Фирмена и лична сметка, постъпления от свързани лица

08.10.2023, 09:15 1305 11

08.10.2023, 09:15
Публикации: 14 / 0
Здравейте,

Съпругът ми регистрира ЕООД - печатница.
Може ли да захранва фирмената банкова сметка от личната си сметка?

Друг въпрос - може ли аз като негова съпруга да приведа пари по фирмената сметка, като основание за плащане е печатна услуга, и срещу фактура на мое име?
Проблем ли би било, че сме свързани лица? Аз не присъствам в регистрацията на фирмата.
#1 | 08.10.2023, 09:27
Публикации: 9372 / 1574
Може да захранва сметката
Щом имате издадена към Вас фактура, трябва да я платите на доставчика. По касов или банков път. За плащането няма значение дали сте свързани лица или не.
За подробности, оформяне на документите и възможни ограничения се обърнете към счетоводителя на фирмата
#2 | 08.10.2023, 09:39
Публикации: 14 / 0
Благодаря.
Истината е, че неговата счетоводителка е много пестелива на думи.

Срещу всяка постъпила сума в банковата сметка трябва да има издадена фактура, нали?



#3 | 08.10.2023, 09:40
Публикации: 14 / 0
Збравих да попитам, ако превежда от личната си сметка, какво основание следва да пише на превода - достатъчно ли е "захранване"?
#4 | 08.10.2023, 10:37
Публикации: 9372 / 1574
Збравих да попитам, ако превежда от личната си сметка, какво основание следва да пише на превода - достатъчно ли е "захранване"?

Попитайте счетоводителя си! Зависи от конкретната ситуация
#5 | 08.10.2023, 10:41
Публикации: 9372 / 1574
Срещу всяка постъпила сума в банковата сметка трябва да има издадена фактура, нали?
Не е задължително. Основание , обаче, трябва да има

Благодаря.
Истината е, че неговата счетоводителка е много пестелива на думи.
Нейна работа е да обясни. Ако такъв тип обяснения не са предвидени в договора - допълнете го. Или сменете счетоводителя
#6 | 08.10.2023, 14:26
Публикации: 4400 / 737
Много се надявам да не го приемете като заяждане, но преди съпругът ви да започне дейност не си ли е направил "бизнес план", от който да се вижда какви разходи ще му трябват, какви приходи и печалба очаква, какви пари има, ако няма откъде ще ги вземе, под каква форма и т.н. Вярно, че законът позволява за почнеш с капитал 2 лв, но това е чист популизъм и далеч от реалната реалност. Много ми е странно как човек почва бизнес без пари и после почват едни чуденки и врътки...

В допълнение, ако ви издадат фактура за услуга, освен, че трябва да я платите по банка или в брой с касова бележка, това плащане вече е приход на печатницата, който приход евентуално води до плащане на данъци (печалба, ДДС). Освен това тази сума повече не може да си я върнете, както би било при "захранване на сметка", под формата на заем и т.н.
#7 | 08.10.2023, 20:14
Публикации: 14 / 0
Не го приемам като заяждане. Фирмата е на има-няма 10 дена, капитал 100 лв, а трябва да плати на адвокатите за регистрацията, текущи разходи и т.н. Приходите тепърва ще идват, за да покриват разходите. Нормално е в началото да се захрани допълнително сметката.

Фактурата към мен ще бъда платена по банков път. Тази сума няма да се търси за възстановяване.

Четох, че съпругът ми може да преведе пари по фирмената банкова сметка от личната си с основание „Допълнителни парични вноски по чл.134 от ТЗ”.

А възможно ли е каса в брой на фирмата да се захрани с начално салдо по същия начин - с лични средства по същото основание по-горе, вместо да се тегли от фирмената банкова сметка?
#8 | 08.10.2023, 20:43
Публикации: 9372 / 1574
Много от нещата, които казвате, са възможни. Как се процедира - зависи от конкретиката.
НАМЕРЕТЕ СИ СЧЕТОВОДИТЕЛ!!!! Не излизайте с номера, че е несловоохотлив. За "има-няма 10 дена" трудно бихте установили тозе факт.
Не става само с въпроси по форумите
#9 | 08.10.2023, 20:48
Публикации: 14 / 0
Е, нали за това са форумите, да се пита.  :smile1:

#10 | 08.10.2023, 21:06
Публикации: 9372 / 1574
Вие питате - ние отговаряме :)
Ама като не сме запознати с подробностите, особеностите, ситуацията, как да да отговорим конкретно? Да Ви пратим в "трета глуха" и каго Ви глобят да кажете "Ама една жена някога някъде каза, че така може". Е, може, но кога точно, как точно, как да се оформи... Абе подробности, с които някои трябва да се съобрази. И за целта трябва да е запознат с фактите.

Успех в бизнеса!
#11 | 08.10.2023, 21:11
Публикации: 14 / 0
Постарах се да бъда конкретна, не знам какво още да дам като информация.
Със счетоводителката ще се говори утре, но друго е, като знаем какво да коментираме.

Благодаря за времето и труда.

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група