Признаване на разходи за лихви по банков заем при съдлъжник.

19.09.2023, 15:30 664 6

19.09.2023, 15:30
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
Имам следния казус, по който моля да кажете мнението си!
Дружество А е кредитополучател по банков заем. При отпускане на заема, задължението е заведено в баласна на дружеството. Дружество В - собственик на капитала на дружество А, е солидарен дръжник с А. Дружество А взима решение заема да се обслужва от В.
Има ли право според вас Дружество В да признае в отчета си разхода за лихви по заема?
Ако считате, че отговора е положителен, можете ли да ме насочите към становище на НАП или на МФ относно подобен казус?
Благодаря на отзовалите се.

#1 | 19.09.2023, 15:51
Публикации: 668 / 83
Ако дружество В плаща фактура за вода издадена на дружество А - ще има ли право на разхода?
#2 | 19.09.2023, 15:56
Публикации: 4400 / 737
Не трябва ли този, който поема обслужването да "вземе решение" за това (дружество В), а не този, който го прехвърля? Солидарността не възниква ли при определени обстоятелства, например неплащане от страна на А? Не знам, питам. Юристите какво казват?
#3 | 19.09.2023, 16:04
Публикации: 3 / 0
Ако дружество В плаща фактура за вода издадена на дружество А - ще има ли право на разхода?
Благодаря, и аз така мисля, но се опитвам да намеря нещо в подкрепа на тази или друга гледна точка.
#4 | 19.09.2023, 16:11
Публикации: 3 / 0
Не трябва ли този, който поема обслужването да "вземе решение" за това (дружество В), а не този, който го прехвърля? Солидарността не възниква ли при определени обстоятелства, например неплащане от страна на А? Не знам, питам. Юристите какво казват?
Да, но как ще се докаже неплащане от страна на А. Неплатежоспособност? Покана от банката при просрочие? В тези случаи е ясно, че разхода ще бъде признат. Но в случая нямаме ситуация на невъзможност А да изпълнява задължението си към банката. Решението на собственика на капитала е такова. В обслужва кредита, но дали има право на признаване на разхода за лихви? Аз лично смятам, че не. И следва да увеличи финансовия си резултат с разхода за лихви. Търся някой, който да твърди обратното.
#5 | 20.09.2023, 09:26
Публикации: 13 / 3
Не може ли да си цедирате задължението? Просто идея.
#6 | 20.09.2023, 09:35
Публикации: 11974 / 2191
Дружество В ще признае разхода за лихви,когато ги отпише по условията на ЗКПО. Дотогава ще формира дебитни обороти по вземане.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група