Сервитут - право на преминаване

31.08.2022, 09:46 1319 5

31.08.2022, 09:46
Публикации: 10 / 0
         Здравейте. Имам нужда от помощ. Ние сме фирма регистрирана по ДДС и притежаваме имот УПИ с  жилищна сграда. Налага ни се да дадем безвъзмездно право на преминаване /сервитут/ на друга фирма. Как трябва да осчетоводя издадената от нас фактура? По точно - трябва ли да начисля ДДС и  обещетение, което ще получим  приход ли е за нас?
Фирмата, която получава от нас сервитутното право също е регистрирана по ДДС. Тя как трябва да го осчетоводи? Това за нея разход ли е или трябва да го заприходи като нематериален дълготраен актив?

Благодаря предварително!!
#1 | 31.08.2022, 10:57
Публикации: 2116 / 147
         Здравейте. Имам нужда от помощ. Ние сме фирма регистрирана по ДДС и притежаваме имот УПИ с  жилищна сграда. Налага ни се да дадем безвъзмездно право на преминаване /сервитут/ на друга фирма. Как трябва да осчетоводя издадената от нас фактура? По точно - трябва ли да начисля ДДС и  обещетение, което ще получим  приход ли е за нас?
Фирмата, която получава от нас сервитутното право също е регистрирана по ДДС. Тя как трябва да го осчетоводи? Това за нея разход ли е или трябва да го заприходи като нематериален дълготраен актив?

Хем безвъзмездно, хем ще Ви платят? По принцип е безвъзмездно и няма какво да фактурирате, нито да получавате.

Благодаря предварително!!
#2 | 31.08.2022, 11:22
Публикации: 10 / 0
         Здравейте. Имам нужда от помощ. Ние сме фирма регистрирана по ДДС и притежаваме имот УПИ с  жилищна сграда. Налага ни се да дадем безсрочно право на преминаване /сервитут/ на друга фирма. Как трябва да осчетоводя издадената от нас фактура? По точно - трябва ли да начисля ДДС и  обещетение, което ще получим  приход ли е за нас?
Фирмата, която получава от нас сервитутното право също е регистрирана по ДДС. Тя как трябва да го осчетоводи? Това за нея разход ли е или трябва да го заприходи като нематериален дълготраен актив?

Благодаря предварително!!
#3 | 31.08.2022, 11:24
Публикации: 10 / 0
Съжалявам допуснала съм грешка исках да кажа безсрочно.
#4 | 31.08.2022, 12:14
Публикации: 2116 / 147
Сключвате договор с нотариална заверка на подписите и вписвате по партидата на имота.

#5 | 31.08.2022, 14:32
Публикации: 10 / 0
Да това ще го направим, но аз питам счетоводно как се отразяват нещата. Обещетението, което ще получа дали ми е приход върху, който дължа данък печелба и фирмата, която ще получи право на преминаване  как да заведе сервитута, като нематериален дълготраен актив или като разход?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група