ЗП и Справка за полученитте субсидии

12.03.2024, 13:01 594 4

12.03.2024, 13:01
Публикации: 3 / 0
Здравейте!
Аз съм ЗП-пчелар и през 2023 г съм получила следните плащания от ДФЗ:
1 „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“
2 Помощ de minimis, съгласно Регламент (ЕС) № 1408/2013, изменен с Регламент (ЕС) 2019/316, на регистрираните по Наредба № 3 от 1999 г. земеделски стопани в сектор „Животновъдство“, в т.ч. пчелен мед и в сектор „Растениевъдство“

При попълване на Справката за получените субсидии и инвестиционни помощи къде точно се попълват сумите от тези две плащания – Получени субсидии /върху продуктите или върху производството?/ или Получени инвестиционни помощи?

При мен плащането е за брой пчелни семейства и не е обвързано нито произведена продукция, нито с инвестиция в дълготрайни активи.  Дали това е „Субсидия върху производството“?

Интересува ме и каква част от плащанията по тези схеми е от Европейския съюз?
За de minimis не открих от къде е финансирането. Вие знаете ли?
За украинската помощ прочетох, само това: „Средствата се предоставят по параграф 43-00 „Субсидии и други текущи трансфери за нефинансови предприятия“ от бюджета на ДФ „Земеделие“, предвиден за държавни помощи“ /Решение на УС на Държавен фонд „Земеделие“ с Протокол № 209 от 27.03.2023 г/. Това означава ли, че помощта е "от правителството"?
#1 | 13.03.2024, 13:04
Публикации: 3 / 0
Никой от вас ли не е подавал ГОД на ЗП с помощи за Украйна?  :noexpression:
#2 | 13.03.2024, 13:46
Публикации: 7 / 0
Здравейте,

относно Украйна, в последните указания от 28.02.2024г. е записано "Помощта, съгласно тази схема, е вид държавна помощ, предоставена при спазване условията на правото на Европейския съюз", което мисля, че отговаря на въпроса ви.

относно De minimis в указание от 08.12.2023г. е записано "Помощта, съгласно тази схема е вид държавна помощ, предоставена при условията на правото на Европейския съюз и националното законодателдтво.", което също мисля, че отговаря на вашия въпрос.
#3 | 13.03.2024, 15:33
Публикации: 3 / 0
Ако правилно Ви разбирам, и двете са  "от правителството".

А  „Субсидия върху продуктите“ или „Субсидия върху производството“?
#4 | 14.03.2024, 09:05
Публикации: 7 / 0
Да, мнението ми е, че са "от правителството".

Бих заложил на "Субсидия върху производството".
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група