Майчинство на безработна

22.03.2023, 12:35 3320 8

22.03.2023, 12:35
Публикации: 4 / 0
Здравейте!
Бременна съм, трайно безработна и с прекъснати здравноосигурителни права. Общият ми трудов стаж от трудови договори е около 12 месеца. Опитвам се да разбера как мога да получа майчинство. Не намирам кой да ме назначи на фиктивен трудов договор. Ще помогне ли, ако започна да се самоосигурявам? На какви изисквания трябва да отговарям? Какви ще са разходите ми и какъв ще е размерът и срокът на обезщетението? Кога най-късно трябва да започна да се самоосигурявам?
Благодаря предварително!
#1 | 22.03.2023, 12:42
Публикации: 540 / 74
 Ще помогне ли, ако започна да се самоосигурявам?
Ако се осигурявате на високия процент - да.
Какви ще са разходите ми и какъв ще е размерът и срокът на обезщетението?
Около 250 лв./месец са Ви осигуровките. 2 години.
Кога най-късно трябва да започна да се самоосигурявам?
Колкото по-рано толкова по-добре за Вас.
#2 | 22.03.2023, 15:12
Публикации: 176 / 22
"Бременна съм "- това значи поне трети месец , 45- дни преди ражане т.е. остават Ви 5 месеца да се осигурявате и то на немалка сума , за да получавате 410 дни по 90% от сумата на която сте се осигурявали , тъй като 90% се изчисляват средно за 24 месеца назад от датата на получаване, но пък от  навършване на 1г. на детето до 2г. на детето ще получавате колкото държавата е определила -780 лв за сега .
#3 | 22.03.2023, 16:16
Публикации: 4 / 0
Наистина много благодаря за отговорите!
"Бременна съм "- това значи поне трети месец , 45- дни преди ражане т.е. остават Ви 5 месеца да се осигурявате и то на немалка сума , за да получавате 410 дни по 90% от сумата на която сте се осигурявали , тъй като 90% се изчисляват средно за 24 месеца назад от датата на получаване, но пък от  навършване на 1г. на детето до 2г. на детето ще получавате колкото държавата е определила -780 лв за сега .
Значи най-най-крайният срок е 45 дни преди термина?
Четох, че обезщетението не може да е по-малко от 90% от минималната заплата, но през цялото време си мислех за бременни/майки, назначени на трудов договор. Този минимален праг същият ли е за самоосигуряващите се? Те реално нямат трудово възнаграждение. Но пък месеците без работа от последните 24 месеца се смятат като с минимална заплата.
Ако се осигурявате на високия процент - да.
Това "да" е най-важно от всичко. Много съм притеснена, че трябва едва ли не да тичам да си откривам фирма заради нещо, което въобще не знам дали става така. Какво означава "висок процент"? Да се осигурявам и за бременност и майчинство или не съм разбрала?
Около 250 лв./месец са Ви осигуровките.
Сигурно това дължа преди майчинството? А после само здравни осигуровки през следващите 2 години?
#4 | 22.03.2023, 16:22
Публикации: 540 / 74
Значи най-най-крайният срок е 45 дни преди термина?
Най-крайният срок е максимално скоро.
 Какво означава "висок процент"? Да се осигурявам и за бременност и майчинство или не съм разбрала?
Точно така.
Сигурно това дължа преди майчинството? А после само здравни осигуровки през следващите 2 години?
Да.
#5 | 22.03.2023, 16:52
Публикации: 4 / 0
А здравните осигуровки за 5 години назад дали ще ми ги търсят?
А по някакъв начин ще разбера ли дали съм спазила изискванията за майчинство, преди да настъпи 45-ият ден преди термина? Някаква обратна връзка от институциите?
#6 | 22.03.2023, 16:54
Публикации: 9297 / 1557
Вярно, майчинството се изчислява от средния осигурителен доход 24 месеца назад, но:
1. За периодите без осигуровки се взема минималната работна заплата, а тя е съизмерима, дори от 01.01.2023 е по-висока от минималния осиг.доход на самоосигуряващите лица.
2. Майчинството не може да е под МРЗ, така че и при минимално осигуряване ще вземате по 780 лв на месец

Важното е в деня преди да започне 45-дневния болничен:
- да сте осигурена за общо заболяване и майчинство (високия процент)
- да имате 12 месеца осигурителен стаж с осигуровки за ОЗМ.
С оглед факта, че бебето не се съобразява с нашите сметки, добре е осигуряването да започне поотрано. Ако не успеете да съберете 12 месеца стаж, проблемът е по-малък - плащането на майчинството ще започне като съберете 12 м.

Най-добре е да се свържете със счетоводител. Той ще Ви отговори подробно на въпросите, ще Ви съдейства за регистриране на фирма или свободна професия, ще Ви каже какви декларации трябва да попълвате и подавате, какви срокове да спазвате, каква информация може да получите от НОИ и НАП и по какъв начин и т.н.
#7 | 22.03.2023, 16:57
Публикации: 2966 / 392
А здравните осигуровки за 5 години назад дали ще ми ги търсят?
А по някакъв начин ще разбера ли дали съм спазила изискванията за майчинство, преди да настъпи 45-ият ден преди термина? Някаква обратна връзка от институциите?

Информацията се подава към НОИ от заинтересовато лице, лично или чрез упълномощено лице. Съветвам ви да си намерите счетоводител, с питане по форумите няма да стане.
#8 | 24.03.2023, 06:17
Публикации: 4 / 0
Благодаря на всички!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група