Може ли баба да вземе болничен за гледане на дете.

18.05.2023, 13:18 3892 18

18.05.2023, 13:18
Публикации: 402 / 18
Здравейте,
Въпросът ми е ясен, но отговор конкретен не намирам. Моля за малко помощ, защото чл. 39, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността, не става ясно може или не може.
Майката и бащата работят, но не могат да си вземат болничен за гледане на дете. В случая може ли бабата да получи такъв болничен /ако е на договор разбира се/, колко дни и къде може да прочета /Нормативен акт/?
Благодаря предварително.
#1 | 18.05.2023, 13:47
Публикации: 2116 / 147
Здравейте,
Въпросът ми е ясен, но отговор конкретен не намирам. Моля за малко помощ, защото чл. 39, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността, не става ясно може или не може.
Майката и бащата работят, но не могат да си вземат болничен за гледане на дете. В случая може ли бабата да получи такъв болничен /ако е на договор разбира се/, колко дни и къде може да прочета /Нормативен акт/?
Благодаря предварително.

Може- по права линия, без ограничение.
#2 | 18.05.2023, 14:10
Публикации: 2116 / 147
чл.45, ал.4 КСО
#3 | 18.05.2023, 14:44
Публикации: 402 / 18
Детето не е в болнично заведение.
Детето си е вкъщи и бабата, която е осигурена, иска да си вземе болничен, за гледане на болен член /в случая внучето/, защото родителите в момента имат ангажименти в работата. Къде е регламентирано.
Чл. 45, ал.4 КСО не дава отговор на моя въпрос.
#4 | 18.05.2023, 14:48
Публикации: 11974 / 2191
Може би следва да потърсите дали бабата е " член от семейството" доколкото болничният се дава за гледане на член от семейството. Вижте някъде дали е регламентирано - може би ДР от НМЕ или друг нормативен акт.
#5 | 18.05.2023, 15:00
Публикации: 2116 / 147
Може би следва да потърсите дали бабата е " член от семейството" доколкото болничният се дава за гледане на член от семейството. Вижте някъде дали е регламентирано - може би ДР от НМЕ или друг нормативен акт.

Нали цитирах КСО. Не четете ли?
#6 | 18.05.2023, 15:02
Публикации: 2116 / 147
Детето не е в болнично заведение.
Детето си е вкъщи и бабата, която е осигурена, иска да си вземе болничен, за гледане на болен член /в случая внучето/, защото родителите в момента имат ангажименти в работата. Къде е регламентирано.
Чл. 45, ал.4 КСО не дава отговор на моя въпрос.
Обезщетение за гледане на болен член от семейството

Чл. 45. (1) Парично обезщетение при условията и в размера на паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изплаща и за:
1. гледане или належащо придружаване за медицински преглед, изследване или лечение в страната или в чужбина на болен член на семейството над 18-годишна възраст - на всеки осигурен до 10 календарни дни през една календарна година;
2. гледане или належащо придружаване за медицински преглед, изследване или лечение в страната или в чужбина на болно дете до 18-годишна възраст - до 60 календарни дни през една календарна година общо за всички осигурени членове на семейството; в този срок не се включва времето за гледане на дете по т. 3-5;
3. гледане на дете под карантина до 18-годишна възраст, болно от заразна болест - до изтичането на срока на карантината;
4. гледане на болно дете до 3-годишна възраст, настанено в заведение за болнична помощ заедно с осигурения - за времето, през което осигуреният е бил в заведението;
5. (изм. - ДВ, бр. 58 от 2022 г., в сила от 01.01.2023 г.) гледане на здраво дете до 12-годишна възраст, върнато от детско заведение или училище, поради карантина на заведението или на училището, или на отделна група или клас в него, или поради карантина на детето - до изтичането на срока на карантината.
(2) За един и същи осигурителен случай за едно и също време парично обезщетение по ал. 1 може да се изплаща само на един осигурен член на семейството.
(3) За гледане на хронично болен член на семейството парично обезщетение се изплаща само при изостряне на заболяването.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2010 г.) За членове на семейството на осигуреното лице се считат неговите възходящи и низходящи по права линия, съпругът и съпругата.
(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, т. 2, 3, 4 и 5 се изплаща и за гледане на дете, настанено при близки, роднини или приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето.
#7 | 18.05.2023, 15:03
Публикации: 2116 / 147
Детето не е в болнично заведение.
Детето си е вкъщи и бабата, която е осигурена, иска да си вземе болничен, за гледане на болен член /в случая внучето/, защото родителите в момента имат ангажименти в работата. Къде е регламентирано.
Чл. 45, ал.4 КСО не дава отговор на моя въпрос.

