Казус с НАП с доход от наем

22.10.2022, 18:30 2369 16

22.10.2022, 18:30
Публикации: 5 / 0
Здравейте,

Имам следният казус с НАП. Отдавам апартамент за краткосрочно настаняване през Airbnb. Имам Удостоверение за регистрация на имота като място за настняване категория "В" от миналата година, което е едно от законовите изисквания във връзка с тази дейност. Миналата година за период от шест месеца отдавах апартамента като физическо лице на друго физическо лице с договор за наем, като прихода от този наем декларирах съгласно чл.50 от ЗДДФЛ в Приложение 4.

Тази година преминах през всички останали регистрации, вкл. по чл.97А от ЗДДС. Във връзка с тази регистарция ми изършват контролна проверка по ЗДДС. В поканата, която получих след поверката от НАП искат да коригирам данъчната си декларация по ЗДДФЛ за миналата година и да декларирам прихода от наем като физическо лице съгласно чл. 1, ал. 1, т. 13 от ТЗ в Приложение 2. Така данъчната ставка от 10% става 15%. На въпроса защо третират по този начин прихода от наем, отговорът на данъчния служител беше, че е заради Удостоверението за регистрация на имота като място за настняване.

Въпоросът ми е, имат ли основание да третират дългосрочен договор за наем между физически лица по смисъла на ТЗ само на основание, че имотът има регистрация според Закона за туризма във връзка с отдаването за краткосрочно настаняване. Вероятно трябва да има разлика между "категоризация" и "регистрация" по смисъла на Закона за туризма. Има ли някакъв начин да възразя на отправената покана да коригирам данъчната декларация.
#1 | 24.10.2022, 08:16
Публикации: 2116 / 147
Според мен НАП са прави, защото Вие вече сте търговец, който просто не се е регистрирал, поради незнание или защото не иска да си плати данъка.
#2 | 24.10.2022, 09:19
Публикации: 582 / 117
Според мен НАП не са прави да приравняват отдаването под наем на хотелиерска услуга само защото имотът има регистрация като място за настаняване.
Но ако сте декларирали в приложение 4 и други доходи освен 6-месечния наем /останалите приходи от нощувки/, не е било правилно.
#3 | 24.10.2022, 09:24
Публикации: 2116 / 147
Според мен НАП не са прави да приравняват отдаването под наем на хотелиерска услуга само защото имотът има регистрация като място за настаняване.
Но ако сте декларирали в приложение 4 и други доходи освен 6-месечния наем /останалите приходи от нощувки/, не е било правилно.

А с търговец по т.3 какво правим? Ако приходите са такива, че въобще си е търговско предприятие, не знам защо въобще коментират формалния критерий за регистрация.
#4 | 24.10.2022, 09:30
Публикации: 582 / 117
А с търговец по т.3 какво правим? Ако приходите са такива, че въобще си е търговско предприятие, не знам защо въобще коментират формалния критерий за регистрация.

Ами доколкото прочетох, в случая НАП не се позовават на това. Отделен въпрос е, че няма разписани и критерии за чл.1, ал.3 от ТЗ.
#5 | 24.10.2022, 10:11
Публикации: 11956 / 2181
Въпоросът ми е, имат ли основание да третират дългосрочен договор за наем между физически лица по смисъла на ТЗ само на основание, че имотът има регистрация според Закона за туризма във връзка с отдаването за краткосрочно настаняване.

Вие настанявате по договор между физически лица наемател в регистриран вече имот. И аз бих се запитала независимо от договора между 2-те ФЛ - този договор не прикрива ли по същество настаняване във вече регистриран за други цели имот ? Как ще разграничите двете настанявания от гледна точка на същността им - каква е за вас  като наемодател разликата между това да настаните едно ФЛ в имот като ФЛ или турист? По-скоро намирам, че НАП са прави и би следвало да прецизирате подхода си към тези настанявания, за да можете и да се защитите и обосновете в подобни ситуации. В момента така описан случаят е като избягване на по-високи данъци.
#6 | 24.10.2022, 11:33
Публикации: 5 / 0
Според мен НАП са прави, защото Вие вече сте търговец, който просто не се е регистрирал, поради незнание или защото не иска да си плати данъка.

