Продажба на дружествени дялове при спряна фирма?

25.12.2022, 23:41 893 5

25.12.2022, 23:41
Публикации: 17 / 1
Здравейте,
С жена ми имаме ООД на което в момента сме спрели дейността и искаме да го направим на ЕООД, като единия продава дружествените си дялове на другия.
Последния работен ден ходихме при нотариус, като подписахме договор за прехвърляне на дялове и заверихме подписите и съдържанието. Направихме го като дарение без покупко продажба. Договора си го направих аз като гледах от други договори, понеже в момента сменяме счетоводителя и нямаме още такъв.
Но сега прочетох тук, че май трябва преди това да се пусне фирмата за да се подаде ОКД-5 за самоосигуряване.
Не сме пускали още другите документи към Агенцията по вписване, само при нотариуса сме били ОС не сме правили и другите декларации.

Сега трябва ли 1-во да пускаме фирмата и пак да плащаме при нотариуса за договора за прехвърлянена дяловете като дарение  или така може ли да пуснем фирмата с 1 ден назад ако трябва да се водят осигуровките за прехвърляне чрез дарение? А дали може пак да ги прехвърляме при нотариуса, за едно и също нещо?

Мерси предварително!
#1 | 26.12.2022, 12:04
Публикации: 17 / 1
Е аз май намерих отговора в този форум https://kik-info.com/forum/index.php?topic=7556.0 "Декларирането на възобновяване на дейност става чрез подаване на декларация ОКД5 в НАП в 7-дневен срок от започване на дейността. "
Това предполагам трябва да са работни дни и не сме омазали още нищо :)

А някой знае ли как мога да разбера кои фирми са се преобразували от ООД в ЕООД, да кажем през последната година? ОТ търсачката на Агенцията по вписванията няма възможност за търсене при подаване на заявление А4 и не мога да намеря точно за това?

Мерси!
#2 | 26.12.2022, 17:13
Публикации: 9366 / 1574
А някой знае ли как мога да разбера кои фирми са се преобразували от ООД в ЕООД, да кажем през последната година?

Не зная някъде в сайта на ТР да се предоставя такава информация.

По другия въпрос (за самоосигуряването): не съм убедена, че провеждането на Общо събрание на собствениците, продажба на дял и т.н. са дейности,  подлежащи на задължително осигуряване.
Не съм убедена и че прехвърлянето на дялове рез дарение е по-добро или по-икономично от продажбата на дялове.




#3 | 27.12.2022, 15:35
Публикации: 17 / 1
е как ще няма възможност за търсене? Има
    Пререгистрирани търговци/ ЮЛНЦ
    Преобразувания за период
в раздел регистри>справки на registryagency.bg !! Но не може да се търси по подадено заявление А4 и тези за промяна на обстоятелствата на ООД/ЕООД са малко!
За другота като казвате за осигуровките и цената при пробажба/дарение - защо го казвате като не казвате кое е по-добро? Трябва да ви търся за платена ли консултация?
#4 | 27.12.2022, 21:21
Публикации: 9366 / 1574
Не бих Ви помогнала дори с платена консултация. Не ми е работа. За целта си има адвокати.
Иначе: разиграйте си двата варианта, вижте кое колко струва като нотариална услуга, вижте дължат ли се някакви данъци по ЗМДТ и т.н. и преценете. При различни стойности на собствения капитал таксите са различни.
#5 | 28.12.2022, 15:21
Публикации: 17 / 1
ОК, мерси, все пак съм написал, че при нотариус вече сме ходили и няма как да разиграваме таксите!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група