Осигуряване и данъци на ТД и ГД

17.09.2022, 08:37 4430 20

17.09.2022, 08:37
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

От 2 години работя във фирма на ТД и съм осигурен на максимална сума 3000лв.

Наскоро открих фирма, която ще е с цел работа с други фирми на B2B / граждански договор с дейност изработка на софтуер. Договорите с фирмата са с български или европейски компании и на суми над 100000лв. годишно.

Не възнамерявам да напускам работата си на ТД и от това изкачат следните въпроси:

Поемам ли някакъв риск, освен този текущият ми работодател да разбере, че работя допълнително без негово съгласие?

Трябва ли да плащам допълнителни осигуровки от ГД, щом вече съм максимално осигурен от ТД?

Какви данъци трябва да плаща подобна фирма като тази която описах?

Има ли възможност за ползване на данъчно облекчение или начин на използване/връщане на парите плащани за данъци?

#1 | 17.09.2022, 10:29
Публикации: 9297 / 1557
Максималният осигурителен доход от 01.04.2022 е 3400 лв.
Над 3400 не се правят осигуровки.
Всяко лице /физическо лице или фирма/, извършващо услуги с място на изпълнение на територията на друга държава от ЕС подлежи на регистрация по чл. 97а от ЗДДС. Регистрацията е преди авансовото плащане или данъчно събитие.
Всяко данъчно задължено лице /физическо лице или фирма/, което е установено на територията на страната, с облагаем оборот 100 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец подлежи на задължителна регистрация по чл. 96 от ЗДДС. Срокът е 7-дневен  от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот.
Извън ДДС-то - върху всички облагаеми доходи се дължи 10% данък.
Данъчни облекчения /за деца, за ремонт, за доброволни осигуровки, ТЕЛК и т.н. могат да се ползват по установения ред и до определения размер на база целия годишен облагаем доход /ТД +ГД+каквото още има/. Могат да се ползват чрез работодателя, чрез подаване на годишна данъчна декларация или комбинирано.

Дали ще работите по граждански договор, като фирма или като лице, упражняващо свободна професия зависи най-вече от изискванията на възложителите. Останалото е въпрос на конкретни сметки.
Лично аз не съм привърженик на дейност като ФЛ когато се изисква задължителна регистрация по ДДС
 
#2 | 17.09.2022, 11:02
Публикации: 3 / 0
Максималният осигурителен доход от 01.04.2022 е 3400 лв.
Над 3400 не се правят осигуровки.
Всяко лице /физическо лице или фирма/, извършващо услуги с място на изпълнение на територията на друга държава от ЕС подлежи на регистрация по чл. 97а от ЗДДС. Регистрацията е преди авансовото плащане или данъчно събитие.
Всяко данъчно задължено лице /физическо лице или фирма/, което е установено на територията на страната, с облагаем оборот 100 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец подлежи на задължителна регистрация по чл. 96 от ЗДДС. Срокът е 7-дневен  от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот.
Извън ДДС-то - върху всички облагаеми доходи се дължи 10% данък.
Данъчни облекчения /за деца, за ремонт, за доброволни осигуровки, ТЕЛК и т.н. могат да се ползват по установения ред и до определения размер на база целия годишен облагаем доход /ТД +ГД+каквото още има/. Могат да се ползват чрез работодателя, чрез подаване на годишна данъчна декларация или комбинирано.

Дали ще работите по граждански договор, като фирма или като лице, упражняващо свободна професия зависи най-вече от изискванията на възложителите. Останалото   е  въпрос на конкретни сметки.
Лично аз не съм привърженик на дейност като ФЛ когато се изисква задължителна регистрация по ДДС

Тоест няма нужда да плащам допълнителни осигуровки.  :good: А може ли да ми кажете колко % ще се плаща за ДДС, никак не съм запознат с тези неща? :smile: Иска ми се да си сметна колко % остават за мен след Ддс, данък печалба и счетоводител.
#3 | 17.09.2022, 12:49
Публикации: 9297 / 1557
ДДС - 20%. Той е върху оборота.
Данък върху дохода, ако работите като физическо лице 10%. Изчислява се след като от брутния доход по ГД се приспаднат нормативно признати разходи (обикновено 25%)
С данък печалба, или по-точно корпоративен данък, се облага печалбата на фирми. Данъкът е 10% върху данъчната печалба (приходи минус разходи плюс евентуални корекции за данъчни цели)
Счетоводно обслужване- минимум 150-180 лв на месец
#4 | 17.09.2022, 15:43
Публикации: 3 / 0
Един вид, аз плащам ДДС 20%, такса за обслужване на счетоводител и това се води като разход. Да кажем, че договора е за едно плащане 10 000 на месец и счетоводната ми такса е 100лв на месец, в този случай аз ще плащам 20% - 2000лв за ДДС и 100лв за счетоводител - 2100лв. Останалите 7900лв се водят печалба за фирмата и за тях аз дължа също така и 10% данък печалба - 790лв.
 
