Отписване на задължения по давност

29.06.2022, 10:48 1866 3

29.06.2022, 10:48
Публикации: 43 / 0
Фирма има задължения, които са като разчет по с-ки 451 с общините и 459 - с бюджета, които стоят от 2014 г.По това време е бил друг счетоводител и не знам как са формирани, но към момента фирмата няма задължения към тези институции.Тази година реших да ги изчистя, тъй като и давността е минала вече и ги дадох на приход.Въпросът ми е дали трябва при това положение да ги дам в намаление на СФР?   
#1 | 29.06.2022, 11:42
Публикации: 36 / 1
Със задълженията има особености. Зависи предния счетоводител дали ги е дал в увеличение след изтичане на давностния срок.  https://bganaliz.com/nap/danchno-tretirane-na-zadlzheniyata-vv-vrzka-s-prilaganeto-na-razporedbite-na-zakona-za-korporativnoto-podohodno-oblagane-zkpo/
Ако е така, то Вие ще ги сложите в намаление, до размера на увеличението.
#2 | 29.06.2022, 12:03
Публикации: 43 / 0
Ами старата счетоводителка не помни вече, аз разгледах подадената декларация за 2014 г. и видях че има подобна сума в увеличение за едното задължение в глоби, санкции и лихви за просрочие, за другата сума няма.Обаче в следващите години не е отписано счетоводно и не е дадено в намаление.Според вас трябва ли сега при отписването да го дам в намаление, а за другото да не посочвам?
#3 | 30.06.2022, 11:03
Публикации: 23 / 4
Ако е отнесено като глоба, това не са временни разлики и няма какво да намалявате. След като не сте сигурни как е процедирано преди, според мен отписвайте всичко на приход, без да намалявате в ГДД, за да ви е мирна главата. Едва ли сумите са колосални....но знае ли човек  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група