Отразен трудов договор в нап без да е подписан

19.01.2024, 23:27 862 9

19.01.2024, 23:27
Публикации: 5 / 0
Ще започвам нова работа (от вкъщи) и трябва да получа документи чрез куриер. Все още не съм ги получил, но забелязах, че вече има отразен договор с въпросната фирма и мен в НАП? Как става това?
#1 | 20.01.2024, 02:48
Публикации: 4400 / 737
Много просто - ако фирмата са вписали дата на сключване на отпечатания ТД и сте се уговорили да го получите подписани от тях по куриер, те имат тридневен срок за регистрацията му в НАП. Докато куриерът се разхожда към вас и обратно - трите дни минали и фирмата я чака глоба. Това е един от вариантите. Колко е правилно е друг въпрос, Ако ви харесва работата и фирмата са свестни това не трябва да ви притеснява особено.

Имайте предвид, че датата на сключване на ТД и датата на постъпване (започване на работата) са различни неща. Второто може да се случи и доста след първото, принципно.
#2 | 22.01.2024, 18:17
Публикации: 5 / 0
Много просто - ако фирмата са вписали дата на сключване на отпечатания ТД и сте се уговорили да го получите подписани от тях по куриер, те имат тридневен срок за регистрацията му в НАП. Докато куриерът се разхожда към вас и обратно - трите дни минали и фирмата я чака глоба. Това е един от вариантите. Колко е правилно е друг въпрос, Ако ви харесва работата и фирмата са свестни това не трябва да ви притеснява особено.

Имайте предвид, че датата на сключване на ТД и датата на постъпване (започване на работата) са различни неща. Второто може да се случи и доста след първото, принципно.

Става въпрос за постъпване - не мога да знам ще ми хареса ли работата и да ли са свестни... Даже ми паднаха в очите с тази постъпка така да се каже... Как мога да кажа на 100% , че ще почна преди договора да е пред мен? Ами, ако нещо нередно и извън уговорката там и реша да се откажа какво става с този договор, който е обявен?
#3 | 22.01.2024, 18:22
Публикации: 668 / 83
Нищо не станало , че да ти паднат в очите. В крайна сметка и те си имат законови задължения. Получи документите, виж договора и пак пиши. Няма подпис няма договор.
#4 | 22.01.2024, 18:40
Публикации: 5 / 0
Нищо не станало , че да ти паднат в очите. В крайна сметка и те си имат законови задължения. Получи документите, виж договора и пак пиши. Няма подпис няма договор.
Може би малко преселино се изразих. Но всъщност има и още нещо, което не ми допадна, но не искам да го споделям, защото ще стане прекалено идентифициращо вече, а ижелая анонимност.

Говорите за законови задължения. Уведомление те трябва да подадът при наличие на ТД, но такъв няма. Как тогава са подали уведомление?
#5 | 22.01.2024, 19:01
Публикации: 9371 / 1574
Говорите за законови задължения. Уведомление те трябва да подадът при наличие на ТД, но такъв няма. Как тогава са подали уведомление?
Както са подали уведомлението, така могат и да то заличат. Нищо не им коства.
Не е добре да започвате да критикувате бъдещия си работодател още преди да сте се запознали със всички факти. Най-вероятно първо са Ви пратили договора и длъжностната характеристика по имейл, Вие сте го прочели, съгласили сте се /дали сте лични данни/ и сега Ви пращат подписания от тях екземпляр заедно със справка от подаденото уведомление. Предполагам, че куриерът ще трябва да върне подписаното от Вас копие на ТД, подписаната справка и подписана длъжностна характеристика. Хората са предпочели да спестят време и второ разкарване на куриера и за това са регистрирали договора.
Ако нещо не Ви хареса договора или длъжностната характеристика - не ги подписвате. Че дори и да ги подпишете, като не започнете работа в определения срок, пак могат да заличат уведомлението. Пък Вие ще си останете без работа.
#6 | 22.01.2024, 19:25
Публикации: 5 / 0
Както са подали уведомлението, така могат и да то заличат. Нищо не им коства.
Не е добре да започвате да критикувате бъдещия си работодател още преди да сте се запознали със всички факти. Най-вероятно първо са Ви пратили договора и длъжностната характеристика по имейл, Вие сте го прочели, съгласили сте се /дали сте лични данни/ и сега Ви пращат подписания от тях екземпляр заедно със справка от подаденото уведомление. Предполагам, че куриерът ще трябва да върне подписаното от Вас копие на ТД, подписаната справка и подписана длъжностна характеристика. Хората са предпочели да спестят време и второ разкарване на куриера и за това са регистрирали договора.

