Издаване и осчетоводяване на ф-ра към фирма от ЕС

05.09.2022, 11:38 994 5

05.09.2022, 11:38
Публикации: 53 / 2
Здравейте,
Извинявам се за въпроса, но след доста четене много се обърках. Досега съм работила само ВОП, а сега ми се налага да издам ф-ра за консултантска дейност към фирма от ЕС.
Казуса е следния:
Българска фирма рег. по ДДС (фирма 1) трябва да издаде ф-ра за консултантска дейност на фирма рег. по ДДС от ЕС (фирма 2).
Резултата от тази консултантска дейност е, че получателя на услугата осъществява търговска сделка на територията на България с друга българска фирма (фирма 3).
Или иначе казано фирма 1 взима комисионна за констултантска услуга от фирма 2 за осъществяването на сделка между фирма 2 и фирма 3.
Моята логика беше, че не следва да се начислава ДДС във фактурата, но факта че резултата от консултатската дейност се осъществява в България ме обърква.
Въпросите ми:
1) Трябва ли да се начислава 20% ДДС във фактурата за консултантска дейност?
2) Трябва ли да се попълва VIES декларация?
3) Фактурата ще се вкара в Дневник продажби и Дневник покупки (както при ВОП, т.е ако не начисляваме ДДС) или само в Дневник продажби (ако начисляваме ДДС)?

Предварително благодаря!
#1 | 05.09.2022, 12:07
Публикации: 53 / 2
По моите разсъждения не трябва да се начислява ДДС във фактурата, попълва се VIES декларация и ф-рата се включва в Дневник продажби в кл.22 ДО на дост. на услуги по чл.21, ал.2 ЗДДС.
Правилно ли разсъждавам?



Здравейте,
Извинявам се за въпроса, но след доста четене много се обърках. Досега съм работила само ВОП, а сега ми се налага да издам ф-ра за консултантска дейност към фирма от ЕС.
Казуса е следния:
Българска фирма рег. по ДДС (фирма 1) трябва да издаде ф-ра за консултантска дейност на фирма рег. по ДДС от ЕС (фирма 2).
Резултата от тази консултантска дейност е, че получателя на услугата осъществява търговска сделка на територията на България с друга българска фирма (фирма 3).
Или иначе казано фирма 1 взима комисионна за констултантска услуга от фирма 2 за осъществяването на сделка между фирма 2 и фирма 3.
Моята логика беше, че не следва да се начислава ДДС във фактурата, но факта че резултата от консултатската дейност се осъществява в България ме обърква.
Въпросите ми:
1) Трябва ли да се начислава 20% ДДС във фактурата за консултантска дейност?
2) Трябва ли да се попълва VIES декларация?
3) Фактурата ще се вкара в Дневник продажби и Дневник покупки (както при ВОП, т.е ако не начисляваме ДДС) или само в Дневник продажби (ако начисляваме ДДС)?

Предварително благодаря!
#2 | 05.09.2022, 12:23
Публикации: 11974 / 2191
По моите разсъждения не трябва да се начислява ДДС във фактурата, попълва се VIES декларация и ф-рата се включва в Дневник продажби в кл.22 ДО на дост. на услуги по чл.21, ал.2 ЗДДС.
Правилно ли разсъждавам?

Да, правилно.

Моята логика беше, че не следва да се начислава ДДС във фактурата, но факта че резултата от консултатската дейност се осъществява в България ме обърква.

Това просто не Ви касае.
#3 | 05.09.2022, 13:03
Публикации: 53 / 2
Много благодаря за отговора!
Последно сверяване:
1) Като основание за неначисление на ДДС трябва да напиша: обратно начисляване на основание чл. 86, ал. 3 във вр. с чл. 21, ал. 1.
2) Фактурата трябва да издам с един и същи номер на Български в лева и на Английски в EUR.
3) В дневник продажби ф-рата влиза с номер и дата, а не като протокол (както е при ВОП) и стойността и се вписва само в кл.22, никъде другаде?
4) По този начин от т.3 автоматично ми се гинерира VIES декларация, нали така?



Да, правилно.

Това просто не Ви касае.
#4 | 05.09.2022, 13:14
Публикации: 11974 / 2191
1. чл. 86, ал. 3 във вр. с чл. 21, ал. 2 - нали услугата е предназначена за данъчно задължено лице
2.да
3.да
4.да
#5 | 05.09.2022, 13:23
Публикации: 53 / 2
1. чл. 86, ал. 3 във вр. с чл. 21, ал. 2 - нали услугата е предназначена за данъчно  - Да.


1. чл. 86, ал. 3 във вр. с чл. 21, ал. 2 - нали услугата е предназначена за данъчно задължено лице
2.да
3.да
4.да
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група