T.e регистрацията по Закона за Туризма, ме приравнява на търговец по ТЗ при всички случаи, така ли да разбирам?
#7 | 24.10.2022, 11:40
Публикации: 5 / 0
Вие настанявате по договор между физически лица наемател в регистриран вече имот. И аз бих се запитала независимо от договора между 2-те ФЛ - този договор не прикрива ли по същество настаняване във вече регистриран за други цели имот ? Как ще разграничите двете настанявания от гледна точка на същността им - каква е за вас  като наемодател разликата между това да настаните едно ФЛ в имот като ФЛ или турист? По-скоро намирам, че НАП са прави и би следвало да прецизирате подхода си към тези настанявания, за да можете и да се защитите и обосновете в подобни ситуации. В момента така описан случаят е като избягване на по-високи данъци.

Физически лица пребиваващи с цел стаж и обучение за 9 месеца не мисля, че са туристи. Ако да речем семейство прави основен ремонт на жилището са 3-4 месеца и им дам под наем апартамента си за да живеят за този период, и те ли за туристи?

Не съм искал да спестявам данъци, просто не ми е минало през ума, че заради регистрацията доходът от дългосрочен наем се облага по друг начин.

Има неясноти, които НАП интерпретира в своя полза.
#8 | 24.10.2022, 11:47
Публикации: 4392 / 734
Тук ми се струва, че думата "турист" и "туристическа услуга" имат друго значение, а не само че някой е дошъл на екскурзия и сте му дали стая. За наемодателят няма значение а и няма информация в качеството си на какъв нощува наелият стаята.
#9 | 24.10.2022, 11:50
Публикации: 288 / 46
"Има неясноти, които НАП интерпретира в своя полза."
Така е за съжаление...
Видно е, че тълкуванието на НАП не Ви устройва, а ние тук можем да си тълкуваме колкото си искаме без резултат. Ако смятате, че правото е на Ваша страна, обжалвайте... А ако се стигне до съд, даже ще има и съдебна практика по темата.
#10 | 24.10.2022, 11:57
Публикации: 5 / 0
Според мен НАП не са прави да приравняват отдаването под наем на хотелиерска услуга само защото имотът има регистрация като място за настаняване.
Но ако сте декларирали в приложение 4 и други доходи освен 6-месечния наем /останалите приходи от нощувки/, не е било правилно.

Нищо друго не съм декларирал.
#11 | 24.10.2022, 12:44
Публикации: 11956 / 2181
За наемодателят няма значение а и няма информация в качеството си на какъв нощува наелият стаята.

Много точно казано.
#12 | 24.10.2022, 12:57
Публикации: 2116 / 147
Едно е да дадем една стая, респ. апартамент под наем, а съвсем друга по занятие, постоянно да отдаваме под наем, стаи, апартаменти, да посредничим дори на колеги и т.н.

#13 | 24.10.2022, 12:59
Публикации: 2116 / 147
Апартамент за краткосрочно настаняване / имам приятел адвокат с такъв/ означава, че може 220 човека да нощуват за една нощ за 50 лв. в този апартамент.

При такъв бизнес, не смятам, че няма търговско предприятие и не смятам, че може да се сравнява, ако същият апартамент бъде отдаден за 200-300 лв. на месец за една година например.

В първия случай - 220 сделки, а във втория 1.

В първия случай - доход от 11 000, а във втория - 3600.
#14 | 24.10.2022, 13:25
Публикации: 5 / 0
Повечето мнения са в посока, че искам да мамя системата. Но не. Просто смятам, че регистрацията (регистрация, а не категоризация) и дейността за краткосрочно настаняване поставя в неравностойно положение за дългосрочното отдаване за живеене с договор между физически лица тези, които имат такава регистрация спрямо тези, които нямат. Кой турист ще ми подпише договор за наем за 3, 10 или 20 дни? А ако имам предложение за дългосрочен наем, трябва да се дерегистрирам, но защо.  Очевидно системата не позволява да се работи на два режима.
#15 | 24.10.2022, 14:03
Публикации: 2973 / 395
Системата няма как да обхване цялата обширност на икономическия живот.
Вариантите са ви да наемете адвокат и да оспорвате, ще излезе решение от съда, на което може да се стъпи.
Пишете и искане за писмено становище от НАП.
Всичко друго е чесане на езици по форумите.
#16 | 24.10.2022, 14:41
Публикации: 2116 / 147
Повечето мнения са в посока, че искам да мамя системата. Но не. Просто смятам, че регистрацията (регистрация, а не категоризация) и дейността за краткосрочно настаняване поставя в неравностойно положение за дългосрочното отдаване за живеене с договор между физически лица тези, които имат такава регистрация спрямо тези, които нямат. Кой турист ще ми подпише договор за наем за 3, 10 или 20 дни? А ако имам предложение за дългосрочен наем, трябва да се дерегистрирам, но защо.  Очевидно системата не позволява да се работи на два режима.

Аз не смятам така, поради разликата в дохода.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група