Предизвестие по чл.328,ал.1,т.1 и болнични

23.06.2012, 17:29 5070 1

23.06.2012, 17:29
Публикации: 4 / 0
Работя на постоянен ТД, но поради закриване на фирмата всички наети лица сме в предизвестие по чл.328,ал.1,т.1, което изтича на 30.06.2012г. Налага ми се да постъпя в болница за операция, след която имам право на 6 месеца болнични.Трябва да постъпя в болницата на 28.06.2012, т.е. 2 дни преди изтичане на предизвестието. Въпросът ми е:  ще мога ли да ползвам полагащите ми се 6 месеца болнични /ако ми се наложи/ и след това да си получа обещетението, полагащо се за оставане без работа 1 месец , след което да отида на борсата.Ще бъда благодарна за отговорите, особенно ,ако са законно обосновани.
#1 | 23.06.2012, 17:50
Публикации: 76 / 0
Относно обезщетението за временна нетрудоспособност, на което имате право след прекратяване на трудовия договор, погледнете:
Чл. 42. (1) Паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест се изплаща от първия ден на настъпването до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Когато временната неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука или професионална болест е настъпила до 30 календарни дни от прекратяването на трудовия договор или осигуряването, паричното обезщетение се изплаща за срока на неработоспособността, но за не повече от 30 календарни дни. В тези случаи паричното обезщетение не се изплаща на лица, които получават пенсия или обезщетение за оставане без работа, изплащано по Кодекса на труда, Закона за държавния служител и Закона за висшето образование. Изплатените парични обезщетения за временна неработоспособност се възстановяват от лицата за периода, за който им е отпусната пенсия.
Цитираният нормативен акт е Кодекс за социално осигуряване
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група