Платен отпуск - обезщетение

04.02.2024, 10:21 573 4

04.02.2024, 10:21
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Бихте ли ми разяснили следния казус? Работодателят ми не разрешава ползването на платения годишен отпуск. Като уверява всички служители, че при напускане ще си получат парите. Работя във фирмата от април 2021 година и съм осигурена на минималната работна заплата. Не ми е разрешавано да ползвам платения отпуск. Като дните, в които се е налагало да отсъствам са били не платени.
Въпросът ми е какво обезщетение за не ползваните отпуски ми дължи към момента? Облагат ли се с данък ( известно ми е само за 10% данък) и дали можете да ми посочите точна сума.
#1 | 04.02.2024, 15:14
Публикации: 4400 / 737
Това, че не ви разрешава платен отпуск е незаконно, особено за предходните години. Ако не греша (не съм сигурен), отпускът за 2021 г. вече е с изтекла давност и не можете да го търсите.

Предвид това, което пишете, не ми се струва много вероятно при напускане да ви плати обезщетения, поне не без караници и заплахи за съд. Имате ли напуснали колеги, на които вече е платено? Такова обезщетение се дължи при напускане, не може да се плаща докато сте на работа, поне не законно. Сумата ще е горе-долу колкото дневната заплата за броя неползвани дни, горе-долу колкото една месечна заплата на година. Дължи се само данък 10%.
#2 | 05.02.2024, 09:06
Публикации: 2976 / 397
Ако имате избор, махайте се оттам. И преди това му изпратете проверка от ИТ.
Като чуя за такива неща и се ядосвам да безкрай. После такива ги ползват да обясняват как всички работодатели в БГ са нещастници...
#3 | 06.02.2024, 17:19
Публикации: 2 / 0
Ако имате избор, махайте се оттам. И преди това му изпратете проверка от ИТ.
Като чуя за такива неща и се ядосвам да безкрай. После такива ги ползват да обясняват как всички работодатели в БГ са нещастници...

Вече напуснах и започнах друга работа. Въпросът ми беше друг! 
#4 | 06.02.2024, 17:30
Публикации: 2976 / 397
Бобо вече е отговорил. Точно сума няма как да ви кажем, искайте информация от работодателя.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група