Разпределяне на печалба в ЕТ

29.11.2023, 11:02 2003 10

29.11.2023, 11:02
Публикации: 932 / 28
Едноличен търговец има натрупана печалба по 122 сметка  може ли сега от касата да извади в брой 30 000  и да си прибере печалбата  ... от единия джоб да ги премести в другия
 Понеже в касата има натрупана сума а през годините в ска 107 има натрупан сума от давани пари във фирмата  сега може ли да се върнат тия пари на ФЛ и трябва ли да се съобразява с 10000 лв
#1 | 29.11.2023, 13:17
Публикации: 2116 / 147
Едноличен търговец има натрупана печалба по 122 сметка  може ли сега от касата да извади в брой 30 000  и да си прибере печалбата  ... от единия джоб да ги премести в другия
 Понеже в касата има натрупана сума а през годините в ска 107 има натрупан сума от давани пари във фирмата  сега може ли да се върнат тия пари на ФЛ и трябва ли да се съобразява с 10000 лв

ЕТ - няма неразпределена печалба и счетоводителят му би трябвало да го знае.
И сметка 107 няма, защото не е капиталово дружество, а има някаква разчетна.
Не е зле да идете на обучение при добър колега, който разбира поне малко.
#2 | 29.11.2023, 13:29
Публикации: 932 / 28
Най вероятно сте прав  но все пак едноличния търговец е формирал печалба от своята дейност, която е обложена със съответния данък и си стои в счетоводна сметка  поне в моето счетоводство е така  / може и да не съм прав/  Сега просто питам дали тази печалба която така или иначе стои и в ОВ и В баланса на ЕТ може ли  да бъде изплатена на ФЛ и трябва ле да се съобразява с ограниченията за плащане до 10 000 лв 
#3 | 29.11.2023, 13:32
Публикации: 2116 / 147
Най вероятно сте прав  но все пак едноличния търговец е формирал печалба от своята дейност, която е обложена със съответния данък и си стои в счетоводна сметка  поне в моето счетоводство е така  / може и да не съм прав/  Сега просто питам дали тази печалба която така или иначе стои и в ОВ и В баланса на ЕТ може ли  да бъде изплатена на ФЛ и трябва ле да се съобразява с ограниченията за плащане до 10 000 лв
Това означава, че основни въпроси не са Ви ясни.
Няма неразпределена печалба и няма сметка 107 в счетоводството на ЕТ.
Няма и 122
Оправете си баланса. Вкараните средства от собсвеника отиват в разчетна сметка, за да не са Ви грешни показателите на финансов анализ Осчетоводяванията 123/122 - също оправяте на разчетната - например 493 и се научавате.
#4 | 29.11.2023, 15:29
Публикации: 41 / 7
Имах преди време регулярни изтегляния на суми и то немалки, от каса на ет, но при една проверка  инспектора от Нап рече : " И вече да не виждам такива плащания над 10000 от касата..." 
 ЕТ-то започна да си тегли големите суми по личната банкова сметка, а под 10 000 с РКО...
Та така.
А относно средствата на собственика на ЕТ ... в баланса тях все пак ги представяме като собствен капитал на това предприятие, независимо от това, по коя сметка са водени. Та затова си ползваме гр.12 (включително и аз). Че и гр.11 за преотстъпените данъци :smile1:
#5 | 29.11.2023, 16:35
Публикации: 2116 / 147
Имах преди време регулярни изтегляния на суми и то немалки, от каса на ет, но при една проверка  инспектора от Нап рече : " И вече да не виждам такива плащания над 10000 от касата..." 
 ЕТ-то започна да си тегли големите суми по личната банкова сметка, а под 10 000 с РКО...
Та така.
А относно средствата на собственика на ЕТ ... в баланса тях все пак ги представяме като собствен капитал на това предприятие, независимо от това, по коя сметка са водени. Та затова си ползваме гр.12 (включително и аз). Че и гр.11 за преотстъпените данъци :smile1:

Невярно, колега, не ги представяме като собствен капитал и още 2004 НАП тръбяха за тази грешка, ама сте проспали този момент. Пък може и да сте били ученик, знам ли. Счетоводство къде са Ви учили. ЕТ не е капиталово дружество и НЯМА СОБСТВЕН КАПИТАЛ. Ет има парите на собственика и задължения - в Пасива и активите са ясни.
#6 | 29.11.2023, 16:45
Публикации: 668 / 83
Невярно, колега, не ги представяме като собствен капитал и още 2004 НАП тръбяха за тази грешка, ама сте проспали този момент. Пък може и да сте били ученик, знам ли. Счетоводство къде са Ви учили. ЕТ не е капиталово дружество и НЯМА СОБСТВЕН КАПИТАЛ. Ет има парите на собственика и задължения - в Пасива и активите са ясни.

