Майчинство и работа

05.06.2022, 11:14 1513 8

05.06.2022, 11:14
Публикации: 26 / 0
Здравейте!
Моля за вашето становище по следния казус:

След навършването на 6-месечна възраст на детето ми, планирам да прехвърля майчинството на бащата до навършване на 410 дни и да се завърна на работа.

Ето нашия статут:
- аз (майката) съм регистрирана, като СОЛ и съм управител на фирма ООД, в която имам над 5% дял т.е. като самоосигуряващ се управител с възнаграждение за личен труд (не е ДУК или ТД). В момента съм в отпуск по майчинство и получавам съответното обещетение, като продължавам да внасям ЗО, чрез фирмата за моя сметка

- бащата работи на ТД (професия Специалист приложно програмиране)  на 8-часов работен ден. Също е регистриран, като СОЛ (дейност Инженер), в момента е действащ управител на нашата фирма, отново като самоосигуряващ се управител с възнаграждение за личен труд (това го направихме, за да може да продължи да оперира фирмата, докато аз съм в майчинство)

- фирмата е ООД с 2ма съдружника (аз и съпруга ми), без други служители. Към днешна дата, 2мата сме вписани, като управители заедно и поотделно.

Както споменах, планирам да прехвърля майчинството до навършване на 410 дни ма бащата. Тук процедурата е ясна...

Неясно ми е, как бащата може да продължи да взима възнаграждение от работодателя му, с който е в момента в отношения по ТД?

От изчетеното до момента останах с впечатлението, че:
'Ако възложител по гражданския договор е работодателят, с когото е сключено основното правоотношение и при когото се ползва съответният отпуск, и възложената дейност по граждански договор съвпада с трудовите функции по основния договор, се приема, че е налице прекратяване на отпуска и връщане на работа, при което не се изплаща парично обезщетение.'
Т.е. Няма как да стане с ГД с работодателя му.

Това, което ми се върти в главата е:
- Не излиза в отпуск по майчинство към фирмата ни и продължава да извършва дейността, като управител. Съответно фирмата издава фактури и получава приходи за извършена дейност.

Чисто законово ок ли е това?
Искам отново да наблегна,  С че дейността му, като СОЛ е различна от професията по ТД.

Някакви други варианти?

Много ми е объркано, може ли вашия съвет/тълкувание.

Благодаря ви за отделеното време!
#1 | 05.06.2022, 11:54
Публикации: 9339 / 1571
бащата работи на ТД (професия Специалист приложно програмиране)  на 8-часов работен ден предполагам, че заплатата му е висока. Или поне по-висока от едно майчинство.
Защо не помислите върху варианта да се върнете на работа след 6-ия месец и да продължите да вземате 50% от майчинството

Неясно ми е, как бащата може да продължи да взима възнаграждение от работодателя му, с който е в момента в отношения по ТД? Не зная как може да е в "майчинство" и да получава възнаграждение по ТД, но изчакайте да се включат и по-знаещите
#2 | 05.06.2022, 12:56
Публикации: 26 / 0
предполагам, че заплатата му е висока. Или поне по-висока от едно майчинство.
Защо не помислите върху варианта да се върнете на работа след 6-ия месец и да продължите да вземате 50% от майчинството
Моето майчинство е 710 лв., неговото ще е около 2000 лв.  :wink1:

Не зная как може да е в "майчинство" и да получава възнаграждение по ТД, но изчакайте да се включат и по-знаещите

Не съм се изразила достатъчно ясно: имам предвид какви са вариантите бащата да продължи да предоставя услуги на работодателя, с който в момента са в трудово-правни отношения т.е. да продължи да програмира срещу заплащане, докато върви майчинство, при този работодател
#3 | 05.06.2022, 13:42
Публикации: 11960 / 2182
Не съм се изразила достатъчно ясно: имам предвид какви са вариантите бащата да продължи да предоставя услуги на работодателя,

бащата работи на ТД (професия Специалист приложно програмиране)  на 8-часов работен ден предполагам, че заплатата му е висока. Или поне по-висока от едно майчинство.
Защо не помислите върху варианта да се върнете на работа след 6-ия месец и да продължите да вземате 50% от майчинството

Неясно ми е, как бащата може да продължи да взима възнаграждение от работодателя му, с който е в момента в отношения по ТД? Не зная как може да е в "майчинство" и да получава възнаграждение по ТД,
:good:

Много правилно сте се изразили всъщност, но майчинството при работодателя и едновременно работата / ефективно / при него са взаимно изключващи се неща.
#4 | 06.06.2022, 07:22
Публикации: 26 / 0
 :good:

Много правилно сте се изразили всъщност, но майчинството при работодателя и едновременно работата / ефективно / при него са взаимно изключващи се неща.

Разбирам!

А варианта да не излиза в майчинство към фирмата ни и да издаваме от нея фактури за извършени услуги?
#5 | 06.06.2022, 09:41
Публикации: 247 / 41
Казусът е малко как хем вълкът да е сит, хем агнето цяло. Моего предложение е съпругът ви да излезе в "майчинство" при основния си работодател, а да продължи да извършва същите услуги, свързани с програмиране, като за възнаграждението си издавате фактури през вашата фирма. Във вашата фирма той трябва да избере осигуряване на по-ниския процент, за да няма проблем с получаването на майчинството. Всичко това е трябвало да се съобрази малко по-рано и съответно пък и работодателят на съпруга ви да се съгласи на работа при подобни условия.
#6 | 06.06.2022, 13:13
Публикации: 2116 / 147
Като СОЛ във фирмата регистриран ли е за ОЗМ или не е?
#7 | 06.06.2022, 13:13
Публикации: 2116 / 147
Казусът е малко как хем вълкът да е сит, хем агнето цяло. Моего предложение е съпругът ви да излезе в "майчинство" при основния си работодател, а да продължи да извършва същите услуги, свързани с програмиране, като за възнаграждението си издавате фактури през вашата фирма. Във вашата фирма той трябва да избере осигуряване на по-ниския процент, за да няма проблем с получаването на майчинството. Всичко това е трябвало да се съобрази малко по-рано и съответно пък и работодателят на съпруга ви да се съгласи на работа при подобни условия.
Изборът се прави веднъж годишно.
#8 | 06.06.2022, 14:02
Публикации: 247 / 41
Да, и аз затова писах, че е трябвало да го съобразят по-рано.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група