Попълване на Приложение 2 от ГГД

27.11.2022, 12:38 1103 5

27.11.2022, 12:38
Публикации: 4 / 1
Здравейте,

Опитвам се да си подам ГДД за 2021 г. относно доходи от наложени платежи. ФЛ съм и съм на трудово правоотношение и се осигурявам на максималния размер, т.е. дължа само 15 % данък. Попълвам приложение 1, което автоматично извлича информация и приложение 2, в което отбелязавам т. 5 от част II, както и тиквам т. 21.4 от част IV (че не съм задължена да извършвам авансови вноски), след което се формира облагаем доход в част III и имам за донасяне данък. Когато пристъпя към подаване на ГДД, излиза грешка, че ако съм попълнила Приложение II, трябва да отбележа годишен отчет за дейността в Част III. Това обаче означава ли да подавам данни към НСИ за въпросните наложени платежи или аз не го тълкувам правилно? Четох по разни форуми, че в Приложение 2 мога да не попълня част I - данни за съставител на ГФО и въпреки че дава дава грешка в зелен цвят, НАП приемат декларацията, защото е абсурдно да съставям отчет в тази хипотеза.

Моля за помощ, ако някой от вас се е сблъсквал с подобен казус.

Предварително благодаря!
#1 | 27.11.2022, 13:34
Публикации: 9299 / 1557
Чл.51 от ЗДДФЛ Ви задължава да подадете ГФО.
От там насетне - дали може да се подаде ГДД без ГФО, дали може да не се попълни името на съставителя на ГФО и т.н., са само заобиколки на правилата и надлъгване със системата. Още повече когато това се прави извън сроковете за подаване на ГДД и по всяка вероятност след "напомняне" от НАП
#2 | 27.11.2022, 13:56
Публикации: 4 / 1
Здравейте,

Става въпрос за сума под 100 лв., но все пак искам да подам. Но след като не мога да пусна данни към НСИ за минал период, какво се случва? Много се съмнявам да съм първия такъв случай за подаване на ГДД за минал период. Освен да питам самите НАП какво се прави...
#3 | 28.11.2022, 09:24
Публикации: 76 / 3
Отчет към НСИ след срока се подава сканиран на мейл: info@nsi.bg, за предпочитане след като се обатите в НСИ по телефона и обясните за какво став въптос, за да Ви обработят по-бързо отчета (за да излезе вх,.№ в ГДД)
#4 | 28.11.2022, 15:13
Публикации: 6668 / 658
За 100 лева изобщо не бих си мръднала пръста.
#5 | 28.11.2022, 15:23
Публикации: 4 / 0
С каква цел искате да подадете сега ? Срока отдавна е минал .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група