Прекратяване без предизвестие

29.06.2012, 11:17 25014 18

29.06.2012, 11:17
Публикации: 37 / 0
Нуждая се от консултация.Служител на фирма напуска без предизвестие .По кой член трябва да го освободя.Същият е назначен по трудов договор със срок на предизвестие 3 месеца.

Благодаря
#1 | 29.06.2012, 13:18
Публикации: 6405 / 1132
Ако вашият служител не попада под нито една от описаните в чл. 327, ал. 1 от КТ ситуации, то е редно да приложите чл. 325, ал. 1 от КТ:
Скрит текст :
#2 | 29.06.2012, 16:11
Публикации: 37 / 0
Не искаме да го освобождаваме по взаимно съгласие и не попада в чл.327
#3 | 29.06.2012, 16:14
Публикации: 3145 / 254
Имали подадена молба за напускане от служителя? Срока за изпитване в чия полза е?
#4 | 29.06.2012, 16:22
Публикации: 37 / 0
Има подадена молба за напускане с желание за освобождаване по взаимно съгласие.Обаче служителят по договор има да спази 3 месеца предизвестие , това важи и за работодателя.Обаче работодателя не иска да го освободи по вз.съгласие ,а за неспазване на предизвестие.
#5 | 29.06.2012, 16:23
Публикации: 37 / 0
Освен това служителя вече реално не идва на работа и няма да спази предизвестието от 3 месеца
#6 | 29.06.2012, 17:48
Публикации: 3145 / 254
Тогава го освобождавате на основание чл.326 от КТ. Трябва да ви изплати обезщетение в размер на три възнаграждения. Не можете да ги удържате от заплатите. Ако не ги внесе доброволно имате право да си ги търсите чрез съда само.
#7 | 29.06.2012, 21:09
Публикации: 204 / 9
Освен това служителя вече реално не идва на работа и няма да спази предизвестието от 3 месеца
Уволнете го по дисциплинарен ред, и така!
#8 | 29.06.2012, 21:21
Публикации: 6405 / 1132
Уволнете го по дисциплинарен ред, и така!
Еее, защо все с лошо? Нали човекът е искал да го освободят по взаимно съгласие, но по някаква причина тази молба не е удовлетворена. А причината най-вероятно е да получи фирмата полагащото се обезщетение от три брутни заплати за неспазено предизвестие.....
#9 | 30.06.2012, 02:28
Публикации: 204 / 9
Еее, защо все с лошо? Нали човекът е искал да го освободят по взаимно съгласие, но по някаква причина тази молба не е удовлетворена. А причината най-вероятно е да получи фирмата полагащото се обезщетение от три брутни заплати за неспазено предизвестие.....
Да, Ирена, права си!Ами, имах предвид патовата ситуация, та поне ако им стиска, да действат.  :smile1:
А реалното неидване на работа е вече проблем! :hmmm:
#10 | 30.06.2012, 09:51
Публикации: 204 / 9
Нуждая се от консултация.Служител на фирма напуска без предизвестие .По кой член трябва да го освободя.Същият е назначен по трудов договор със срок на предизвестие 3 месеца.

