Осигуряване на пенсионер, който е Управител по безвъзмезден ДУК на ЕООД, но е различно лице от ЕСК

12.08.2023, 19:30 2789 20

12.08.2023, 19:30
Публикации: 16 / 0
Здравейте,
Изчетох много по темата, но все още не ми е ясно и имам 3 въпроса, за които моля за отговор:
1. Управител по безвъзмезден ДУК на ЕООД, вписан е в ТР, различен е от ЕСК и е пенсионер, трябва ли да бъде осигуряван и да се плаща данък върху дохода, на база МОД?
2. Освен като Управител ще изпълнява функциите на Технически ръководител. Трябва ли и може ли този факт да бъде вписан чрез някакви клаузи в ДУК.?
3. Трябва ли да има ДХ за Технич.ръководител (няма да има сключен ТД като Техн.ръководител, ще съвместява отговорностите)?
Благодаря на отзовалите се?
#1 | 12.08.2023, 19:59
Публикации: 9374 / 1575
ДУК е за управлението. Дейността на техническия ръководител е различна от управление. Следователно няма как да напъхате задълженията на техн.р-л в ДУК. За дейността като технически ръководител ще му трябва друг договор (трудов, граждански....). Не зная как управителя (особено ако е единствен) може да сключи ТД сам със себе си. От друга страна не бих се изкушавала с ГД при наличие на работно място и работно време.
Второ: "безвъзмезден ДУ", особено с лице, което не е собственик, е много съмнителен и уязвим. Очевидно търсите икономии, но може да Ви излязат солено.
Трето: в КСО е записано, че ДУКовете се осигуряват върху възнаграждението, което получават, но не по-малко от МОД. Т.е. - упражняват дейност => се осигурават. Никъде не питат колко им се плаща. И тъй като нула е по-молко от МОД, значи.... (направете си сама извода)

Защо не направихте този пенсионер съдружник с 1 лв капитал и да го оставите да управлява, да е технически ръководител,  да е снабдител, склададжия, кординатор по ЗБУТ и какво друго се сетите само срещу едни здравни осигуровки като СОЛ? Много по-издържано и достатъчно евтино е
#2 | 12.08.2023, 20:11
Публикации: 16 / 0
Благодаря за изчерпателния отговор. Управителят е роднина и няма да му се плаща възнаграждение, така или иначе. Назначава се във връзка с кандидатстването за лиценз. Казус ми остава в случая, че в съответната Наредба за условията за този лиценз пише, че Управителят, може да изпълнява функциите на Технически ръководител, без да се сключва отделен ТД за това....ето този момент не ми е ясно как и къде и с какъв документ трябва да се посочи....Идеи?
Разбрах, че ще трябва да се плаща на бюджета за излишни осигуровки...а фирмата дори още не работи....само прави разходи, уви....
#3 | 12.08.2023, 20:14
Публикации: 16 / 0
Вече е стартирана процедурата за този лиценз като ЕООД....няма как сега да правим ООД и той да е съдружник.....евентуално вбъдеще, ако може да променим нещо....
#4 | 14.08.2023, 16:12
Публикации: 2116 / 147
Благодаря за изчерпателния отговор. Управителят е роднина и няма да му се плаща възнаграждение, така или иначе. Назначава се във връзка с кандидатстването за лиценз. Казус ми остава в случая, че в съответната Наредба за условията за този лиценз пише, че Управителят, може да изпълнява функциите на Технически ръководител, без да се сключва отделен ТД за това....ето този момент не ми е ясно как и къде и с какъв документ трябва да се посочи....Идеи?
Разбрах, че ще трябва да се плаща на бюджета за излишни осигуровки...а фирмата дори още не работи....само прави разходи, уви....
  Ако НАП или НОИ Ви направят ревизия, ще платите осигуровките с лихвите, както и пазарно възнаграждение за труд в бранша. Няма ли счетоводител това ЕООД?
#5 | 14.08.2023, 17:31
Публикации: 127 / 22
Здравейте,
Изчетох много по темата, но все още не ми е ясно и имам 3 въпроса, за които моля за отговор:
1. Управител по безвъзмезден ДУК на ЕООД, вписан е в ТР, различен е от ЕСК и е пенсионер, трябва ли да бъде осигуряван и да се плаща данък върху дохода, на база МОД?

