Франчайз

03.06.2012, 17:51 10996 7

03.06.2012, 17:51
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Смятам да започна нов бизнес като франчайз партньор на една германска компания. Става въпрос за обучение по чужд език. Те искат от мен да съм self-employed. Това, доколкото съм разбрала всичко прочетено до сега, може да означава да съм собственик на ЕООД, ЕТ или да съм самоосигуряващо се лице със свободна професия.  Аз работя на трудов договор, а съпругът ми е собственик на ЕООД, което няма никакава дейност. Мога ли да използвам неговото ЕООД, като то няма изрично споменато образование и обучение като предмет на дейност, а строителство, и разбира се всичко, което не е забранено от закона? И ако мога, как - като управител, с пълномощно? Или да се регистрирам като самоосигуряващо се лице? Или да си направя собствено ЕООД? В началото не очаквам да имам голяма печалба, но се надявам тя да расте. Трябва да подпиша договор за 5 год., и да плащам 15% от печалбата франчайз такса ежемесечно. Ще ви бъда благодарна, ако ме посъветвате кой е най-удачният вариант.
#1 | 03.06.2012, 19:25
МамаБожка
може и да смените собствеността на ЕООД, т.е. тя да стане ваша.. давам го като вариант... погледнете все пак в сайта на ТР какви са таксите, за смяната... нещо от рода на 180-200 лв беше
за да откриете фирма на ваше име е по-скъпото удоволствие
#2 | 03.06.2012, 19:46
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Здравейте,

Успех с новия бизнес!

Правилно сте се ориентирала с вариантите за работа.

Ако съпругът Ви няма да работи през това ЕООД и няма да е зает с новата дейност, то вместо да работите чрез пълномощно или да се назначите като управител по ДУК или трудов догово, то по-добре е да изкупите дяловете му, да се впишете като управител и едновременно с това да промените и дейността на фирмата, или вместо да създавате ново ЕООД.

Относно това кой е най-удачният вариант, то ако искате да ви посъветваме от данъчна гледна точка трябва да напишете малко повече подробности като:

Очаквани приходи и разходи за дейността?
Ще имате ли служители и офис? Къде ще правите тези обучения?
На какъв доход сте осигурена по трудовия си договор?

Какви точно са договорките Ви по договора за франчайз и как ще се отчитате на чуждия партньор? - Тук и договора трябва да се прегледа хубаво от счетоводител.

От подписа ми може да разберете къде да ни намерите, ако нямате още счетоводител или не искате да предоставяте тези данни тук във форума. :)
#3 | 04.06.2012, 11:11
Публикации: 28 / 0
Трябва да подпиша договор за 5 год., и да плащам 15% от печалбата франчайз такса ежемесечно. Ще ви бъда благодарна, ако ме посъветвате кой е най-удачният вариант.
От това следва и ежемесечно водене на счетоводство и приключване, за да отчетете пред партньора си счетоводния резултат. Като self-employed не можете да приспадате реалните разходи за дейността в данъчната си декларация, а ще имате нормативно признати разходи в размер на 25% от дохода. През фирма ще е по-добрия вариант според мен.
#4 | 04.06.2012, 15:03
Публикации: 5 / 1
Държавната такса за това прехвърляне на ЕООД-то е само 21, лв ако документите се подадат по електронен път.
#5 | 04.06.2012, 18:09
МамаБожка
това са актуалните такси от 2012 год.

http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=1018&Itemid=134
#6 | 04.06.2012, 20:41
Публикации: 2 / 0
Благодаря ви за изчерпателните отговори. Изглежда най-добре е да прехвърлим ЕООД-то на съпруга ми. Обаче, то има глоба от 2000 лева за неподадена нулева данъчна декларация, потвърдена от съда. Дали това ще се окаже проблем?
#7 | 04.06.2012, 21:28
МамаБожка
Аз работя на трудов договор, а съпругът ми е собственик на ЕООД, което няма никакава дейност.

нали казахте, че съпруга е собственик на това ЕООД? презумпция е съпруга ви, да го прехвърли на вас... това със задълженията не ми се понрави твърде :no:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група