Продажби на дребно на изложение

25.10.2022, 09:20 1896 15

25.10.2022, 09:20
Публикации: 12 / 0
Здравейте, фирмата ни участва в изложение, на което се извършваха продажби към физически лица. Всички продажби са отчетени през фискален касов апарат, като са заплащани от клиентите с карти, заредени със суми, които са платени на организатора и които са свързани с банковата сметка на организатора( на негов пос терминал). За да си получим парите от организатора той иска от нас да му пуснем фактура за стойността на продадените от нас стоки. Опитах се да му обясня, че няма основание да му се пуска фактура, защото продажбите сме извършили ние и ще дублирам прихода, но той твърди, че при зареждането на картите е издал фискална бележка и не е трябвало ние да отчитаме нашите продажби през фискално устройство. Някой имал ли е подобна ситуация?
#1 | 25.10.2022, 09:57
Публикации: 11974 / 2191
 Всички продажби са отчетени през фискален касов апарат, като са заплащани от клиентите с карти, заредени със суми, които са платени на организатора и които са свързани с банковата сметка на организатора( на негов пос терминал).

Защо сте издали касова бележка след като нито сте получили парите в брой, нито ПОС терминалът е Ваш ?
#2 | 25.10.2022, 11:59
Публикации: 12 / 0
Защото стоката е моя и аз я продавам. Касовия бон е с вид плащане по карта, а не в брой.
#3 | 25.10.2022, 12:04
Публикации: 11974 / 2191
Защото стоката е моя и аз я продавам. Касовия бон е с вид плащане по карта, а не в брой.

Това го разбрах, но доколкото става ясно продавате от ПОС терминал, който не е Ваш.
 Всички продажби са отчетени през фискален касов апарат, като са заплащани от клиентите с карти, заредени със суми, които са платени на организатора и които са свързани с банковата сметка на организатора( на негов пос терминал).
#4 | 25.10.2022, 14:05
Публикации: 12 / 0
Да, така е. Пос терминала не е фискално устройство - просто сумите от продажбите постъпват не по нашата сметка, а по тази на организатора. Няма прехвърляне на собственост на стоката.
#5 | 25.10.2022, 14:29
Публикации: 11974 / 2191
Да, така е. Пос терминала не е фискално устройство - просто сумите от продажбите постъпват не по нашата сметка, а по тази на организатора. Няма прехвърляне на собственост на стоката.

При продажби чрез ПОС терминали във  фирмените магазини се издават / съгласно ЗДДС / касови бележки от ФУ на фирмата, която продава стоката.
#6 | 25.10.2022, 16:38
Публикации: 12 / 0
Именно, за това сме издавали ние касови бележки. Въпроса е, че организатора иска да му издадем фактура за стойността на продажбите, за да ни възстанови парите и така се дублира прихода при нас.
#7 | 25.10.2022, 17:00
Публикации: 11974 / 2191
Нещо не се разбираме. ФУ е свързано с ПОС терминала при издаване на касовата бележка. А ПОС терминалът не е Ваш.
#8 | 26.10.2022, 09:06
Публикации: 12 / 0
Да, не се разбираме. Към ПОС терминала е свързано нашето ФУ. ПОС терминал е устройство за събиране на пари. Ние сме длъжни да отчитаме продажбите си на фискалано устройство.Стоката е наша и ние я продаваме. Как организатора продава стока, която не е негова?
#9 | 26.10.2022, 09:22
Публикации: 11974 / 2191
Към ПОС терминала е свързано нашето ФУ.

Това ново уточнение обяснява нещата в някаква степен. ПОС терминал на организатора и ФУ на фирмата - участник   . Изискването от страна на организатора да издадете фактура е може би елемент и условие на договора за участие ? Всъщност издаването на фактура от фирмата към организатора обяснява и комбинацията ПОС терминал организатор-ФУ участник / не твърдя, че им продавате стоката на тях, но може би това е предвидено в договора за участие ?/.
#10 | 26.10.2022, 09:27
Публикации: 9366 / 1574
Не разбирам от касови апарати и ПОС терминали,  но си мисля, че като продавам моя  стока, парите трябва да постъпят или в моята каса (при плащане в брой) или по моята сметка (при плащане с карта) , за което издавам касов бон.
При Вас парите, за които сте издали касов бон, са постъпили по чужда сметка и сега си ги искате. Не е ли трябвало предварително да се разберете как ще се третира услугата "ползване на чужда сметка"?
#11 | 26.10.2022, 10:21
Публикации: 12 / 0
Еми трябвало е. Така или иначе при мен идват нещата в последствие. По принцип сме работили и с Фуд панда на този принцип - ние маркираме продажбите на вид плащане "с талони" и след това този оборот, на този вид плащане се възстановява от фуд панда, без да е необходимо издаването на фактура - това са наши продажби, за които те са взели парите от крайния клиент и ни ги възстановяват.
#12 | 26.10.2022, 10:27
Публикации: 12 / 0
В договора с организатора никъде не се споменава, че за да ни се възстановят парите ще е необходима фактура от наша страна. Само е написано, че продажбите ще минават през ПОС терминал на организатора. Никъде не се говори за фискални устройства. Аз бях съгласна да пуснем фактура за стоките, които сме продали на изложението и да си сторнирам продажбите от фискалното устройство, но ми беше категорично отказано. Какво щял той да прави с тези стоки. Трябвало да си ги засклади. Хем той уж ги продава, хем не иска да ги купи. Не ми е съвсем ясен принципа на плащания с предплатени карти, но както и да го въртя никъде не виждам разпоредба, която да ме освобождава от задължението на маркирам на фискално устройство.
#13 | 26.10.2022, 14:35
Публикации: 726 / 97
 Само е написано, че продажбите ще минават през ПОС терминал на организатора.

Е, това не говори ли нещо в посока на последващите събития ?
#14 | 26.10.2022, 15:09
Публикации: 12 / 0
Да, говори ми, че сумите от нашите продажби ще отиват по чужда сметка и след това трябва да ни бъдат възстановени.
#15 | 26.10.2022, 15:12
Публикации: 726 / 97
Да, говори ми, че сумите от нашите продажби ще отиват по чужда сметка и след това трябва да ни бъдат възстановени.

И как свързвате това с ваш КА към чужд ПОС терминал?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група