Грешно ддс - стоки

15.02.2023, 12:00 620 3

15.02.2023, 12:00
Публикации: 81 / 7
Здравейте,
тъй като 12.2022 съм качила ДДС а именно месечния отчет грепно(качила съм годишния вместо месечен) платен е и тн. Както е по процедура го сторнирам в януари и качвам правилните продажби за 12/22 + продажби за 01/23. Питането ми е каква точно операция да създам през декември, за да ми е максимално чисто и точно и да няма тази голяма неправилна продажба на стоки, който реално не са продадени.
Също така ако тези 3 месеца не успеем да прехвърлим ддс-то което сега през януари е за възстановяване (туй като съм надвнесла) и не искам да ни проверяват има ли вариант? или да си пусна възстановяване>
#1 | 15.02.2023, 13:42
Публикации: 11960 / 2182
Здравейте,
това, което описвате е един от случаите, в които е най-добре да бъде точно приложен чл.126 ЗДДС.
ЗДДС
чл.126 ал.3 т.2
....
2. лицето писмено уведоми компетентния орган по приходите, който предприема действия за промяна на задължението на лицето за съответния данъчен период - при неправилно отразени в отчетните регистри документи.

Всичко останало води до още по-сериозни разминавания .

И не, не е по процедура това, което сте направили ми се струва.
 Както е по процедура го сторнирам в януари и качвам правилните продажби за 12/22 + продажби за 01/23.
#2 | 15.02.2023, 14:27
Публикации: 81 / 7
Здравейте,
това, което описвате е един от случаите, в които е най-добре да бъде точно приложен чл.126 ЗДДС.
ЗДДС
чл.126 ал.3 т.2
....
2. лицето писмено уведоми компетентния орган по приходите, който предприема действия за промяна на задължението на лицето за съответния данъчен период - при неправилно отразени в отчетните регистри документи.

Всичко останало води до още по-сериозни разминавания .

И не, не е по процедура това, което сте направили ми се струва.

По принцип когато имаш грешна операция я сторнираш и качваш правилно. Това имам предвид. В случая аз имам грешно качен месечен отчет за продажби и съм надплатила 1000 лв ддс, не говорим за големи суми.
Очаквам да се включи някой с подобен случай
#3 | 15.02.2023, 17:06
Публикации: 11960 / 2182
По принцип когато имаш грешна операция я сторнираш и качваш правилно.

Това е погрешно  и едва ли някой ще го потвърди. Цитирала съм и законовата разпоредба. А като сте решили да постъпите така виждате в какви казуси се въвличате сама.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група