Фактура за услуга - нужен ли е договор или протокол?

25.09.2023, 23:25 622 2

25.09.2023, 23:25
Публикации: 2 / 0
Собственик на ЕООД предлага услуги на различни клиенти (ЮЛ и ФЛ) в България и Европа и се издават редовно фактури от двуцифрена сума до петцифрена.
С доста контрагенти е подписан договор за поддръжка на платформи и сайтове, но с други няма никакъв договор.
Въпросът ми е дали трябва да се издаде протокол или договор (който да е подписан от двете страни) когато става въпрос за по-голяма сума? Ако отговора е да, как се процедира с клиенти извън България в такъв случай?
#1 | 26.09.2023, 10:02
Публикации: 4400 / 737
Договорът е допълнителна защита на страните, но ако няма нормативно основание за задължителен такъв, той е само пожелателен. Разбира се, зависи от вида услуга, при някои е добре да бъде определено какво точно влиза в услугата, за да няма недоразумения.
#2 | 26.09.2023, 12:34
Публикации: 2 / 0
Услугите са най-често създаване / поддържане на сайтове и програмиране, както и консултация за различни дейности свързани около сайтовете на клиента. Не мисля, че тук има някакво нормативно основание (доколкото съм запознат), фирмата и клиентите не го изискват в доста голям % от случаите, но въпроса ми е по-конкретно за по-големи суми, дали има някакви норми и изисквания от закона.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група