Бременност и изпитателен срок

21.11.2022, 17:52 2248 1

21.11.2022, 17:52
Публикации: 13 / 0
Здравейте имам нужда от съвет.От месец съм на ТД и съм бременна,искам да уведомя работодателите ми,не ми се чака до 6м .Знам,че закона не ме защитава -ако ме освободят какви са ми опциите за да мога после да получавам майчинство .Имам право на борса и имам работени години
#1 | 21.11.2022, 18:04
Публикации: 9335 / 1570
Да, не сте защитена. Ако уведомите работодателя по-рано, рискът от прекратяване на ТД е по-голям. Ако пък не го уведомите сега, има опасност да Ви се възлага работа, неподходяща за бременни или да работите в неподходящи условия на труд.
За борсата- ще имате право на обезщетение, ако имате 12 месеца с осигуровки за безработица /трудов договор/ през последните 18 преди прекратяване на договора. Освен това не трябва да сте осигурена на друго основание. Предполагам, че не сте пенсионер :)
За майчинството: За да получавате обезщетение от НОИ трябва да имате най-малко 12 месеца с осигуровки за общо заболяване и майчинство  независимо кога са придобити и в деня преди да излезете в болничен да сте осигурена за ОЗМ /трудов договор, СОЛ с ОЗМ.../. Ако заветния ден Ви завари на борсата, нямате право на обезщетение, защото на борсата не Ви се внасят осигуровки за ОЗМ. Ще имате право само на социална помощ. Не зная сумата но е около 100-200 лв
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група