Има ли все пак вариант за сключване на трудов договор на собственика в ЕООД?

20.04.2023, 14:31 2487 15

20.04.2023, 14:31
Публикации: 12 / 0
Здравейте,
имам следния казус.
В ЕООД е вписан за управител едноличния собственик, към настоящия момент се осигурява като СОЛ. Дружеството назначава втори управител на трудов договор, също вписан в Търговския регистър. Смятате ли, че при този вариант е възможно едноличния собственик да спре самоосигуряването като СОЛ, остане вписан като управител и сключи трудов договор в същото ЕООД?
Или остане само собственик на ЕООД-то, не е вписан като управител на дружеството, може ли да има сключен трудов договор със същото?
Благодаря предварително!
#1 | 20.04.2023, 15:00
Публикации: 247 / 41
Според мен не е възможно.
1. Отново едно и също лице е от двете страни - едноличен собственик на капитала или ФЛ, но отново същото.
2. Не може да е управител лице, което не е вписано в ТР като такъв. Евентуално някаква друга длъжност. Но отново се връщаме на пречка №1
#2 | 20.04.2023, 15:21
Публикации: 6403 / 1130
Според КСО може или да се осигурява като СОЛ, или да не се осигурява, ако има друг управител и той никъде нищо не подписва и не извършва каквато  ида било дейност в дружеството.
Принципът на осигуряването е, че то се дължи при възникване на дейност.
Ако продължава да работи в дружеството, може да се оформи като полагане на личен труд.
#3 | 20.04.2023, 15:32
Публикации: 12 / 0
Според мен не е възможно.
1. Отново едно и също лице е от двете страни - едноличен собственик на капитала или ФЛ, но отново същото.
2. Не може да е управител лице, което не е вписано в ТР като такъв. Евентуално някаква друга длъжност. Но отново се връщаме на пречка №1

На друга длъжност искам да е, не управител. Дружеството развива транспортна дейност и искам да го осигурявам като 2-ра категория, която си му се полага.
За момента не откривам обаче начин да се случи това, без да избегна преобразуването в ООД.
#4 | 20.04.2023, 16:29
Публикации: 9381 / 1578
Според мен щом има друг управител, вписан в ТР, работещ по ТД на длъжност управител (на друга длъжност не може да управлява по ТД!), може този управител да сключи ТД със собственика за каквато и да е длъжност.
Собственикът се осигурява по ДУ или като СОЛ само ако действително управлява или работи нещо друго освен това по ТД. Не е задължително да се отписва като управител в ТР
#5 | 21.04.2023, 03:09
Публикации: 160 / 22
 Не е задължително да се отписва като управител в ТР

   Напротив. Управителят вписан в ТР няма нищо общо с управителя от НКПД

Не е възможно едно лице с оглед на работодателската си правоспособност:
    да упражнява работодателска власт спрямо самото себе си,
    да спазва установената от него трудова дисциплина и
    да работи под свое ръководство, като само си:
    дава указания и упражнява контрол над самото себе,
    възлага и изпълнява работата,
    търси имуществена и дисциплинарна отговорност,
    извършва оценка на труда и изпълнението си
    разрешава ползване на отпуск,
    прекратява трудовия договор, а още повече
    води съдебен спор при незаконосъобразно уволнение,
   прекратяването на трудовото правоотношение
    осъществяване на дисциплинарната и имуществената отговорност, при което управителят   следва да издаде заповед, която сам трябва да изпълни.
   Ако управителят има качеството на „служител“, същият ще бъде в конфликт на интереси, тъй като ще трябва сам да упражнява дисциплинарна власт спрямо себе си.
   
    Решения на ВКС, ВАС  са много по този въпрос.
    Или ООД или Управителя вписан в ТР в ЕООД не трябва да е собтвеника,  с който ще сключи трудовия договор с шофора за втора категория.
    От опит зная, че даваш едни пари за втора категория и след това НОИ не признава втората категория на ЕТ и ЕООД , ако няма друг прокурист или управител.
   