Неколега , и ние се чудим, къде ви е възпитанието, проспали ли сте го, или сте липсвал от училище, не знам. Да ти направим едно семинарче, как да се държиш с останалите хора - или да те наричам БОЖЕ , че не сме ти равни нещо.
#7 | 29.11.2023, 18:57
Публикации: 2116 / 147
Неколега , и ние се чудим, къде ви е възпитанието, проспали ли сте го, или сте липсвал от училище, не знам. Да ти направим едно семинарче, как да се държиш с останалите хора - или да те наричам БОЖЕ , че не сме ти равни нещо.

Само не казвай, че и ти имаш сметки 107 и 122 при ЕТ.

Аз нямам какво да кажа по темата, ако е така и при теб.
Нали искаше да говорим по същество - давай!!!   
#8 | 30.11.2023, 00:00
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Невярно, колега, не ги представяме като собствен капитал и още 2004 НАП тръбяха за тази грешка, ама сте проспали този момент. Пък може и да сте били ученик, знам ли. Счетоводство къде са Ви учили. ЕТ не е капиталово дружество и НЯМА СОБСТВЕН КАПИТАЛ. Ет има парите на собственика и задължения - в Пасива и активите са ясни.

Господин t.trifonov66, виждам че в тази и в няколко други теми се заяждате с различни участници, което е неприемливо и непривично за този форум. Да знаете, не се харесва тонът Ви на колегите, оплакват се и с право.

Затова или си коригирайте изразните средства или просто вече не сте добре дошъл. Защото освен полезно, трябва да ни е и приятно да четем тук, нали така? :)

Аз наистина не разбирам какъв е смисълът да се предизвиква лошо отношение измежду колеги, неприятен изказ, вдигане на нерви и “шокане на репи”. Толкова е досадно и остаряло това.

В тази тема сме разписали правилата при писане във форума, моля, прочете ги и ги спазвайте, преди да се включите отново.
https://kik-info.com/forum/index.php?topic=3.0
#9 | 30.11.2023, 12:31
Публикации: 41 / 7
Благодаря за адекватната реакция на г-жа Катя Крънчева.
Някак си  изписвам необходимост да подкрепя поне малко позицията си, дори с риск да отнеса още критики:
Г-н Трифонов се лови за думата „капитал”, което смятам за безпредметно. А как трябва да се нарече разликата между актива и пасива на един едноличен търговец? Задължението към собственика (на ЕТ) е ли остатъчната стойност на активите след приспадане на всичките му пасиви?
Мога да цитирам Общите разпоредби на НСС и ще си позволя само това:
„Например за едноличните търговци цялата печалба на предприятието е доход на собственика, а за държавните предприятия съществуват специфични правила за разпределяне на печалбите към собствениците. Независимо от това определението за собствен капитал е подходящо и за такива предприятия.”
И в ЗДДФЛ по повод прехвърляне (понеже как да се каже иначе на „онова” –имането му на ЕТ-то, парите на собственика):
„чл.33 (11) (Предишна ал. 10 - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Облагаемият доход при прехвърляне на предприятието на едноличния търговец със заличаване на едноличния търговец е положителната разлика между определената с договора продажна цена и собствения капитал на предприятието.
§1, 32. (изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) "Собствен капитал на предприятието" във връзка с прилагането на чл. 33, ал. 11 е разликата между балансовата стойност на активите и балансовата стойност на пасивите на предприятието. „

Няма да коментирам повече, като цяло този дъвкан и дъвкан с годините разговор е безсмислен. Надявам се поне питащия да е намерил отговор на въпросите си.
Пожелавам спокойствие и ползотворна работа на всички.
#10 | 30.11.2023, 17:58
Публикации: 11974 / 2191
Много добър коментар!  :good:



Благодаря за адекватната реакция на г-жа Катя Крънчева.

Присъединявам се!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група