Трябва да бъде осигуряван върху МОД, но защо данък върху дохода, след като е безвъзмезден / тоест няма доход / ? Само осигуровки дължите, данък не му се удържа, няма от какво.
#6 | 14.08.2023, 21:43
Публикации: 2116 / 147
Трябва да бъде осигуряван върху МОД, но защо данък върху дохода, след като е безвъзмезден / тоест няма доход / ? Само осигуровки дължите, данък не му се удържа, няма от какво.
  Защото няма безвъзмезден ДУ по закон. За данъчни цели най-малко няма да го признаят. А личните осигуровки от къде ще ги удържите при нула възнаграждение, което е измишльотина.
#7 | 16.08.2023, 16:20
Публикации: 16 / 0
Интересното е, че зададох въпрос и към НАП, оттам ми пратиха разни техни предишни отговори на моите въпроси, само че са от 2010 и 2011 година.....и сред общите приказки стои едно изречение, че щом ДУК е безвъзмезден, значи не се дължат осигуровки и данък.....
Разбирам, че за да ми е мирна главата, трябва да си плащам и ме е яд, защо трябва да го правя, ако не е нужно фактически. Реално фирмата за да работи и да има приходи, трябва да получи лиценз. За да кандидатства за лиценз трябва да има назначени определен брой лица, с определеното образование, на определени длъжности. Фирмата е нова, всички разходи си ги вадим от личния джоб, заплата реално никой не получава и няма да получава, защото работниците сме от семейството и плащам едни осигуровки и данъци, без приходи, без да се работи.....щото.....щото!!!!
Дано скоро тази фирма проработи, че и да печели.....тогава и въпроси няма да задавам и няма да играя ролята на счетоводител, щото и за това се иска да платиш на някой за услугите, както си е и редно....Благодаря за съдействието. Ще се допитвам пак, няма как :)
#8 | 16.08.2023, 16:22
Публикации: 16 / 0
  Защото няма безвъзмезден ДУ по закон. За данъчни цели най-малко няма да го признаят. А личните осигуровки от къде ще ги удържите при нула възнаграждение, което е измишльотина.
като стана въпрос за данъчните цели някъде сред множеството информация, която изчетох по моите казуси, ми мина пред очите, че възнаграждението по ДУК се признавало за разход на фирмата. Може ли малко разяснение по въпроса...
#9 | 16.08.2023, 17:32
Публикации: 16 / 0
Ако ви е интересно....прилагам файловете с отговорите от НАП....единият е от 2020 год.
#10 | 16.08.2023, 17:38
Публикации: 11974 / 2191
Всички тези промени по отношение на ДУК, осигуряване на Управители са от вече далечната 2010 г. ., а тогава , както се казва, темата беше гореща, но вече отдавна е рутинна.
Успех !
#11 | 17.08.2023, 07:26
Публикации: 9374 / 1575
възнаграждението по ДУК се признавало за разход на фирмата. Може ли малко разяснение по въпроса...
Какви разяснения? Всичко е ясно - възнаграждението на ДУКа + осигуровките за сметка на възложителя са разход (съответно за заплати и за осигуровки)
Щом ще играете ролята на счетоводител,  първото, което трябва да ди изясните, е какво се признава за разход, кога де признава и кое не се признава
#12 | 17.08.2023, 22:32
Публикации: 16 / 0
Благодаря на всички, които все пак ми обърнаха внимание , на база некомпетентността ми. На принципа проба-грешка почнаха да ми се изясняват някои неща.
#13 | 19.08.2023, 00:36
Публикации: 2116 / 147
Ако ви е интересно....прилагам файловете с отговорите от НАП....единият е от 2020 год.

Ще падна от смях. Смятате, че не сме ги чели ли?
#14 | 19.08.2023, 00:38
Публикации: 2116 / 147
Благодаря на всички, които все пак ми обърнаха внимание , на база некомпетентността ми. На принципа проба-грешка почнаха да ми се изясняват някои неща.

Е да де, ама това може да струва много пари на клиента Ви. Щом парите и акъла му стигат до тук, така ще бъде - ще плаща глоби. Като ги плати, или ще се коригира, като осъзнае глупостта си, или ще остане по същия начин. Богатият ми опит показва точно това. Ами просто малцина имат управленски капацитет и акъл.
#15 | 19.08.2023, 00:43
Публикации: 2116 / 147
Здравейте,
Изчетох много по темата, но все още не ми е ясно и имам 3 въпроса, за които моля за отговор:
1. Управител по безвъзмезден ДУК на ЕООД, вписан е в ТР, различен е от ЕСК и е пенсионер, трябва ли да бъде осигуряван и да се плаща данък върху дохода, на база МОД?