Благодаря
Моля, изяснете дали имате получено уведомление от въпросния служител за прекратяване на ТПО по чл.327КТ, и на какво основание, то трябва да се реализира съгласно чл.335, ал.2, т.3 КТ. За да твърдите, че напуска без предизвестие, значи има хипотеза по чл.327КТ в неговото трудово правоотношение, която го е принудила да напусне без предизвестие!??
И всъщност се обезсилва тримесечното предизвестие за прекратяване на ТПО, което е било договорено.
#11 | 30.06.2012, 10:48
Публикации: 204 / 9
Има подадена молба за напускане с желание за освобождаване по взаимно съгласие.Обаче служителят по договор има да спази 3 месеца предизвестие , това важи и за работодателя.Обаче работодателя не иска да го освободи по вз.съгласие ,а за неспазване на предизвестие.
Възможно е в молбата за напускане да се съдържат хипотези за прекратяване на ТПО по чл.327КТ. Публикувайте молбата за напускане, без да се показват личните данни или да се разкрие самоличността на лицето.
#12 | 30.06.2012, 10:49
Публикации: 204 / 9
Възможно е в молбата за напускане да се съдържат хипотези за прекратяване на ТПО по чл.327КТ. Публикувайте молбата за напускане, без да се показват личните данни или да се разкрие самоличността на лцето.
#13 | 30.06.2012, 18:31
Публикации: 3145 / 254
Пи напускане на основание чл.327, не е молба, а заявление и работника го подава днес (примерно) и от утре не е на работа.Но едва ли е това.!?!?
#14 | 02.07.2012, 17:33
Публикации: 148 / 7
Дори да същесвуват в правния мир основания за прекратяване на трудовия договор на основание чл.327, щом работникът не ги е посочил, а само е ПРЕДЛОЖИЛ  прекратяване по взаимно съгласие, същесвуването на тези хипотези е без значение.

Ако трябва точно да се спази закона , работодателят има прово единствено дисциплинарно да уволни този работник.
Няма подадено заявление на основание чл.326, ал.1 Кт, че да се счита за такова предложението за взаимно съгласие.
Често срещана в практиката грешка обаче е, в такива ситуации ТД да се прекратява на основание чл.326, ал.1 КТ и да се търси обезщетение за неспазено предизвестие.
#15 | 03.07.2012, 08:10
Публикации: 3145 / 254
Ако трябва точно да се спази закона , работодателят има прово единствено дисциплинарно да уволни този работник. - къде го пише това в закона?

Няма подадено заявление на основание чл.326, ал.1 Кт, че да се счита за такова предложението за взаимно съгласие. - Не врат, ами шия. Меги, всички работници, които напускат трябва да са завършили за адвокати ли?

И не виждам нищо грешно в това, работника да бъде освободен на основание чл.326 от КТ и да му се търси обезщетение, което трябва да плати доброволно, а ако не го направи да се потърси чрез съда.
#16 | 03.07.2012, 15:27
Публикации: 204 / 9
Дори да същесвуват в правния мир основания за прекратяване на трудовия договор на основание чл.327, щом работникът не ги е посочил, а само е ПРЕДЛОЖИЛ  прекратяване по взаимно съгласие, същесвуването на тези хипотези е без значение.

Ако трябва точно да се спази закона , работодателят има прово единствено дисциплинарно да уволни този работник.
Няма подадено заявление на основание чл.326, ал.1 Кт, че да се счита за такова предложението за взаимно съгласие.
Често срещана в практиката грешка обаче е, в такива ситуации ТД да се прекратява на основание чл.326, ал.1 КТ и да се търси обезщетение за неспазено предизвестие.
megy11,
Какво мислите, ако по закон трябва да ви връчат предизвестие/чл.328КТ/, а при уволнение това не е свършено, дали е законна уволнителната заповед? Как мислите? И това е "нормална практика". Моля, отговорете!
#17 | 23.07.2012, 13:12
Публикации: 148 / 7
Ако направо Ви връчват заповед за прекратяване на ТД и не спазват предизвестието, няма какво да Ви връчват предизвестие.

Изяснете си същността на предизвестието като волеизявление - правните му последици и ще Ви стане ясно.
#18 | 23.07.2012, 13:13
Публикации: 148 / 7
ЛС, мила, ако работника просто моли за прекратяване по взаимно съгласие (всъщност предлага прекратяване по взаимно съгласие), няма  АБСОЛЮТНО НИКАКВО ОСНОВАНИЕ ДА СЕ ПРЕКРАТИ ТРУДОВИЯ ДОГОВОР АМА НА НИКАКВО, АБСОЛЮТНО НИКАКВО ОСНОВАНИЕ.

Подобна молба не е годна да породи никакви правни последици, ако работодателят не желае.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група