Авансово ползване на данъчно облекчение за дете

28.09.2022, 09:29 1073 3

28.09.2022, 09:29
Публикации: 81 / 2
Здравейте, аз съм СОЛ - свободна професия (Проектант). За предходни години ползвах данъчно облекчение за дете, като попълвах годишната си данъчна декларация.
На всяко тримесечие попълвам декларация за внасяне на Авансов данък, в размер на 10% от натрупаните фактури, които съм издала ( след приспадане на 25% разходи).
За тази година за Първо и Второ тримесечие съм внесла Авансов данък, но сега прочетох, че може данъчното облекчение за дете да се използва "И авансово ".
За първото тримесечие съм внесла 25лв; за второто - 65 лв. За третото ще имам да внасям 360лв.
Как мога да се възползвам от авансовото данъчно облекчение за дете ?
#2 | 28.09.2022, 09:43
Публикации: 247 / 41
от сайта на НАП

Важно! В случаите на авансово облагане на доходи от друга стопанска дейност и от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания могат да се прилагат чрез намаляване на размера на дължимия авансов данък, при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва авансово намалението за съответната данъчна година. Намаляването на размера на дължимия авансов данък е:

1. за второ тримесечие – до размера на дължимия авансов данък, но не повече от:

 за едно ненавършило пълнолетие дете – 300 лв.;
 за две ненавършили пълнолетие деца – 600 лв.;
 за три и повече ненавършили пълнолетие деца – 900 лв.;
 за дете с 50 и с над 50 на сто вид и степен на увреждане – 600 лв.
2. за трето тримесечие – до размера на дължимия авансов данък, но не повече от:

за едно ненавършило пълнолетие дете – 150 лв.;
за две ненавършили пълнолетие деца – 300 лв.;
за три и повече ненавършили пълнолетие деца – 450 лв.;
за дете с 50 и с над 50 на сто вид и степен на увреждане – 300 лв.
Годишният размер на данъчните облекчения по чл. 22в и 22г от ЗДДФЛ за    2022 г. в тези случаи се ползва с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.

Разбирам го, че вземате предвид данъчното облекчение, както е описано за отделните тримесечия.
С подаването на ГДД се декларира ползването и се прави изравняването.
#3 | 28.09.2022, 09:51
Публикации: 81 / 2
Благодаря за отговорите.
За третото тримесечие, ще мога да се възползвам САМО със сумата от 150лв, а не със сума 450лв( за трите тримесечия).
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група