Размер на майчинство за второ дете (непородени) при забременяване по време на втора година майчинство на първо дете

03.07.2023, 19:23 1813 4

03.07.2023, 19:23
Публикации: 4 / 1
Здравейте,

С мъжа ми искаме да си имаме второ детенце и да не се бавим, т.к. годинките напредват, а имаме и доста репродуктивни неудачи. Мислим и финансовата страна на нещата съответно, т.к. животът стана много скъп. Ще съм благодарна, ако ми помогнете с малко информация. Питането ми е следното:

Ако забременея втората година майчинство и изпусна периода за породени деца, какво ще ми бъде майчинството за дете 2? Първата година майчинство ми беше максимално, т.к. съм осигурявана на над макс. осиг. стаж. Майчинството ще се преизчисли 24м. назад средно между сумите получавани първата и втората г. майчинство (т.е. средно между 2500 и 710)? Така ли ще е? А ако изляза болничен през втората година майчинство на бебе 1 за бебе 2, как ще се изчисли майчинството за бебе 2? Средно 24м. назад между 2500, 710 и болничния ли? Болничния ми 80% от макс. осигурит. стаж ли ще е или 80% от парите, които съм получавала 24м.назад (т.е. по-малко заради 710лв втората година)?


#1 | 03.07.2023, 20:15
Публикации: 9374 / 1575
Болничният (преди 45-дневния) е върху дохода 18 месеца назад
Болничният за бременност и раждане (майчинството от 45 дни преди термина до 410 дни) е върху дохода 24 месеца назад.
Когато в периодите за изчисление има друг болничен - взема се дохода, от който е изчислен този болничен
Щом в периодите на изчисление влиза гледането на дете до 2 години, няма как обезщетението да е максимално.
#2 | 03.07.2023, 22:20
Публикации: 4 / 1
Значи най-груби сметки майчинството за дете 2 ще е нещо средно между високото майчинство от първата година и 710лв от втората на първото дете? А ако не съм влязла в 45-дневния болничен преди раждане при започване на неплатения отпуск третата година, това ще ме ощети ли?
#3 | 03.07.2023, 22:47
Публикации: 9374 / 1575
Въпрос на сметки.
За времето на неплатен отпуск се взема минималната работна заплата за страната. Колкото повече месеци отглеждане на дете до 2 години и неплатен отпуск влизат в 24 месечния период за изчисляване на обезщетението, толкова това обезщетение ще е по-ниско.

"искаме да си имаме второ детенце", "имаме и доста репродуктивни неудачи", "годинките напредват"
Мисля, че тези неща са по-важни от размера на обезщетението
#4 | 03.07.2023, 23:58
Публикации: 4 / 1
да, така е, благодаря ви!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група