Това означава, че в края на краищата (в посочения пример) аз ще получавам 7110лв чиста печалба, правилно ли разбирам?

И ако ползвам данъчни облекчения, да кажем за деца, ремонт, ТЕЛК, фирмен автомобил(не знам дали е възможно, само съм чувал, че можело)/оборудване и т.н. ще мога да ползвам данъчно облекчение в размера на платеното ДДС за последните 12 оборотни месеца или в размера на платения данък печалба?

Много благодаря за отговорите Ви, изключително много ми помагате!
 
#5 | 17.09.2022, 20:31
Публикации: 9297 / 1557
Не, не е така.
ДДСто не е разход. Освен това има значение как получавате дохода - по граждански договор като физическо лице или като фирма.
Изпратих Ви лично съобщение
#6 | 19.09.2022, 08:09
Публикации: 2116 / 147
Осигуряват Ви на 3000, а смятате, че няма да има осигуровки? Ще има. Колегата вече написа, че ще  е до 3400.
Значи на 400 лв. след НПР ще има осигуровки.
#7 | 19.09.2022, 09:29
Публикации: 76 / 3
Тоест няма нужда да плащам допълнителни осигуровки.  :good: А може ли да ми кажете колко % ще се плаща за ДДС, никак не съм запознат с тези неща? :smile: Иска ми се да си сметна колко % остават за мен след Ддс, данък печалба и счетоводител.
#8 | 19.09.2022, 09:30
Публикации: 76 / 3
А кога влезе в сила промяната на прага за задължителна регистрация по чл. 96 ЗДДС - от 50 000 на  100 000?
#9 | 19.09.2022, 09:43
Публикации: 76 / 3
А кога влезе в сила промяната на прага за задължителна регистрация по чл. 96 ЗДДС - от 50 000 на  100 000?
Максималният осигурителен доход от 01.04.2022 е 3400 лв.
Над 3400 не се правят осигуровки.
Всяко лице /физическо лице или фирма/, извършващо услуги с място на изпълнение на територията на друга държава от ЕС подлежи на регистрация по чл. 97а от ЗДДС. Регистрацията е преди авансовото плащане или данъчно събитие.
Всяко данъчно задължено лице /физическо лице или фирма/, което е установено на територията на страната, с облагаем оборот 100 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец подлежи на задължителна регистрация по чл. 96 от ЗДДС. Срокът е 7-дневен  от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот.
Извън ДДС-то - върху всички облагаеми доходи се дължи 10% данък.
Данъчни облекчения /за деца, за ремонт, за доброволни осигуровки, ТЕЛК и т.н. могат да се ползват по установения ред и до определения размер на база целия годишен облагаем доход /ТД +ГД+каквото още има/. Могат да се ползват чрез работодателя, чрез подаване на годишна данъчна декларация или комбинирано.

Дали ще работите по граждански договор, като фирма или като лице, упражняващо свободна професия зависи най-вече от изискванията на възложителите. Останалото е въпрос на конкретни сметки.
Лично аз не съм привърженик на дейност като ФЛ когато се изисква задължителна регистрация по ДДС
 

#10 | 19.09.2022, 10:13
Публикации: 9297 / 1557
А кога влезе в сила промяната на прага за задължителна регистрация по чл. 96 ЗДДС - от 50 000 на  100 000?
Благодаря за включването! Написала съм глупости. Техническа грешка.
Все още прагът е 50000. Кога и дали ще стане 100000 не мога да гадая.
#11 | 19.09.2022, 15:30
Публикации: 288 / 46
ХХХХХ, не че си написала глупости, а "умните" законотворци така са го написали в ЗДДС, че да не може човек да го осмисли. В чл.96 е разписано 100000.00 и някъде си в преходните и заключителни разпоредби - от кога влиза в сила. Та копирайки само инфото от чл.96 може да стане голяма грешка...
#12 | 20.09.2022, 01:40
Публикации: 185 / 18
Здравейте, колеги.
Според вас от кога започваме да следим за праг от 100 000,00 лв. за задължителната регистрация по чл.96, ал.1 - от 1 юли 2022 или от 1 януари 2023?
Ето това открих в Преходните и заключителни разпоредби на ЗДДС :
Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 2022 Г.


(ОБН. - ДВ, БР. 52 ОТ 2022 Г., В СИЛА ОТ 01.07.2022 Г.)

§ 33. Законът влиза в сила от 1 юли 2022 г., с изключение на:
1. параграф 17, § 25, т. 9 относно § 15д, ал. 1, т. 2, ал. 2, 3 и 6 и § 28, т. 2, които влизат в сила в тридневен срок от обнародването на закона в "Държавен вестник";
2. параграф 28, т. 1 и § 30, които влизат в сила от 1 януари 2023 г.;
3. параграф 32, който влиза в сила от 10 юли 2022 г.
Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ


(ОБН. - ДВ, БР. 58 ОТ 2022 Г.)

