Дарение или еднократна помощ за лечение предоставена от работодател

19.04.2023, 14:22 1160 10

19.04.2023, 14:22
Публикации: 37 / 0
Здравейте, управителят на фирмата ни е с тежко онкологично заболяване и е в продължителен болничен. Според Вас кой вариант е по-добър - неговият баща да направи дарение към него като физическо лице на физическо лице или фирмата ни може да поеме разходите за лечение като се позовем на чл.24, ал.2, т.10 от ЗДДФЛ (ако някой има такъв случай във фирмата ще съм благодарна да ми каже как точно се случват нещата). В случая говорим за сума над 150 хил. лева. Ако някой има по-добро предложение, ще се радвам да го сподели, защото никога до сега не съм се сблъсквала с такъв случай и търся варианти. Благодаря предварително на отзовалите се!
#1 | 19.04.2023, 16:01
Публикации: 11974 / 2191
Здравейте,
най-добре би било нещата да се случат между двете физически лица. Този член, който посочвате касае лицата в трудово правоотношение, а случаят не е такъв.
#2 | 19.04.2023, 16:29
Публикации: 588 / 119
Здравейте,
най-добре би било нещата да се случат между двете физически лица. Този член, който посочвате касае лицата в трудово правоотношение, а случаят не е такъв.

И аз така смятам. А и дарение между роднини по права линия не се облага по ЗМДТ.
#3 | 19.04.2023, 16:37
Публикации: 37 / 0
Здравейте, фирмата е АД, лицето, за което говорим е назначен като Изпълнителен директор на трудов договор в предприятието. В този случай можем ли да ползваме чл.24, ал.2, т.10 от ЗДДФЛ?
#4 | 19.04.2023, 16:41
Публикации: 37 / 0
Реално от всичко изчетено до момента и аз стигнах до извода, че е най-добре бащата (стига да може да докаже пред НАП такава голяма сума) да направи дарение на сина си, но днес попаднах и на този член от ЗДДФЛ и се зачудих дали не може да го ползваме по някакъв начин  :noexpression:
#5 | 19.04.2023, 21:56
Публикации: 2116 / 147
Реално от всичко изчетено до момента и аз стигнах до извода, че е най-добре бащата (стига да може да докаже пред НАП такава голяма сума) да направи дарение на сина си, но днес попаднах и на този член от ЗДДФЛ и се зачудих дали не може да го ползваме по някакъв начин  :noexpression:

По принцип можете да го ползвате, но ако беше друг служител, ще му дадете ли същата сума?
#6 | 20.04.2023, 08:44
Публикации: 588 / 119
Управителят има ли качество и на акционер или на свързано лице на акционер?
#7 | 20.04.2023, 10:10
Публикации: 1705 / 207
Може да се открие дарителска сметка и да се направи кампания за събиране на средства, ако бащата няма възможност да събере необходимата сума.
А догодина може да се помисли и върху тази насока:
ЗДДФЛ. Деклариране на дарение в ГДД по чл. 50
Скрит текст :
#8 | 20.04.2023, 10:27
Публикации: 37 / 0
Управителят има ли качество и на акционер или на свързано лице на акционер?
Управителят не е акционер в дружеството, той само е избран за изпълнителен директор. Неговата леля и друга фирма на баща му са притежатели на акциите в АД-то.
Бащата има изплатени и декларирани доходи от трудови правоотношения и дивиденти и мисля, че за да се избегнат всякакви излишни декларации и данъци ще е най-удачно дарение от бащата към сина...
#9 | 20.04.2023, 10:42
Публикации: 588 / 119
Според мен рискувате да се третира като скрито разпределение на печалба и наистина дарение е по-добър вариант.

“Скрито разпределение на печалба” са:
а) сумите, несвързани с осъществяваната от данъчно задълженото лице дейност или превишаващи обичайните пазарни нива, начислени, изплатени или разпределени под каквато и да е форма в полза на акционерите, съдружниците или свързани с тях лица, с изключение на дивидентите по т. 4, букви “а” и “б”;
#10 | 20.04.2023, 11:52
Публикации: 37 / 0
Според мен рискувате да се третира като скрито разпределение на печалба и наистина дарение е по-добър вариант.

“Скрито разпределение на печалба” са:
а) сумите, несвързани с осъществяваната от данъчно задълженото лице дейност или превишаващи обичайните пазарни нива, начислени, изплатени или разпределени под каквато и да е форма в полза на акционерите, съдружниците или свързани с тях лица, с изключение на дивидентите по т. 4, букви “а” и “б”;
Благодаря Ви!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група