Фактура от Италия

25.02.2023, 23:32 1235 6

25.02.2023, 23:32
Публикации: 67 / 1
За първи път получавам фактура от ЕС и доста четох по темата, но не съм наясно как точно да е осчетеводя. Фирма от Италия регистрирана по ДДС продава на фирма също регистрирана в България по ДДС употребяван автомобил. Във фактурата няма начислено ДДС с основание art. 36.
Българската фирма се занимава с продажбата на друг тип стоки, но е закупило автомобила, за да го препродаде. Въпроса ми е автомобила като стока ли го завеждам в сметка 304?
Съставям ли протокол по чл 117 и да си начислявам ДДС и така фактурата ще ми е в дневника и за покупките и продажбите или е завеждам само като покупка без право на данъчен кредит и като основание доставка без право на данъчен кредит пиша при въвеждането в дневника за покупките?
Моля, който има опит в тази сфера да ми даде малко яснота! Благодяра ви предварително!
#1 | 27.02.2023, 10:10
Публикации: 540 / 74
Фактурата Ви е издадена по марж. По принцип, мисля не сте задължени да съставяте протокол, но не съм сигурна, след като фирмата не е дилър на автомобили.
Щом ще го продавате - в 304 сметка е добре.
#2 | 28.02.2023, 15:19
Публикации: 67 / 1
От прочетеното до тук си мисля, че не трябва да съставям протокол. А нещо специфично има ли при пускането на ДДС или е осчетоводявам като нормална фактура без право на данъчен кредит. Притеснявам се да не пропусна нещо тъй като досега не съм се занимавала с фактури от ЕС.
Също да попитам на латиница ли да въведа доставчика или трябва да го изпиша както се произнася името на кирилица?
#3 | 28.02.2023, 15:28
Публикации: 52 / 2
В дневник покупки без право да данъчен кредит. Може наименованието да бъде на латиница.
Мисля, че отпадна уведомлението по чл. 143 за регистрация на дилър на автомобили. Проверете.
#4 | 28.02.2023, 15:30
Публикации: 11974 / 2191
 или е осчетоводявам като нормална фактура без право на данъчен кредит.

За счетоводни цели си я осчетоводявате,но тя не се отразява в дневниците по ЗДДС.
#5 | 28.02.2023, 23:46
Публикации: 159 / 22
От прочетеното до тук си мисля, че не трябва да съставям протокол. А нещо специфично има ли при пускането на ДДС или е осчетоводявам като нормална фактура без право на данъчен кредит.
   Протокол - при продажбата чл.143 продажби на марж стоки втора употреба.  Освен , ако не я продате по общия ред. Но ще е неразумно по общия ред - на ДДС ще начислите ново ДДС.
    Сега при покупката - никъде в дневниците по ДДС. Просто е осчетоводяваш 304/401
#6 | 01.03.2023, 21:01
Публикации: 67 / 1
Благодаря много за отговорите!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група