#6 | 21.04.2023, 12:28
Публикации: 2116 / 147
Според мен не е възможно.
1. Отново едно и също лице е от двете страни - едноличен собственик на капитала или ФЛ, но отново същото.
2. Не може да е управител лице, което не е вписано в ТР като такъв. Евентуално някаква друга длъжност. Но отново се връщаме на пречка №1

Невярно.
#7 | 21.04.2023, 12:29
Публикации: 2116 / 147
Според мен щом има друг управител, вписан в ТР, работещ по ТД на длъжност управител (на друга длъжност не може да управлява по ТД!), може този управител да сключи ТД със собственика за каквато и да е длъжност.
Собственикът се осигурява по ДУ или като СОЛ само ако действително управлява или работи нещо друго освен това по ТД. Не е задължително да се отписва като управител в ТР

Да.
#8 | 21.04.2023, 12:31
Публикации: 2116 / 147
   Напротив. Управителят вписан в ТР няма нищо общо с управителя от НКПД

Не е възможно едно лице с оглед на работодателската си правоспособност:
    да упражнява работодателска власт спрямо самото себе си,
    да спазва установената от него трудова дисциплина и
    да работи под свое ръководство, като само си:
    дава указания и упражнява контрол над самото себе,
    възлага и изпълнява работата,
    търси имуществена и дисциплинарна отговорност,
    извършва оценка на труда и изпълнението си
    разрешава ползване на отпуск,
    прекратява трудовия договор, а още повече
    води съдебен спор при незаконосъобразно уволнение,
   прекратяването на трудовото правоотношение
    осъществяване на дисциплинарната и имуществената отговорност, при което управителят   следва да издаде заповед, която сам трябва да изпълни.
   Ако управителят има качеството на „служител“, същият ще бъде в конфликт на интереси, тъй като ще трябва сам да упражнява дисциплинарна власт спрямо себе си.
   
    Решения на ВКС, ВАС  са много по този въпрос.
    Или ООД или Управителя вписан в ТР в ЕООД не трябва да е собтвеника,  с който ще сключи трудовия договор с шофора за втора категория.
    От опит зная, че даваш едни пари за втора категория и след това НОИ не признава втората категория на ЕТ и ЕООД , ако няма друг прокурист или управител.
   

Нали си е назначил друг управител, който не е съдружник. Щом си е назначил, не е нужно да отписва себе си като управител. Другия управител ще го назначи на ТД
#9 | 21.04.2023, 14:34
Публикации: 12 / 0
Според мен щом има друг управител, вписан в ТР, работещ по ТД на длъжност управител (на друга длъжност не може да управлява по ТД!), може този управител да сключи ТД със собственика за каквато и да е длъжност.
Собственикът се осигурява по ДУ или като СОЛ само ако действително управлява или работи нещо друго освен това по ТД. Не е задължително да се отписва като управител в ТР

Точно това ми е идеята. Може би е добре да отправя и писмено въпроса си към НОИ. Някои ако е срещал и решения или становища за подобен казус, ще са ми от полза.
#10 | 21.04.2023, 14:47
Публикации: 2116 / 147
Точно това ми е идеята. Може би е добре да отправя и писмено въпроса си към НОИ. Някои ако е срещал и решения или становища за подобен казус, ще са ми от полза.

Наистина не разбирам за какво са Ви становище на НОИ.

Няма пречка ЕСК да е на ТД, като работодател му управителя.
Губят Ви се някои неща като яснота.
#11 | 21.04.2023, 14:58
Публикации: 12 / 0
Губят  ми се, за това ги търся  :smile1:

Има ли пречка да остане вписан в ТР като управител?
#12 | 21.04.2023, 15:12
Публикации: 11979 / 2192
За момента не откривам обаче начин да се случи това, без да избегна преобразуването в ООД.
:good:
Това Ваше решение по мое лично мнение е най-правилно .
Не бих правила тези еквилибристики, които описвате и подкрепям мнението на Chuchuliga , tanqbgr .
Подкрепя и следното твърдение на tanqbgr :
"Управителят вписан в ТР няма нищо общо с управителя от НКПД"


#13 | 21.04.2023, 16:04
Публикации: 9381 / 1578
Е, нали  вторият управител ще е вписан в ТР? Поне така разбрах от първоначалното питане. Друг въпрос е дали този втори управител е добре да управлява по ТД или е по-добре да е на ДУ. Ако е на ТД, длъжността може да е единствено "управител" или "управител, транспорт" и малко трудно ще се възприеме да е на по-малко от 8 часа.  С ДУ е по-чисто и по правдоподобно.

#14 | 21.04.2023, 16:09
Публикации: 726 / 97
малко трудно ще се възприеме да е на по-малко от 8 часа. 

Не дай боже след 17 часа да има нужда от него.
#15 | 21.04.2023, 16:34
Публикации: 9381 / 1578
Не дай боже след 17 часа да има нужда от него.
:smile1: :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група