Авансов данък за доходи от граждански договор при започнало трудово правоотношение?

05.10.2022, 09:51 1982 11

05.10.2022, 09:51
Публикации: 7 / 0
Здравейте,

От началото на годината до м. август съм работил на свободна практика по неформални граждански договори с месечни хонорари под МРЗ след приспадане на нормативно признатите разходи. Декларирал съм и съм платил авансов данък по чл. 55, ал. 1 ЗДДФЛ за първите две тримесечия. През това време съм плащал само здравни осигуровки в минималния размер за безработни лица.

В средата на м. август започнах работа на трудов договор, като за м. август имам един хонорар по граждански договор, отново под МРЗ, преди датата на подписване на трудовия договор.

За м. август и м. септември, работодателят ми е внесъл дължимите здравни и социални осигуровки.

Въпросът ми е дали трябва да декларирам и плащам авансов данък за третото тримесечие, щом внесените през същото тримесечие осигуровки от работодателя (които се приспадат) надвишават многократно размера на авансовия данък, който би се получил като се сметне (ще се получи отрицателна стойност)?

За годишната данъчна декларация ми е ясно, че трябва да включва и двата вида доход в съответните приложения.
#1 | 05.10.2022, 10:27
Публикации: 6668 / 658
Няма как да се получи отрицателна стойност. При изчисляване на данъка по граждански договор получения хонорар (намален с признатите разходи) ще намалите само със здравните осигуровки, внесени през годината като безработно лице. По трудов договор работодателя плаща данък колкото е необходимо.
#2 | 05.10.2022, 10:33
Публикации: 7 / 0
Искате да кажете, че платените здравни и социални осигуровки в рамките на това тримесечие от работодателя въз основа на трудовото правоотношение нямат значение в случая за дължимото като авансов данък по гражданските договори? Намалям основата само с нормативно признатите разходи и платената здравна осигуровка като безработно лице?
#3 | 05.10.2022, 10:40
Публикации: 6668 / 658
Точно така.
#4 | 05.10.2022, 10:48
Публикации: 7 / 0
Благодаря ви искрено за помощта!  :good:
#5 | 05.10.2022, 11:51
Публикации: 9299 / 1558

В средата на м. август започнах работа на трудов договор, като за м. август имам един хонорар по граждански договор, отново под МРЗ, преди датата на подписване на трудовия договор.


Като чета КСО, чл.4,ал.3, т.6 лицата, които полагат труд без трудово правоотношение, които са осигурени на друго основание през съответния месец, независимо от размера на полученото възнаграждение.
ми се струва, че по този ГД от началото на м.08 се дължат осигуровки. Не само здравни като безработен
#6 | 05.10.2022, 11:54
Публикации: 6668 / 658
Дали питащия е СОЛ? Защото пише, че той си подава д.55 и внася данък.
#7 | 05.10.2022, 11:56
Публикации: 6668 / 658
Какво имате предвид под "свободна практика"?
#8 | 05.10.2022, 12:02
Публикации: 2116 / 147
Здравейте,

От началото на годината до м. август съм работил на свободна практика по неформални граждански договори с месечни хонорари под МРЗ след приспадане на нормативно признатите разходи. Декларирал съм и съм платил авансов данък по чл. 55, ал. 1 ЗДДФЛ за първите две тримесечия. През това време съм плащал само здравни осигуровки в минималния размер за безработни лица.

В средата на м. август започнах работа на трудов договор, като за м. август имам един хонорар по граждански договор, отново под МРЗ, преди датата на подписване на трудовия договор.

За м. август и м. септември, работодателят ми е внесъл дължимите здравни и социални осигуровки.

Въпросът ми е дали трябва да декларирам и плащам авансов данък за третото тримесечие, щом внесените през същото тримесечие осигуровки от работодателя (които се приспадат) надвишават многократно размера на авансовия данък, който би се получил като се сметне (ще се получи отрицателна стойност)?

За годишната данъчна декларация ми е ясно, че трябва да включва и двата вида доход в съответните приложения.

Този пост е голяма веселба.
Наемете си счетоводител и проверете дали не е трябвало отдавна да се регистрирате като СОЛ!
#9 | 05.10.2022, 12:19
Публикации: 7 / 0
Като чета КСО, чл.4,ал.3, т.6 лицата, които полагат труд без трудово правоотношение, които са осигурени на друго основание през съответния месец, независимо от размера на полученото възнаграждение.
ми се струва, че по този ГД от началото на м.08 се дължат осигуровки. Не само здравни като безработен

Да, това явно е така. Не съм СОЛ.

Ще се обърна към счетоводител, благодаря отново.
#10 | 05.10.2022, 18:02
Публикации: 121 / 22
Да, това явно е така. Не съм СОЛ.

Ще се обърна към счетоводител, благодаря отново.

Ако не сте СОЛ поискайте си служебна бележка и сметка за изплатени суми от платеца на дохода / възложител по Граждански договор/ . Би трябвало той да ви е удържал и внасял дължимия данък и не е било необходимо вие да го внасяте. Но наистина най-добре се консултирайте със специалист.
#11 | 06.10.2022, 08:09
Публикации: 2116 / 147
Здравейте,

От началото на годината до м. август съм работил на свободна практика по неформални граждански договори с месечни хонорари под МРЗ след приспадане на нормативно признатите разходи. Декларирал съм и съм платил авансов данък по чл. 55, ал. 1 ЗДДФЛ за първите две тримесечия. През това време съм плащал само здравни осигуровки в минималния размер за безработни лица.

В средата на м. август започнах работа на трудов договор, като за м. август имам един хонорар по граждански договор, отново под МРЗ, преди датата на подписване на трудовия договор.

За м. август и м. септември, работодателят ми е внесъл дължимите здравни и социални осигуровки.

Въпросът ми е дали трябва да декларирам и плащам авансов данък за третото тримесечие, щом внесените през същото тримесечие осигуровки от работодателя (които се приспадат) надвишават многократно размера на авансовия данък, който би се получил като се сметне (ще се получи отрицателна стойност)?

За годишната данъчна декларация ми е ясно, че трябва да включва и двата вида доход в съответните приложения.

Върнете се при възложителя и му декларирайте новите обстоятелства, като върнете част от парите. Той ще ви да де СИС - нова.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група