Връщане на работа след майчинство и освобождение

25.01.2024, 10:52 509 6

25.01.2024, 10:52
Публикации: 3 / 0
Здравейте! Предстои ми да се върна на работа от майчинство. Докато ме няма управата, както и екипа ми се смени напълно. Разговарях с работодателя, който ме уведоми, че са назначили човек на моята позиция (доколкото разбирам нямат това право) и ми предлагат нова позиция. На 99% съм сигурна, че идеята им е да ме освободят по време на изпитателния срок, понеже целият екип се смени няколко пъти докато бях по майчинство и разбрах как работи новата управа, както и че нямат желание да работят със стари хора. Какво бихте ме посъвествали да направя преди да приема предложението им, за да съм ощетена минимално? Имам ли право да откажа новата позиция и какво би станало ако го направя. Мога ли да настовям да бъда върната на старата позиция или не?
#1 | 25.01.2024, 11:09
Публикации: 6682 / 662
На Вашата позиция имат право да назначат човек по заместване - до завръщането на титуляра. За да Ви дадем правилен съвет трябва да знаем какво е Вашето решение - ще работите ли в тази фирма, ще сменяте работодателя или ще се регистрирате на борсата.
#2 | 25.01.2024, 11:16
Публикации: 9379 / 1578
Мога ли да настоявам да бъда върната на старата позиция или не? - можете
Имам ли право да откажа новата позиция - имате право
какво би станало ако го направя. - Никой не може да каже. Щом нямат желание да работят със стари хора, ще намерят начин да го постигнат
Какво бихте ме посъветвали да направя преди да приема предложението им, за да съм ощетена минимално? - да четете внимателно договора, да не подписвате прекратяване по взаимно съгласие
#3 | 25.01.2024, 11:30
Публикации: 2980 / 397
Направо им предложете да ви предложат да ви освободят срещу 4 заплати. Аз лични не бих стояла на място, където не ме искат, а те трудно ще ви освободят по други членове.
#4 | 25.01.2024, 11:35
Публикации: 3 / 0
На Вашата позиция имат право да назначат човек по заместване - до завръщането на титуляра. За да Ви дадем правилен съвет трябва да знаем какво е Вашето решение - ще работите ли в тази фирма, ще сменяте работодателя или ще се регистрирате на борсата.

Благодаря за бързия отговор!

Доколкото разбирам, назначения човек на моята позиция не е по заместване, а на нормален договор. Мога ли да претендирам да бъда върната на тази позиция, базирайки се на закон/кодекс или нещо друго?

Смятам да остана поне няколко месеца, докато детето свикне с яслата. След това възнамерявам да търся нова работа. Борсата не е предпочитана опция.
#5 | 25.01.2024, 11:38
Публикации: 3 / 0
Направо им предложете да ви предложат да ви освободят срещу 4 заплати. Аз лични не бих стояла на място, където не ме искат, а те трудно ще ви освободят по други членове.

Аз бих се съгласила на 4 заплати, фирмата не е малка и има пари, но според мен биха намерили по-евтин за тях начин да се отърват от мен. Стиснати са..
#6 | 25.01.2024, 12:22
Публикации: 668 / 83
и аз да добавя, че и да е нова длъжност - не е задължително, да има изпитателен срок.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група