Безмъзмезден ДУК - няма, ама още не го разибрате. ДУК в ТР - не се вписва и никога не се е вписвал. Щом е различен от ЕСК - насъвсем забравете за безвъзмездност и неосигуряване. Трудно, но ще го разберете. Като тръснат 2000+ глоба.
2. Освен като Управител ще изпълнява функциите на Технически ръководител. Трябва ли и може ли този факт да бъде вписан чрез някакви клаузи в ДУК.?

Не става с клаузи в ДУК€ Ако знаехте какво е ДУК, нямаше да задавате подобни въпроси.
3. Трябва ли да има ДХ за Технич.ръководител (няма да има сключен ТД като Техн.ръководител, ще съвместява отговорностите)?  Ако няма ТД, за каква ДХ говорим?   Пак базови знания пълна нула
Благодаря на отзовалите се?  Моля, с радост ще се отзова! За мен като счетоводите, е радост да помогна на друг счетоводител, макар да не съм сигурен, че сте такава.
#16 | 19.08.2023, 13:51
Публикации: 16 / 0
Здравейте, не съм счетоводител, но все пак имам някаква финансова култура, образование и познание, но не и в счетоводството. Нямам клиент, питам за нашата си малка семейна фирма, с която се опитваме да започнем дейност, в която съпругът ми да използва познанията си и работейки да изкарва средства за семейството си, а не за някой друг, но за да го прави първо от една държавна агенция трябва да му дадат лиценза, за който кандидатстваме. И както повечето неща в страната ни, свързани с държавна бюрокрация, и това е направено така, че да те откажат, преди да си започнал. Разбира се, имам приятелка- счетоводител, до която се допитвам и ми помага и ме учи, но все пак имам нужда и аз да се информирам допълнително, за съжаление ми се налага. Фирмата е нова, разходите за всичко , ги даваме от личните ни средства, които вече почти свършиха, затова не мога да си позволя услугите на счетоводител. Надявам се скоро, да мога....макар силно да се съмнявам. От началото на годината ходим по тази мъка... Разбрах напълно, което ми написахте. В момента баща ми, който ще стане Управител (чакаме да излезе вписването в АВ) е назначен на ТД като Технически ръководител, но на 1час/ден. Сега като стане и Управител няма да му прекратявам ТД и ще започна да го осигурявам на МОД , на 8 часа/ ден. Не ми е много ясно в тази ситуация има ли нужда изобщо да подписва ДУК, който знам, че не е нужно да се декларира в АВ, но трябва ли да го има за досието на служителя (евентуално при проверки на трудови договори и т.н.).....и съответно, ако трябва да има.... какво възнаграждение да пиша, колко пъти ще го осигурявам....а той е даже пенсионер, но в момента няма как да правим промени в структурата на фирмата ЕООД е и трябва засега поне така да остане.
#17 | 19.08.2023, 14:23
Публикации: 16 / 0
А пък, прикачих отговорите от НАП....ама ми беше неудобно да коментирам, как подвеждат хората... защото разчиташ някой да ти даде точна и компетентна информация, особено от държавна институция, защото все си мисля, че така е редно да бъде....ама....не ми се коментира. Благодаря, още веднъж, за вниманието.... просто наистина ми е казус това Управителят да е и Технически ръководител, защото пък в условията на лиценза е написано, че Управителят може да бъде Технически ръководител, без да е сключен ТД за това....ама тогава откъде ще става ясно, че Управителят е и Технически ръководител....аз наистина не знам счетоводство, ползвам само информацията от ОПР, Баланси и ГДД, но не ги създавам, не ми е това професията....но ей такива изисквания на държавни агенции и опитването ми да се съчетаят техни изисквания с правилата и на осигуряването ми създават пълен хаос....
#18 | 19.08.2023, 14:25
Публикации: 16 / 0
 :hmmm: :smile1:
#19 | 19.08.2023, 15:09
Публикации: 9374 / 1575
....но ей такива изисквания на държавни агенции и опитването ми да се съчетаят техни изисквания с правилата и на осигуряването ми създават пълен хаос....

Така е с институциите :) Всяка е със собствени правила (често противоречащи на здравия разум). Не една и две са схемите за финансиране, които изискват собственика на ЕООД или ЕТ да е назначен на ТД в своята фирма. Незаконно, нелогично, но... изискване.

На Ваше място бих попитала сертифициращия орган на какво основание и как да се съчетаят ДУК и техн.ръководител. Придполагам, че ще кажат: "като сме писали "управител", не сме имали предвид "ДУК ", а "управител-СОЛ". Или ще дадат някакво друго (безумно) решение
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група