Право на отпуск

04.06.2012, 12:40 10208 8

04.06.2012, 12:40
Публикации: 6 / 0
   Здравейте! Предстои ми към края на месеца да започна работа в една търговска верига. На интервюто ми казаха, че право на платен отпуск ще имам след 8-ия месеца във фирмата. Искам да попитам дали това е законно, при положение, че вече имам над 10 месеца трудов стаж. Преди предстоящата работа имам прекъсване от февруари до този момент тази година. И дали тази отпуска ще мога да я ползвам след тези 8 месеца и дали ще ми я изплатят или плачат за съд!!! Благодаря!
#1 | 04.06.2012, 13:00
Публикации: 28 / 0
Имате право на платен отпуск 20 работни дни по КТ за годината, но щом започвате от средата на година ще са 10 дни.

Направете си график и го предайте за утвърждаване на ръководството и вижте как ще реагират.

Още преди да сте започнала ли ще ги съдите?
#2 | 04.06.2012, 13:07
Публикации: 1202 / 120
Още на следващият ден имате право да вземете отпуск щом еднократно имате придобит стаж 8 м. Правят ви номер (ако мине) т.к. идва отпускарски период и да не разбутате каквото са си подредили за себе си. Размера на годишният отпуск се определя с Индивидуалния трудов договор а за непълната година ще имате право на дни по формулата Пл.Г.О./12*брой месеци отработени при конкретния работодател. Самият ред за ползване би следвало да видите и във вътрешния правилник на фирмата. При всички положения обаче могат да ви въртят т.к. се ползва по писмена молба и разрешение от работодателя.  :thumbup:
#3 | 04.06.2012, 13:09
Публикации: 530 / 19
След като имаш 10 месеца трудов стаж следователно имаш право на отпуска, т.к. в КТ си е записано:
Чл. 155. ( Всеки работник или служител има право на платен годишен отпуск.
(2)При постъпване на работа за първи път работникът или служителят може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж.

Предполагам, че ще си назначена със срок на изпитване /6 месеца/. Само да вметна, че времето, когато си била в отпуск, болнични не се включва в него и се удължава.
А новият ти работодател, предполагам е сложил тази уговорка, защото на нокого не е приятно да дойде нов служител, да работи 1 месец и да поиска 10 р.д. отпуск. Да се върне на работа след тези 10 дни и да си подаде молбата за напускане и да му каже - "мерси".

Начина на ползване също е уреден в КТ:
Чл. 172. Платеният годишен отпуск се разрешава на работника или служителя наведнъж или на части и се ползва в съответствие с утвърден от работодателя график през календарната година, за която се полага.

чл. 173 (6) Платеният годишен отпуск се ползва след писмено разрешение на работодателя.

Чл. 178. Забранява се компенсиране на платения годишен отпуск с парични обезщетения освен при прекратяване на трудовото правоотношение.

Така, че работодателят не е длъжен да ви я даде, но може да я откаже, ако не е по време на графика:
Чл. 173. (1) До 31 декември на предходната календарна година работодателят утвърждава график за ползването от работниците и служителите на платения годишен отпуск за следващата календарна година след консултации с представителите на синдикалните организации и представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2. Графикът се изготвя така, че да се даде възможност на всички работници и служители да ползват платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се полага.
#4 | 04.06.2012, 13:15
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Бланка за График за ползване на платен годишен отпуск , можете да си попълните от тук:
http://www.kik-info.com/documents/leaves.php
#5 | 04.06.2012, 13:17
Публикации: 530 / 19
premier7008, не знам колко ще я въртят, но графика за 2012 е направен до 31.12.2011 г. и служителите, които и тогава и сега са си работили са се нагодили баш за "отпускарския период", а на новопостъпилият ще трябва да поиска, за да му се даде и то след като се изпълни условието всички да са доволни. Надали някой, който бачка повече време и му се полага по график да отсъства юли месец ще му бъде отказан полагаемият отпуск, за да го ползва новопосъпилият.
ВЯрно е че има право на 10 р.д. /за половината година/, но лично аз ще съм не с 1, а с 2 на ум и ще приложа правилото пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж, ако ще и да ме заклеймите. Но нека е работил 2 месеца и ще има право на 3 дена. Защото така може да започва работа през 2 месеца и от всеки работодател да ползва пълен размер на отпуската.  Или ще го включа в графика декември месец. Ако работи до тогава, ще си я ползва - ако ли не - ще си получи обезщетението за неползвания отпуск пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж.

И само да вметна, че освен платен /за сметка на работодател/ има и неплатен отпуск.
#6 | 04.06.2012, 13:34
Публикации: 6 / 0
Благодаря за отговорите!
#7 | 04.06.2012, 13:52
Публикации: 29 / 0
Да, по закон имате право, но по моралните имате ли? Сега започвате и искате отпуск, ами изкарайте си почивката и започнете работа. Графиците са изготвени, а и отпуск се ползва след разрешение на работодателя ......
#8 | 04.06.2012, 14:12
Публикации: 6 / 0
Никой не е казал, че ми трябват за почивка. Щом имам право, имам, няма значение от колко време работя. Само в България е така, за съжаление! И естествено е, че ще искам отпуска, когато е удобно за всички!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група