Болничен при двама работодатели, подадени към НОИ в различни месеци

08.09.2023, 14:54 919 8

08.09.2023, 14:54
Публикации: 5 / 0
Здравейте,

Имам два договора към различни фирми - трудов договор и договор за управление.
Болничният ми се издава в два екземпляра, като съответно ги изпращам в счетоводството на двете фирми.
Когато болничният е издаден в края на месеца (след 25ти), едната фирма го осчетоводява в месеца, за който е издаден, а другата за следващия месец.
Така подадени, НОИ отказва плащане.

За последния месец имам 4 дни, които вероятно няма да ми бъдат платени.
Последните години ползвах отпуск за да не стигам до този казус, но т.к. бях в майчинство, пропуснах и не съобразих, че дните са в края на месеца.

Бихте ли ме посъветвали какво мога да направя в този случай?
#1 | 08.09.2023, 15:26
Публикации: 540 / 74

Когато болничният е издаден в края на месеца (след 25ти), едната фирма го осчетоводява в месеца, за който е издаден, а другата за следващия месец.
Така подадени, НОИ отказва плащане.



Какво означава това?
Болничният е един и същ, с един и същ период, не би трябвало да има значение коя фирма кога го е подала, след като и от двете е подаден в срок.
#2 | 08.09.2023, 15:59
Публикации: 4400 / 737
Хм, няма как болничен с фиксирани дати да се осчетоводи и предаде в НОИ с други дати. Плащането - това се случва, ако плащат заплати преди да изтече месеца, нопак се прави корекция на заплатата за изтеклия месец с болничния. Нещо не е наред с тази фирма, там трябва да питате.
#3 | 08.09.2023, 19:57
Публикации: 5 / 0
Т.к. съм доста далеч от счетоводстводната сфера, възможно е да не използвам правилните термини, за което моля да ме извините.

Може би има значение кога се изплащат заплатите. Едната фирма, която бави болничния изплаща на 1-во, а другата на 10-то число в месеца.
Също така, фирмите са в различни градове - София и Враца.

Бях в болничен от 26-ти до 31-ви Август, във фиша има информация за отработени дни, отпуска и т.н. Липсват дните болничен и съответно получих цяла заплата. Следващия месец ще получа фиш с описани дните болничен и съответно коригирана заплата.
Това се случи преди няколко години, като обърнах внимание на колегите от ТРЗ, но нищо не успяха да коригират. Ако има значение, фирмата е с изнесено счетоводство и комуникацията с тях е много трудна.

Разбира се, ще се обърна към тях за разяснение!

Благодаря Ви, че отделяте време!
#4 | 08.09.2023, 20:41
Публикации: 4400 / 737
Бях в болничен от 26-ти до 31-ви Август, във фиша има информация за отработени дни, отпуска и т.н. Липсват дните болничен и съответно получих цяла заплата. Следващия месец ще получа фиш с описани дните болничен и съответно коригирана заплата.
Нормално е за август да не са имали информация или време за включване на болничния и са изплатили цялата заплата. Нормално е в следващата заплата да има корекции, но тези корекции трябва да са за месеца на болничния, а не месеца, в който физически се прави корекцията. Разбира се и за "следвщия" ще има разлики, например ще ви платят по-малко.

Може би неплащането от НОИ се дължи на забавяне на подадена коригираща декларация Д1 за болничния, която реално се подава чак около месец след декларацията от другата фирма?!? И НОИ гледат, че има подадени болнични и от двете фирми, а декларация Д1 с болничен има само от едната?!?
#5 | 09.09.2023, 12:42
Публикации: 5 / 0
Много благодаря!

Доста по-ясно ми е сега. Ще пиша когато има развитие дали всичко е наред.
#6 | 10.09.2023, 17:06
Публикации: 2116 / 147
Нормално е за август да не са имали информация или време за включване на болничния и са изплатили цялата заплата. Нормално е в следващата заплата да има корекции, но тези корекции трябва да са за месеца на болничния, а не месеца, в който физически се прави корекцията. Разбира се и за "следвщия" ще има разлики, например ще ви платят по-малко.

Може би неплащането от НОИ се дължи на забавяне на подадена коригираща декларация Д1 за болничния, която реално се подава чак около месец след декларацията от другата фирма?!? И НОИ гледат, че има подадени болнични и от двете фирми, а декларация Д1 с болничен има само от едната?!?

Не, не гледат това НОИ, когато плащат, защото съвсем законно може да има болнични в едната фирма и да няма в другата и то в няколко хитотези / например работникът е избрал в едната да ползва ПГО, или по график няма часове в неработоспособност в този период, или решил да ползва друг отпуск/. Напълно реални неща са и НОИ няма как да го знае. Признавам, че в хипотезата на СИРВ и отработени всички часове, преди да започне болничния и аз съм си мислил, че ще има проблеми, но системата не работи така. Тук по-вероятно счетоводството на едната фирма реално не знае какво прави.
#7 | 11.09.2023, 12:00
Публикации: 314 / 38
Естествено, че има как НОИ да знае за тези реални хипотези. Нали се описват в приложение 9 при подаване на болничния.
Проблема идва точно от това, че фирмата подава болничния с дни с право на обезщетение, а в Д1 ги подава най-вероятно в кл. 16.1 като отработени.
#8 | 11.09.2023, 16:48
Публикации: 2116 / 147
Естествено, че има как НОИ да знае за тези реални хипотези. Нали се описват в приложение 9 при подаване на болничния.
Проблема идва точно от това, че фирмата подава болничния с дни с право на обезщетение, а в Д1 ги подава най-вероятно в кл. 16.1 като отработени.

НОИ обикновено, когато има болничен, търси дни в обезщетение, а такива може да няма в едната или и в двете фирми, ако са на СИРВ. Ако е подадено в дни с право на обезщетение, трябва да има дни в 16А и в 16.2. Но счетоводството на едната фирма напълно възможно да не знае какво прави.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група