Казуси-самоосигуряващо се лице-майчинство

03.07.2012, 09:33 8543 4

03.07.2012, 09:33
Публикации: 8 / 2
 :wave:
Здравейте!Оръщам се към вас за помощ!
1.Аз съм самоосигуряващо се лице-от 01.01.2012 г.подадох декларация за осигуряване за всички осиг.рискове-дотогава бях на ниският % ДОО,имам ли право да получавам обезщетение за раждане и майчинство след като вчера родих ,интересувам се мъжът ми който е безработен може ли да получава майчинството-с какви документи е свързано това?Трябва ли да прехвърля фирмата на друго лице,за да не прекъсвам дейност-правилно ли постъпвам ако пусна сина си на трудов договор,докато аз евентуално се възстановя за да се върна на работа?
2.Имам приятелка,която октомври 2012 г. и свършва майчинството,но иска да даде детето на градина този месец-казали и,че може да получава 50% майчинство докато се води в платен годишен отпуск след майчинството-възможно ли е и какви документи трябва да се подадат в НОИ?
#1 | 04.07.2012, 08:45
Публикации: 8 / 2
Няма ли кой от опит и знания да ми помогне по казусите? :(
#2 | 04.07.2012, 10:03
Публикации: 2027 / 254
Здравейте,

От 1 януари 2009г. осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане  ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.Изискването за 12 месеца осигурителен стаж с осигуряване за общо заболяване и майчинство преди отпуска за бременност и раждане не означава, че това е непрекъснат стаж и трябва да е непосредствено преди началото на отпуската. Тези дванадесет месеца могат да са придобити когато и да е.
Право на обезщетение за маичинство има и бащата, както следва:
Осигуреният за общо заболяване и майчинство баща има право на парично обезщетение при раждане на дете за срок до 15 календарни дни, от датата на изписване на детето от лечебното заведение, ако майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство и бащата има  12 месеца осигурителен стаж с осигуряване за общо заболяване и майчинство преди отпуска за бременност и раждане.Паричните обезщетения при раждане на дете до 15 календарни дни на бащата се изплащат въз основа на заявление-декларация от бащата съгласно приложение № 13 от Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО
Документите за изплащане на обезщетение за бременност и раждане се представят в съответното териториално поделение на НОИ от самоосигуряващите се лица - не по-късно от 11 дни след внасянето на дължимите авансово осигурителни вноски за съответния месец.

 
#3 | 04.07.2012, 21:19
Публикации: 8 / 2
Много благодаря на alfa
за помощта! :smile1:
#4 | 04.07.2012, 22:07
Публикации: 3145 / 253
Според мен няма да имате право за обезщетение за бременност и раждане.

Вие нямате необходимите месеци с вноски с ОЗМ.

Не може днес ми се налага и днес ще си променя процента на осигуровка, а през другото време да се правим на интересни и да не внасяме.

Сори, но точно това мисля.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група