Трудовдоговор на непълно работно време и отказ на БТ за регистрация като безработен

13.09.2023, 13:49 762 11

13.09.2023, 13:49
Публикации: 4 / 0
Здравейте, имам следния проблем. Напуснах постоянната си работа по взаимно съгласие. Но в същото време работа на друг ТД, непълно работно време, по чл. 68, ал. 1, т. 2 от КТ. От Бюро по труда отказват да ме регистрират като безработна, защото съм на трудов договор, без значение, че е срочен и е на непълно работно време (10 часа на седмица). Казват, че за да ме регистрират, трябва да бъде и този договор прекратен. От тук произлиза и другия проблем, че не мога да получавам обезщетение за безработица според тях, защото за да получавам такова, трябва да съм регистрирана като безработна. Какви са ми опциите в крайна сметка да получавам обезщетение? Те не ми гарантират, че дори и да прекратя и този договор, който е на непълно работно време, ще получавам обезщетение, щото то не зависело от тях. Та съм леко в задънена улица какви са ми вариантите.
#1 | 13.09.2023, 14:28
Публикации: 591 / 121
Ами Вие не сте безработна, как да получавате обезщетение тогава?
Дали ще получавате, ако се прекрати и настоящия Ви трудов договор зависи от осигурителната Ви история. Вижте чл.54а, 54б, 54в от Кодекса за социално осигуряване.
#2 | 13.09.2023, 14:50
Публикации: 4 / 0
За 200 лева на месец, излиза, че е по-добре да го прекратя, за да стана безработна  :blink:
#3 | 13.09.2023, 20:44
Публикации: 2116 / 147
Здравейте, имам следния проблем. Напуснах постоянната си работа по взаимно съгласие. Но в същото време работа на друг ТД, непълно работно време, по чл. 68, ал. 1, т. 2 от КТ. От Бюро по труда отказват да ме регистрират като безработна, защото съм на трудов договор, без значение, че е срочен и е на непълно работно време (10 часа на седмица). Казват, че за да ме регистрират, трябва да бъде и този договор прекратен. От тук произлиза и другия проблем, че не мога да получавам обезщетение за безработица според тях, защото за да получавам такова, трябва да съм регистрирана като безработна. Какви са ми опциите в крайна сметка да получавам обезщетение? Те не ми гарантират, че дори и да прекратя и този договор, който е на непълно работно време, ще получавам обезщетение, щото то не зависело от тях. Та съм леко в задънена улица какви са ми вариантите.
  Поведението им е незаконно, ако получавате под МРЗ. Оспорвайте разпореждането за отказ да Ви регистрират и да Ви изплащат обезщетение. Да отворят КСО и да четат.
#4 | 13.09.2023, 20:45
Публикации: 2116 / 147
Ами Вие не сте безработна, как да получавате обезщетение тогава?
Дали ще получавате, ако се прекрати и настоящия Ви трудов договор зависи от осигурителната Ви история. Вижте чл.54а, 54б, 54в от Кодекса за социално осигуряване.

Невярно.
#5 | 13.09.2023, 20:56
Публикации: 4 / 0
  Поведението им е незаконно, ако получавате под МРЗ. Оспорвайте разпореждането за отказ да Ви регистрират и да Ви изплащат обезщетение. Да отворят КСО и да четат.
Днес ме извикаха в БТ с двата договора - прекратеният и този, който още тече (за непълно работно време). Едната служителка не можа да ми отговори на казуса и ми каза,че друга, която е по-наясно скоро ще се върне и да си оставя телефона. Оснавих си телефона, при което ми позвъниха и ми казаха,че аз се водя на ТД и изобщо не подлежа на регистрация като безработна, защото съм на ТД, който е видим в НАП. Можели да ме регистрират като работеща, която си търси работа, но не и като безработна. На едно място прочетох, че по принцип по моя казус ми се полага 50 % от обесщетението, ако работя на ТД с непълно работно време.
 Относно разпореждане за отказ от регистрация - нямам такова, то е само устно. Как по-точно да се сдобия с писмено.. единствено ми идва идея да пиша през системата за сигурно електронно връчване.. За пръв път се сбъсквам с подобни казуси и съм много зле със стъпките, които трябва да предприема.
#6 | 13.09.2023, 21:05
Публикации: 2116 / 147
Грешка, това е за новонаетите. Може да бъде освободено лицето и после наето, за да получи пълно обезщетение.
#7 | 13.09.2023, 21:06
Публикации: 2116 / 147
За 200 лева на месец, излиза, че е по-добре да го прекратя, за да стана безработна  :blink:
чл.54б, ал.6 от КСО - прекратявате и след това пак да ви назначат, след отпускането
#8 | 13.09.2023, 21:12
Публикации: 4 / 0
чл.54б, ал.6 от КСО - прекратявате и след това пак да ви назначат, след отпускането
Благодаря за отговора :). Изтичат ми 7-те дни от прекратяването на постоянния ТД, но освен утре да звънна на друготто работно място, за да ми прекратят договора (този за непълно работно време) и после пак да ме наемат. Явно с тях ще трябва да се разбера.
#9 | 13.09.2023, 21:21
Публикации: 9375 / 1576
  Поведението им е незаконно, ако получавате под МРЗ. Оспорвайте разпореждането за отказ да Ви регистрират и да Ви изплащат обезщетение. Да отворят КСО и да четат.
Бихте ли посочили къде в КСО пише че когато едно лице към момента на регистрация работи на ТД при непълно работно време с възнаграждение под МРЗ,  може да получава обезщетение за безработица
#10 | 13.09.2023, 22:10
Публикации: 2116 / 147
Бихте ли посочили къде в КСО пише че когато едно лице към момента на регистрация работи на ТД при непълно работно време с възнаграждение под МРЗ,  може да получава обезщетение за безработица

Грешно посочих и се коригирах. Питащата вече разбра.
#11 | 13.09.2023, 22:11
Публикации: 2116 / 147
Благодаря за отговора :). Изтичат ми 7-те дни от прекратяването на постоянния ТД, но освен утре да звънна на друготто работно място, за да ми прекратят договора (този за непълно работно време) и после пак да ме наемат. Явно с тях ще трябва да се разбера.
Да.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група