я имало, хем я нямало т. е. имало я до половината… подадох нова редовна без усложнения и в помощ на масива ;D…всъщност, аз му вярвам на масива за въпросното объркване, защото много често получавам удостоверения за липса на задължения само с името и един мълчалив празен лист по долу :innocent:
#13 | 03.06.2012, 11:59
Публикации: 6 / 0
Аз пък имам проблеми с едни трудови договори, но прекратени които в НАП стоят като непрекратени. Не мога да разбера защо е така...
#14 | 03.06.2012, 12:10
МамаБожка
Аз пък имам проблеми с едни трудови договори, но прекратени които в НАП стоят като непрекратени. Не мога да разбера защо е така...

защото не са прекратени коректно...погледни си в приетото уведомление, когато си назначавала коя е датата...тази дата се пише в 10. дата на сключване при прекратяване... сега варианта е да се отиде в съответната НАП и да се подаде молба за изправление...няма да бъдат много очаровани, но това е варианта
#15 | 03.06.2012, 12:22
Публикации: 6 / 0
Благодаря! Това ще го погледна. Но дали ще ме глобят като подам тази молба за изправление сега? :)))
#16 | 03.06.2012, 12:28
МамаБожка
не би трябвало...
#17 | 08.06.2012, 07:28
Публикации: 260 / 61
И при мен липсва Д-1 за 12/2011 на една мама, В НОИ я няма от НАП имам протокол за подаден редовен запис, пуснах я с корекция ще видим в Понеделник дали е отразена.
Много често взе да им се обърква масива  :hmmm:
#18 | 08.06.2012, 14:08
МамаБожка
ех, на времето колко си беше хубаво... НОИ са си НОИ, НАП са си НАП... тия дето ги измислиха тези неща с обединението им от две работещи неща създадоха едно неработещо
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група