ДУК и стаж

14.05.2022, 16:09 3910 8

14.05.2022, 16:09
Публикации: 56 / 4
Здравейте,
Собственикът на ЕООД освен, че управлява фирмата си, и работи наравно със служителите си.
Преди години (може би десетина и повече) съм му оформила документите, че ще се осигурява по ДУК с високо възнаграждение ( върху максималния осиг.праг ). Бях питала, но устно позната - за трудовия му стаж - бе ми отговорила, че няма да има проблем, нали се осигурявал.
Тези дни, отново се зачетох по темата и силно се притесних - в статиите касаещи ДУК са категорични, че това време не се признава за трудов стаж!
Какво ще ме посъветвате - излиза, че този човек няма да може да се пенсионира, т.к. няма да има регистриран трудов стаж, въпреки, че е работил и се е осигурявал върху максимума ?!
#1 | 14.05.2022, 16:24
Публикации: 4393 / 734
Я погледнете какво се иска в, например, чл. 68 КСО?
#2 | 14.05.2022, 16:35
Публикации: 833 / 69
Здравейте,
Собственикът на ЕООД освен, че управлява фирмата си, и работи наравно със служителите си.
Преди години (може би десетина и повече) съм му оформила документите, че ще се осигурява по ДУК с високо възнаграждение ( върху максималния осиг.праг ). Бях питала, но устно позната - за трудовия му стаж - бе ми отговорила, че няма да има проблем, нали се осигурявал.
Тези дни, отново се зачетох по темата и силно се притесних - в статиите касаещи ДУК са категорични, че това време не се признава за трудов стаж!
Какво ще ме посъветвате - излиза, че този човек няма да може да се пенсионира, т.к. няма да има регистриран трудов стаж, въпреки, че е работил и се е осигурявал върху максимума ?!
Никого не се вълнува от трудовия стаж при пенсиониране, а от осигурителния.
#3 | 17.05.2022, 13:28
Публикации: 56 / 4
Благодаря!
Прегледах чл.68 от КСО - следователно мога да се успокоя, че 2037г човекът ще може да се пенсионира, т.к. ще има необходимия осигурителен стаж и възраст.
(  А защо се следи трудовия стаж и се попълват трудови книжки ? )
#4 | 17.05.2022, 13:34
Публикации: 9335 / 1570
А защо се следи трудовия стаж и се попълват трудови книжки ?
По инерция :)
Най-вече заради добавката за трудов стаж и професионален опит. Како и за доказване на наличие или неналичие на друг трудов договор при сключването на нов / малко съмнително доказателство, ама.../
#5 | 17.05.2022, 17:55
Публикации: 12 / 2
Освен това ще може да си ползва допълнително възнаграждение за ПТСПО на друго място по трудов договор.
#6 | 21.03.2023, 10:55
Публикации: 112 / 2
Аз имам следния казус: Собственик на ЕООД се осигурява в дружеството по ДУК. Работи и на друго място на трудов договор на 8 часа. Иска да намали там работното време на 4 часа. Няма много трудов стаж. Ако намали работното време по трудов договор би ли чу се отразило това на трудовия стаж за пенсиониране след време? Ще продължава да се осигурява по ДУК паралелно.
#7 | 21.03.2023, 11:03
Публикации: 9335 / 1570
На трудовия стаж няма да се отрази, защото 1 р.д. на 4 часа се зачита за 1 р.д. трудов стаж. Въпросът е за какво ма значение трудовия стаж - за самочувствие, за добавка за професионален опит...?
За пенсия е важен осигурителния стаж. Щом по ДУ се осигурява - вече си има "пълен" стаж.
#8 | 21.03.2023, 11:38
Публикации: 112 / 2
На трудовия стаж няма да се отрази, защото 1 р.д. на 4 часа се зачита за 1 р.д. трудов стаж. Въпросът е за какво ма значение трудовия стаж - за самочувствие, за добавка за професионален опит...?
За пенсия е важен осигурителния стаж. Щом по ДУ се осигурява - вече си има "пълен" стаж.
Благодаря! За пенсия е важното.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група