Вие сериозно ли смятате, че не дава отговор на въпроса Ви? Вие колега ли сте или бабата?
#8 | 18.05.2023, 15:04
Публикации: 2116 / 147
Може би следва да потърсите дали бабата е " член от семейството" доколкото болничният се дава за гледане на член от семейството. Вижте някъде дали е регламентирано - може би ДР от НМЕ или друг нормативен акт.

Да, бабата е член на семейството по смисъла на чл.45, ал.4 КСО

#9 | 18.05.2023, 15:04
Публикации: 11974 / 2191
Нали цитирах КСО. Не четете ли?

Точно Вас не чета, извинете за което. :smile1:
Иначе колежката явно иска повече конкретика за това кои са низходящи и възходящи, но ще намери със сигурност.
#10 | 18.05.2023, 15:07
Публикации: 2116 / 147
Точно Вас не чета, извинете за което. :smile1:
Иначе колежката явно иска повече конкретика за това кои са низходящи и възходящи, но ще намери със сигурност.

Голяма забава, повече конкретика!
Е то за това е хубаво да се учи осигурително право, че иначе стават за смях хората, ако са наистина колеги.
Мисля казах достатъчно.
Счетоводител да не знае къде е уредено кой е в кръга на лица, имащи право на болничен за гледане член от семейството, за мен е срам и резил.
#11 | 18.05.2023, 15:08
Публикации: 2976 / 397
Преди малко някой пита за данъчно облекчение за нови мебели, не знам за какво се борим вече :))
#12 | 18.05.2023, 15:14
Публикации: 2116 / 147
Преди малко някой пита за данъчно облекчение за нови мебели, не знам за какво се борим вече :))

Борят се да стават за смях всеки ден.
Има основни неща, които все пак трябва да се прочетат.
#13 | 18.05.2023, 15:20
Публикации: 402 / 18
 t.trifonov66, мисля, че казахте повече от достатъчно.
#14 | 18.05.2023, 15:21
Публикации: 11974 / 2191
Не е смешно, а е жалко, че за всичко се пита счетоводителя - никой не пита юриста, лекаря. А последният би трябвало да знае на кого може и не може да издава болничен. По-скоро е наистина абсурдно как счетоводителят трябва да знае все повече неща, които не му влизат в пряката работа.
Най - вероятно колежката е била попитана от осигуреното лице дали не може да вземе болничен на бабата и колелото се завърта...

И нека да не сме съдници кой какво трябва да знае, че прекаленият светец и богу не е драг.


Преди малко някой пита за данъчно облекчение за нови мебели, не знам за какво се борим вече :))

Ето за това става дума, а може да ни попитат скоро и за числата от тотото.
#15 | 18.05.2023, 15:21
Публикации: 2116 / 147
 t.trifonov66, мисля, че казахте повече от достатъчно.

Така е Марина, но Вие държите да продължавате да се излагате. Мога да препоръчам обучителни курсове, щом на мен ми нямате доверие, на методистите на НОИ сигурно ще имате. Те знаят по-малко от мен, но това е без значение.
#16 | 18.05.2023, 15:24
Публикации: 2116 / 147
Не е смешно, а е жалко, че за всичко се пита счетоводителя - никой не пита юриста, лекаря. А последният би трябвало да знае на кого може и не може да издава болничен. По-скоро е наистина абсурдно как счетоводителят трябва да знае все повече неща, които не му влизат в пряката работа.
Най - вероятно колежката е била попитана от осигуреното лице дали не може да вземе болничен на бабата и колелото се завърта...

И нека да не сме съдници кой какво трябва да знае, че прекаленият светец и богу не е драг.


Ето за това става дума, а може да ни попитат скоро и за числата от тотото.


По тази логика утре, ще Ви донесат болничен лист на работничка / бабата/ и счетито няма да знае има ли право тя на болничен, кой има право да го издаде, за кого има право да го издаде и за колко дни. Просто ще го прати в НОИ и ще чака от тях реакция, защото счетито не обича да включва мозъка си и не иска да придобива знания, които ТО, а не адвоката на дружеството трябва да има.
#17 | 18.05.2023, 15:30
Публикации: 11974 / 2191

По тази логика утре, ще Ви донесат болничен лист на работничка / бабата/ и счетито няма да знае има ли право тя на болничен, кой има право да го издаде, за кого има право да го издаде и за колко дни. Просто ще го прати в НОИ и ще чака от тях реакция, защото счетито не обича да включва мозъка си и не иска да придобива знания, които ТО, а не адвоката на дружеството трябва да има.

Това е съвсем друго развитие на ситуацията, а сега Ви препоръчвам да се поуспокоите.
#18 | 18.05.2023, 16:14
Публикации: 402 / 18
 t.trifonov66 това, че попитах нещо, което не знам, не значи, че се излагам. Затова е сайта, да споделяме опит и да си помагаме взаимно, а не са се правим на знаещи и можещи, а за унижаваме останалите, които са поискали малко помощ.
Благодаря за изказването и помощта г-н Трифонов66!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група