§ 3. Този закон влиза в сила от първо число на месеца, следващ месеца на влизането в сила на решение на Съвета на Европейския съюз за предоставяне на разрешение на Република България да въведе специална мярка за дерогация от чл. 287 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на данъка върху добавената стойност, но не преди 1 януари 2023 г.

Нали няма друго изменение на ЗДДС от това в ДВ бр. 58 от 23 юли 2022 г?
#13 | 20.09.2022, 08:42
Публикации: 576 / 117
Аз го разбирам като най-рано от 01.01.2023 г. и не е ясно има ли вече решение на Съвета на Европейския съюз.
#14 | 20.09.2022, 09:00
Публикации: 11932 / 2173
На страницата на НАП в Указанията за регистрация по ЗДДС си стои оборот от 50 000. И аз го разбирам, че от 01.01.2023 евентуално , както и Маграт е отбелязала.
#15 | 20.09.2022, 09:01
Публикации: 76 / 3
И аз така го разбирам...
#16 | 20.09.2022, 14:43
Публикации: 185 / 18
За съжаление на страницата на НАП стои версията на ЗДДС от 5 юли, а не от 23 юли. Намерих последната актуална версия на закона в lex.bg.

Според изтегления от НАП закон прагът е 50 000,00 лв. Според  закона от лекс.бг - прагът е 100 000,00 лв. + уточненията в преходните и заключителни разпоредби.
Малко е обърквщо така ...  :hmmm:
Приемам, че версията на лекс.бг е последната и вярната.
Значи засега приемам, че датата е 1 януари 2023 година.



#17 | 10.10.2022, 08:31
Публикации: 2 / 0
Здравейте, въпросът ми е свързан с този на колегата, затова реших да не отварям нова тема.

И аз работя на ТД като програмист, осигурен съм на максималната сума от 3,400 лв. Паралелно ще предлагам услугите си на други фирми, потенциално и на такива от ЕС.

Бях се насочил към основаване на ЕООД, но след използването на чудесния  :good: калкулатор на кик-инфо осъзнах, че след като вече съм осигурен на максималната сума и разходите ми са минимални е по-добре да действам като физическо лице.

След още четене научих, че трябва да се регистрирам като Специалист на свободна професия и СОЛ.

Въпросите ми:
1. Ако не направя тези регистрации и просто съм на ГД, възложителят трябва да ме осигурява и ще узнае, че работя и на ТД, нали?
2. Напълно освободен ли съм от нуждата от счетоводител, когато нямам дружество? Или поне цената на услугите значително по-ниска ли е?
3. Възможно ли е да регистрирам ЕООД по ЗДДС, за да мога да обслужвам клиенти от ЕС, а в същото време да оперирам като ФЛ/СОЛ без такава регистрация за български клиенти? Тоест, възможно ли е СОЛ като ФЛ и СОЛ като управител на фирма да са независими един от друг?

Благодаря предварително, дано въпросите не са прекалено глупави  :smile1:
#18 | 10.10.2022, 12:14
Публикации: 9297 / 1557
1. Не е нужно възложителят да гадае - Вие трябва да му кажете.
2. Да, по закон не Ви е нужен счетоводител. Дали ще е по-евтино или не - зависи
3. Всичко е възможно :) Бих перифразирала въпроса така: "Мога ли да получавам доход от услуга по ГД като ФЛ или като свободна професия без да начислявам ДДС, ако за същата дейност имам ЕООД, регистрирано по ДДС?" Според мен може /ФЛ-собственик и неговава фирма са различни субекти/. Притеснява ме еднаквата дейност и чл.96, ал.10 от ЗДДС.
#19 | 10.10.2022, 16:01
Публикации: 11932 / 2173
И аз работя на ТД като програмист, осигурен съм на максималната сума от 3,400 лв.
1. Ако не направя тези регистрации и просто съм на ГД, възложителят трябва да ме осигурява и ще узнае, че работя и на ТД, нали?

Като сте осигурен на максимума няма да Ви осигурява, но ще декларирате това обстоятелство пред него.

2. Напълно освободен ли съм от нуждата от счетоводител, когато нямам дружество? Или поне цената на услугите значително по-ниска ли е?

Един клиент казваше, че преди да си наеме счетоводител си вземал чисти всички пари, а после взели да намаляват. Иначе за цената на услугата - Вие за една и съща услуга на ЮЛ и ФЛ различно ли вземате и значително по-ниско ли на ФЛ?

3. Тоест, възможно ли е СОЛ като ФЛ и СОЛ като управител на фирма да са независими един от друг?

Няма как ФЛ да е независимо от себе си, но като СОЛ може да извършва различни дейности. При Вас в единия случай СОЛ упражнява дейност чрез ЕООД и генерира приходи на фирмата, а в другия случай на ФЛ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група