Оценката на наличната земеделска продукция в края на годината.

20.06.2023, 20:04 665 1

20.06.2023, 20:04
Публикации: 1 / 0
 Здравейте, въпросът ми е за оценката на земеделската продукция в края на годината.
   При първоначалното признаване съм я завела по справедлива стойност - 0,65лв. Към края на годината обаче нетната реализуема стойност е паднала на 0,45лв.  Правилно ли смятам, че трябва да направя обезценка до 0,45 лв и по тази стойност да я покажа в баланса. А разликата между фактическата себестойност, която ми е 0,70лв и 0,45лв – ми е временна данъчна разлика и формира актив по отсрочени данъци и я посочвам в други разходи в ОПРто.
    А в случай, че фактическата себестойност е 0,40лв  пак ли правя обезценката в края на годината до 0,45лв . Обърква ме малко това изречение в СС2 - Когато отчетната стойност на стоково-материалните запаси е по-висока от нетната реализируема стойност, тя се намалява до размера на нетната реализируема стойност. До колкото разбирам само в случая, че нетната реализуема стойност се е повишила над 0,65 лв не предприемам никакви действия в края на годината.
   За първи път имам налична продукция към края на годината, на която и е паднала цената и не съм особено сигурна в разсъжденията си.
#1 | 21.06.2023, 16:51
Публикации: 83 / 12
Здравейте!
За да спазим стандарта е редно да направим обезценка към 31.12.
При разлика 0,05 лв (0,45 лв и 0,40 лв) - не бих се занимавала.
При големи разлики (0,65 лв и 0,45 лв ) е редно да направите, но все пак обърнете внимание и на следното:
Дали наличното количество е съществено спрямо произведеното - ако Ви е налично близо половината, подлежи на преоценка, ако обаче от произведени 2 000 тона са ви останали 10 тона...оставете.
Дали е продадено в началните месеци на новата година. Имах случай, в който цената към 31.12 беше значително по-ниска от тази, на която бях заприходила продукцията. През февруари и март я продадохме, защото цената на пазара се повиши и реално се оказа по-висока от тази, на която я бях завела. Бях тръгнала да правя обезценки, но одиторът ме спря.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група