Може ли да се ползва болничен при осигуряване само на здравни?

19.02.2023, 00:12 1500 7

19.02.2023, 00:12
Публикации: 9 / 0
Привет! Значи става на въпрос за самоосигуряване във фирма където собственика е с телк пенсия и плаща само здравни вноски и болничните не могат да се плащат от държавата. Но ако не може да работи не защото трябва да се плаща болничния а защото не може да работи известно време и трябва документ за времето, че не може да си върши служебната работа?
Не може ли да се вземе болнични с опцията да не се плаща от държавата или нещо такова? Сега предполагам, че не е необходимо да се лежи в болница за да се доказва болеста?
#1 | 19.02.2023, 01:03
Публикации: 4400 / 737
Намирам това:
НМЕ
Чл. 12. Не се издава болничен лист за временна неработоспособност:
1. на неосигурени по Кодекса за социално осигуряване (КСО) лица с изключение на случаите по чл. 42, ал. 3 КСО;
...
6. за заболяване, за което ТЕЛК (НЕЛК) е определила 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане; изключения се допускат, когато са налице обективни данни за обострянето му, както и при интервенции, свързани с лечението на хронично заболяване.

Като е самоосигуряващ се (сам си е шеф) пред кого ще показва документ - пред контрагентите?
#2 | 19.02.2023, 09:17
Публикации: 2976 / 397
На мен застраховател ми искаше справка от НОИ за подадени болнични на СОЛ на нисък процент. Това беше преди доста години. Спомням се, че се чувствах крайно глупаво, докато ги подавах.
#3 | 19.02.2023, 11:03
Публикации: 9 / 0
Намирам това:
НМЕ
Чл. 12. Не се издава болничен лист за временна неработоспособност:
1. на неосигурени по Кодекса за социално осигуряване (КСО) лица с изключение на случаите по чл. 42, ал. 3 КСО;
...
6. за заболяване, за което ТЕЛК (НЕЛК) е определила 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане; изключения се допускат, когато са налице обективни данни за обострянето му, както и при интервенции, свързани с лечението на хронично заболяване.

Като е самоосигуряващ се (сам си е шеф) пред кого ще показва документ - пред контрагентите?

мерси за цитатите! Естествено че няма как да е за партньорите търговци а се има в предвид действия по които може да се задължава от държавата собственика да права във връзка с фирмата си. Толкова ли трудно да се предвиди?
#4 | 19.02.2023, 11:42
Публикации: 9370 / 1574
има в предвид действия по които може да се задължава от държавата собственика да права във връзка с фирмата си. Толкова ли трудно да се предвиди?
И за това си има лек :) Като се разболее спира всякаква дейност на фирмата и си пуска една ОЛД5 за спиране на самоосигуряването. Като оздравее - обратното.
Е, докато боледува, никой не освобождава счетоводителя му (ако има такъв) да подава в срок СД по ДДС, Д1 и Д6.
#5 | 19.02.2023, 13:09
Публикации: 9 / 0
да това го знам, но това пак не изключва варианти от това което казах
#6 | 19.02.2023, 14:30
Публикации: 4400 / 737
...Естествено че няма как да е за партньорите търговци... Толкова ли трудно да се предвиди?
Представи си, че имаш договор да сложиш плочките задължително до четвъртък, 15:30 ч. и партньорите ти ще си го търсят, щото те пък са цанили и платили експресна услуга паркетаджиите да почнат в 16 часа, а пък ти още от понеделник си с 39° и не можеш да се вдигнеш от леглото... та случаи разни :)

#7 | 19.02.2023, 23:06
Публикации: 9370 / 1574
да това го знам, но това пак не изключва варианти от това което казах

Между другото не зная с какво болничният освобождава собственика (управителя) от задълженията му към държавата. Дори да се осигуряват на високия процент и да си вземат болничен, това не променя голяма част от задълженията на фирмата към държавата (ДДС, Д1, Д6, Д55, ГДД и т.н.)
Единственото, за което се сещам, че се "удължава" по уважителни причини (болничен) е регистрацията на безработен в АЗ. Дори при ревизия болничният не спасява - можете да упълномощите счетоводителя или адвоката си да Ви представлява.


Струва ми се, че просто търсите възможност да се измъкнете от проверка от НАП,  да се оправдаете за неизпълнени задължения и/или някакъв начин да "прецкакате" системата. Не сте единствен - много други са се опитвали, но малцина (единици) да успявали. И то временно. После ги пише в новините
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група