Няма как да знам дали уведомлението може да се заличи. Имал съм проблеми с некоректно подадени данни от бивш работодател, който ми костваха време и нерви да бъдат поправени, затова сега и подхождам с недоверие. Останалата част от мнението Ви се основава на вероятности и предположения. И не са верни.


Ако нещо не Ви хареса договора или длъжностната характеристика - не ги подписвате. Че дори и да ги подпишете, като не започнете работа в определения срок, пак могат да заличат уведомлението. Пък Вие ще си останете без работа.

Не  е ли по-правилно да се каже ''ще останете без това, което предлагат те като работа".
И като цяло какъв е този груб тон?


''Не е добре да започвате да критикувате бъдещия си работодател още преди да сте се запознали със всички факти.''

Запознат съм с достатъчно. И чак пък да критикувам. А от тяхна страна добре ли е да започват с мурафети и неспазване на уговорки още в началото?
#7 | 22.01.2024, 19:43
Публикации: 4400 / 737
Става въпрос за постъпване - не мога да знам ще ми хареса ли работата и да ли са свестни... Даже ми паднаха в очите с тази постъпка така да се каже... Как мога да кажа на 100% , че ще почна преди договора да е пред мен? Ами, ако нещо нередно и извън уговорката там и реша да се откажа какво става с този договор, който е обявен?
Ако не знаете дали ще ви хареса работата е трябвало да уговорите и срок на изпитване и във ваша полза. От описаното в първия ви пост не виждам никакви мурафети от фирмата и ви написах защо е така. Даже може да са ви спестили пари и време, ако искате да започнете по-скоро.

И както казаха колегите, ако нещо не ви харесва в договора може да не подписвате, или ако подпишете и чак след това размислите - може да не се явявате на работа. И двете водят до невъзникване на трудовото правоотношение.
#8 | 22.01.2024, 20:10
Публикации: 5 / 0
Ако не знаете дали ще ви хареса работата е трябвало да уговорите и срок на изпитване и във ваша полза.

Ако можеше да се договоаря такова нещо - нямаше ли да бъде отчетено от тях?

От описаното в първия ви пост не виждам никакви мурафети от фирмата и ви написах защо е така. Даже може да са ви спестили пари и време, ако искате да започнете по-скоро.

Има  и нещо друго, което не ми допадна, но както казах не искам да го споменавам. Разбирам много добре написаното от Вас, но за мен е некоректна практика.




И както казаха колегите, ако нещо не ви харесва в договора може да не подписвате,

Това е ясно.

 или ако подпишете и чак след това размислите - може да не се явявате на работа. И двете водят до невъзникване на трудовото правоотношение.

Това не го знаех и ме учудва. Нали във всеки договор е посочена дата на постъпване. Ако не го спазя - няма ли да има санкции към мен?
#9 | 23.01.2024, 10:17
Публикации: 4400 / 737
Ако можеше да се договоаря такова нещо - нямаше ли да бъде отчетено от тях?
Обикновено всяка от страните иска изпитването да е (само) в нейна полза и ако отсрещната страна не си го поиска най-често не го получава (а често не го получава дори и да си го поиска). Тъй като реално ТД се изготвя от работодателя това е практиката в 98.9876% от случаите.

Във всеки договор, а и в КТ, е посочена уговорената дата на постъпване, но също така в КТ пише, че "ако работникът или служителят не постъпи на работа в този срок, трудовото правоотношение се смята за невъзникнало...". Пише и че "изпълнението на задълженията по трудовия договор започва с постъпването на работника или служителя на работа, което се удостоверява писмено". Санкции няма, освен, може би, в някакви специфични случаи. Евентуален проблем би имало ако сте си дали книжката предварително и не ви я връщат, или ако са регистрирали уведомлението и се бавят да го заличат... такива неща.

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група